ایران و عراق توافق کردند، شروع تردد تانکرهای سوخت

به گزارش مجله سلنا، بعد از رایزنی های اجرا شده در رابطه با حل و فصل مشکل پیش آمده در مرز ایران با اقلیم کردستان و توقف تانکرهای سوخت ایرانی، دو طرف به توافق رسیدند و تردد نزدیک به 2700 تانکر متوقف شده شروع شده است.

ایران و عراق توافق کردند، شروع تردد تانکرهای سوخت

به گزارش خبرنگاران، طی روزهای اخیر به دلیل اختلاف نظرهایی که در رابطه با تردد تانکرهای ایرانی حاوی سوخت از مرز اقلیم کردستان وجود داشت، حدود 1700 تانکر در مرز باشماق و 1000 تانکر در مرز پرویزخان متوقف شدند و براین اساس رایزنی ها از سوی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران شروع شد و در این فاصله گمرک نیز گفت که تا زمان مشخص تکلیف امکان پذیرش و تردد در این مرزها وجود ندارد.

اما تازه ترین اعلام لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - به خبرنگاران از انجام توافق بین طرفین و حل موضوع حکایت دارد.

طبق شرح وی، قرار بر این شده که در مرحله اول 1700 تانکر حاوی سوخت که متوقف شده در مرز باشماق و 1000 تانکر مرز پرویزخان تردد نمایند که 50 درصد آن به صورت حمل یکسره وارد عراق شده و 50 درصد دیگر ترانشیبمنت خواهد بود؛ به طوری که سوخت را در مخزن های تعبیه شده در مرز تخلیه و از آنجا کامیون های عراقی کالا را حمل خواهند کرد.

سخنگوی گمرک ایران ادامه داد: اما بعد از اتمام کامیون های متوقف شده شرایط به گونه ای خواهد بود که تمامی تانکرها به صورت حمل یکسره وارد عراق می شوند ،با این تفاوت که کامیون های عراقی هم می توانند سوخت را از مبدا به مقصد منتقل نمایند. براین اساس دیگر انتقال به صورت ترانشیپمنت نخواهد بود.

ماجرای توقف تانکرهای حاوی سوخت ایرانی در مرز اقلیم کردستان به این بر می گردد که در گذشته و تا حدودی قبل از کرونا جابه جایی سوخت به صورت حمل یکسره انجام می شد، اما همزمان با کرونا و به دلیل مسائل مربوط به پروتکل های بهداشتی عراق تصمیم گرفت تا ورود سوخت به صورت ترانشیپمنت انجام گردد؛ به طوری که کامیون های ایرانی باید در مرز سوخت را در مخازن تعبیه شده تخلیه و کامیون های عراقی آن را بارگیری و انتقال دهند که این موضوع با توجه به طولانی شدن فرآیند امکان تخلیه سریع و جابه جایی را تا حدودی تحت تاثیر قرار داد.

اما در ادامه تصمیم بر این شد تا انتقال سوخت به طور همزمان به صورت ترانشیپمنت و یکسره انجام گردد، گفت: ولی چون در مرز پرویزخان امکان ترانشیپمنت بیشتر فراهم بود، کامیون های عراقی نیز بابت انتقال کالا از مرز تا مقصد کرایه مناسبی دریافت می کردند و از سویی به نوعی رقابت با کامیون های ایرانی به شمار می آمد، اما با توجه به این که حمل یکسره کامیون های ایرانی نیز به آن اضافه شد تا حدودی موجب اعتراض بعضی عراقی ها نسبت به این موضوع شد که مشکلاتی برای کامیونداران ایرانی در جهت باشماق ایجاد شد و رانندگان نگران تردد بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1199

به "ایران و عراق توافق کردند، شروع تردد تانکرهای سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و عراق توافق کردند، شروع تردد تانکرهای سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید