شروع عملیات بازار باز با دستور رئیس کل بانک مرکزی

به گزارش مجله سلنا، خبرنگاران: عملیات بازار باز تغییر کانال انتقال اثر پول پرقدرت به نقدینگ با دستور عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی راه اندازی شد.

شروع عملیات بازار باز با دستور رئیس کل بانک مرکزی

به گزارش مجله سلنا به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی -رئیس کل بانک مرکزی- در پیغامی اینستاگرامی با بیان اینکه ترازنامه بانک مرکزی یا همان حجم پول پرقدرت از دو راستا بزرگ می گردد، نوشت: یک راستا افزایش خالص خرید ارزهای خارجی توسط بانک است. این ارزها عمدتا مربوط به درآمدهای نفتی دولت صندوق توسعه ملی هستند. این بسط ترازنامه مربوط به عرضه برون زای ذخایر است. یک راستا دیگر افزایش بدهی بانک ها یا دولت به بانک مرکزی است. این افزایش بدهی مربوط به تقاضای درون زای اقتصاد است.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هرگونه کسری بودجه دولت به صورت مستقیم و یا به وسیله ترازنامه بانک ها منجر به انبساط ترازنامه بانک مرکزی می گردد، ادامه داد: بدیهی است اگر بانک مرکزی روی ترازنامه کنترل نداشته باشد به سختی می تواند نقدینگی را با ابزار و غیرموثر سپرده قانونی و مدیریت و جیره بندی اعتبارات کنترل کند. به همین دلیل بانک مرکزی مصمم به تغییر کانال انتقال اثر پول پرقدرت به نقدینگی با راه اندازی عملیات بازار باز است.

همتی اضافه نمود: با این روش بانک مرکزی همانند تجربه بسکمک از بانک های مرکزی جهان به جای کنترل مقدار پول به کنترل قیمت پول می پردازد. لذا قطع ارتباط بین حجم پول پرقدرت با نقدینگی با اجرای کانال نرخ سود در بازار بین بانکی و اجرای عملیات بازار باز حاصل خواهد شد.

او در خاتمه این پیغام اینستاگرامی گفت: کمک و مساعدت همکارانم در بخش های مرتبط دولت برای کنترل و جبران کسری بودجه به وسیله انتشار تدریجی ولی محتاطانه اوراق خزانه و نیز مدیریت اضافه برداشت های بانک ها شرط مهم موفقیت است. بانک مرکزی از تمام ابزارهای خود برای مهار تورم بهره می گیرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 293

به "شروع عملیات بازار باز با دستور رئیس کل بانک مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات بازار باز با دستور رئیس کل بانک مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید