خبرنگاران مناسب سازی محیط شهری در یزد نیازمند بودجه است

به گزارش مجله سلنا، یزد- خبرنگاران - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد گفت: گرچه مسوولان شهرداری و اعضا شورای شهر برای مناسب سازی محیط اقدام های موثری را تا به امروز انجام داده اند، اما برای پیشبرد کار به یاری تمامی دستگاه های اجرایی و اختصاص بودجه کافی احتیاج است .

خبرنگاران مناسب سازی محیط شهری در یزد نیازمند بودجه است

محسن صادقیان روز سه شنبه در پانزدهمین نشست ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور در یزد که با حضور وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی برگزار گردید، از نگاه ویژه ستاد ملی مناسب سازی ایران به این استان قدردانی کرد و تشکیل اولین جلسه خارج از پایتخت آن را حاکی از توجه به این منطقه به عنوان شهر دوستدار معلول و در دسترس دانست.

وی با اشاره به اینکه برنامه های ستاد مناسب سازی در چهار محور سیاستگذاری و برنامه ریزی، اقدامات عملی، آموزش و اطلاع رسانی تهیه و تدوین شده است، اضافه نمود: از سال 92 تا به امروز علاوه بر مرکز استان در 9 شهرستان دیگر ستاد مناسب سازی تشکیل و طرح شهر بدون مانع از سال 95 در اردکان و میبد اجرا شد.

صادقیان از تدوین پیش نویس برنامه راهبردی استان برای مناسب سازی شهری اطلاع داد و اظهار کرد: نقطه عطف برنامه های شهر یزد، برگزاری جشنواره معلولان بود که این برنامه امروز در قالب طرح هفت خوان ادامه دارد.

معاون استانداری یزد گفت: به شهرداری های استان هم تاکید شد برای ایجاد ردیف بودجه خاص برای مناسب سازی شهری(24 شهر) اقدام نمایند، و آقای طالبی استاندار هم به مسوولان دستگاه ها دستور داد؛ برای مناسب سازی محل ورودی و فضای اداری برای تردد افراد معلول و سالمند برنامه ریزی نمایند.

به گفته صادقیان همچنین در راستای تقویت بحث مناسب سازی راهکارهایی برای تشویق و امتیاز اداره های دولتی در جشنواره شهید رجایی استان یزد در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: گرچه شهرداری ها محور مناسب سازی محیط شهری هستند، باید نگاه ویژه ای برای ایجاد کمیته مناسب سازی در شورای شهر ایجاد گردد و برای پیشبرد امور احتیاج به یاری دستگاه های مختلف است.

صادقیان با اشاره به اهتمام شهرداری یزد برای مناسب سازی جهت پرتردد اذعان کرد که طرح هفت خوان به نام معلولان و به کام تمامی مردم شهر است.

وی اظهار امیدواری کرد که بتوان با یاری و هم افزایی دستگاه های مختلف همچنین حمایت ستاد ملی مناسب سازی، شهر مناسب و در دسترس برای همه مردم به ویژه معلولان در یزد ایجاد گردد.

همچنین شهردار یزد در این نشست با اشاره به اینکه در چارچوب تحقق شهر دسترس پذیر، کار مناسب سازی معابر شتاب گرفته و امروز یکی از مهمترین پروژه های مرکز استان، طرح هفت خوان به نمونه(پایلوت) شهر دسترس پذیر است، گفت: شهر یزد بعد از ثبت جهانی در 1396 ماموریت ویژه ای پیدا کرد و آن افزایش کیفیت زندگی شهروندان در شهر است .

جمال الدین عزیزی بُندرآبادی توضیح داد: زمانی می توان ادعا کرد ،کیفیت زندگی در یزد افزایش یافت که امنیت و رفاه کامل باشد و مناسب سازی معابر نیز به عنوان یکی از مولفه های رفاه و امنیت برای افراد دارای محدودیت های حرکتی مدنظر نهاده شد.

وی ادامه داد: اکنون مناسب سازی شهرها، انتخاب نیست بلکه یک الزام است و حرکتی که شروع شد، متوقف نمی گردد زیرا مطالبه گری که در این زمینه وجود دارد اجازه نمی دهد که این حرکت متوقف گردد.

عزیزی با اشاره به اینکه یزد در مرداد ماه سال 99 به عنوان شهر دسترس پذیر انتخاب شد، توضیح داد: با این رویداد ، کار مناسب سازی شتاب گرفت و یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه های مناسب سازی کشور با عنوان هفت خوان در یزد به اجرا درآمد.

وی ادامه داد: مناسب سازی اتوبوس های شهری، مبلمان شهری و بهسازی و مناسب سازی 900 کیلومتر از معابر عمومی شهر همه در راستای دسترس پذیر کردن شهر یزد انجام شد.

شهردار یزد در خصوص طرح هفت خوان اضافه نمود: هدف این است که در این جهت 10 کیلومتری، معلولان برای طی جهت با مانع روبرو نشوند که این امر با همکاری تمامی مناطق شهرداری ها و پیگیری کمیته مناسب سازی شورای شهر محقق شد.

خارج شدن شهر یزد از معلولیت

همچنین رییس شورای شهر یزد در این نشست با اشاره به اینکه علاوه بر فرد معلول، شهر معلول نیز وجود دارد ،گفت: در شورا تصمیم گرفته شد تا شهر جهانی یزد از معلولیت خارج گردد و آن را در دسترس همه قرار دهیم.

غلامعلی سفید با اشاره به جدیت کمیته مناسب سازی شورای شهر در اجرای طرح هفت خوان و سایر پروژه های مناسب سازی اضافه نمود: یکی از اتفاق های خوب در این زمینه، حضور یک معلول ناظر در تمامی طرح های مناسب سازی و تایید نهایی طرح توسط ناظران است.

وی اظهارکرد: هم اکنون احتیاج به اقدام همگانی در مناسب سازی شهری است و همه دستگاه ها، بانک ها و شرکت ها، باید این کار را انجام دهند و استانداردها را در این زمینه رعایت نمایند زیرا در بعضی موارد، مناسب سازی ها با رعایت استانداردها انجام نشده است.

تبدیل مناسب سازی به گفتمان شهری

همچنین رییس ستاد مناسب سازی شورای شهر یزد با اشاره به اینکه مناسب سازی به گفتمان تبدیل شده، گفت: در کنار مناسب سازی معابر به مناسب سازی اندیشه ها و تغییر رفتار فرهنگی با معلولان احتیاج است.

سپنتا نیکنام اضافه نمود: یزد همیشه به بهره مندی از همدلی بین مسوولان دستگاه ها و مسوولان شهرت دارد، امروز شاهد این همدلی در این امر مهم برای مناسب سازی بین مسوولان کشوری نیز هستیم.

وی توضیح داد: گفتمان مناسب سازی اکنون در شهر یزد شکل گرفته، اما در کنار آن به مناسب سازی اندیشه ها و فرهنگ برخورد با معلولان احتیاج است.

وی گفت: مناسب سازی وقتی اتفاق می افتد، مردم از مسوولان جلوتر حرکت نمایند و در این زمینه مطالبه گر باشند و مناسب سازی اندیشه ها نیز کم کم شکل گرفت و باور داریم که موانع فرهنگی نسبت به موانع فیزیکی اگر مسائل بیشتری ایجاد ننمایند ، اثرگذاری آنها کمتر نیست.

این عضو شورای شهر یزد ادامه داد: باید باور کرد ، فرهنگ سازی برای معلولان بزرگتر از فراهم کردن شرایط حضور آنها در اجتماع نیست و شرط فرهنگ سازی، حضور این گروه در اجتماع و شرط تحقق این مهم، برطرف موانع فیزیکی است.

وی با بیان اینکه باید مناسب سازی و برطرف موانع در معابر از سوی شهرداری ها انجام گردد، اضافه نمود: برای راهنمایی شهرداری ها به این جهت باید دغدغه مناسب سازی در شورا شکل بگیرد و صندلی مناسبی برای این نهاد مدنی به عنوان سیاستگذاران شهری مدنظر قرار گیرد.

نیکنام با اشاره به استاندارد نبودن بعضی مناسب سازی ها، مطرح نمود: اکنون اتوبوس های جدید مناسب سازی شده با پنج میلیارد تومان خریداری شد در حالی که تنها یک رمپ دارد و باید دستگاهی در آن نصب گردد تا برای نابینایان و ناشنوایان نیز قابل استفاده باشد.

وی با اشاره به اینکه بعضی دستگاه ها و بانک ها نیز مناسب سازی را در حد ایجاد یک رمپ انجام داده اند، اضافه نمود: در بسیاری از موارد حتی این رمپ ها نیز استاندارد نیستند .

منبع: ایرنا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1360

به "خبرنگاران مناسب سازی محیط شهری در یزد نیازمند بودجه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مناسب سازی محیط شهری در یزد نیازمند بودجه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید