الکاظمی بر برگزاری انتخابات عراق در موعد مقرر تاکید کرد

به گزارش مجله سلنا، نخست وزیر عراق برگزاری انتخابات این کشور در موعد مقرر را ماموریت اصلی دولت خود خواند و گفت که اجازه نمی دهد سلاح های بدون مجوز اعتماد مردم به فرآیند انتخابات را تهدید کند.

الکاظمی بر برگزاری انتخابات عراق در موعد مقرر تاکید کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نخست وزیر عراق روز دوشنبه تاکید کرد که دولت اجازه نمی دهد سلاح های بدون مجوز اعتماد شهفرایندان به فرایند انتخابات را تهدید کند.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، مصطفی الکاظمی امروز ریاست نشستی با حضور وزرا و شماری از روسای نهاد های مستقل، دستگاه های امنیتی و کمیساریای انتخابات عراق را برعهده داشت تا در آن ساز و کار های پشتیبانی از کمیساریای انتخابات و فرآیند انتخابات پیش روی این کشور ایجاد شود.

انتخابات زودهنگام مجلسی عراق قرار است ششم ژوئن 2021 (نیمه خرداد 1400) برگزار شود. رییس جمهوری عراق 15 آبانماه جاری قانون جدید انتخابات این کشور را پس از تصویب در مجلس، تایید کرد.

نخست وزیر عراق ماموریت اصلی دولت خود را برگزاری انتخابات زودهنگام خواند و گفت: این دولت بر اساس همه استاندارها، یک دولت استثنایی محسوب می شود؛ از یک سو محصول اعتراضات مردمی و از سوی دیگر خواسته مرجعیت و گروه هایی سیاسی است که خواستار تغییر بودند.

وی اضافه نمود: از سال 2003 دولت های پیاپی، دوره انتقالی و گذار را یک دوره پایدار قرار دادند و این یکی از بزرگ ترین دلایلی ناکارآمدی ساز و کار ها شده بود. ما اکنون بر سر دو راهی هستیم. آن هم پس از اینکه به سه هدف اصلی از دوره انتقالی که رهبری آن را برعهده داریم، رسیدیم؛ نخست اینکه یک نخست وزیر مستقل روی کار آمد که به هیچ کدام از فراکسیون های سیاسی وابسته نبود، دوم اینکه کمیساریای مستقل انتخابات تشکیل شد و سوم اینکه قانون انتخابات عادلانه ای تصویب شد که در آن کسی که بیش ترین رای را بیاورد، برنده است.

الکاظمی با اشاره به وجود فرصت برای موفقیت در بازیابی اعتماد مردم به دولت، نظام سیاسی و سازو کار های دموکراتیک گفت: برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه ای که ثبات کشور را تامین می کند، همان فرصت است که از آن حرف می زنیم.

نخست وزیر عراق اضافه نمود: برگزاری انتخابات زودهنگام تکلیفی بر گردن ماست و ما برای انجام این ماموریت تاریخی جدی هستیم و اجازه نمی دهیم که سلاح های بدون مجوز آزادی شهفرایندان و امنیت و اعتماد آن ها به فرآیند انتخابات را تهدید کند.

وی تاکید کرد: زمان برگزاری انتخابات تعیین شده و قانون تامین بودجه انتخابات هم ارسال شده است. پیش از این به دیدار کمیساریای انتخابات رفتیم و از آن ها نیازهایشان را تعیین کنند تا در هیئت دولت تصویب شود و نشست امروز گواه جدیت ما برای انجام این ماموریت تاریخی است. ما از گروه های سیاسی و مجلس می خواهیم موضوع دادگاه فدرال را یکسره کنند تا آنچه برای فرآیند انتخابات لازم است تکمیل کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1406

به "الکاظمی بر برگزاری انتخابات عراق در موعد مقرر تاکید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی بر برگزاری انتخابات عراق در موعد مقرر تاکید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید