روسیه: آمریکا درصدد پرتابِ آزمایشی دو فروند موشک ممنوعه است

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، سرگئی کاراکِف فرمانده نیروی موشکی استراتژیک روسیه روز یکشنبه گفت که آمریکا برای پرتاب آزمایشی دو ففرایند موشک جدید و میان برد که طبق مفاد پیمان منع موشکهای هسته ای میان برد (INF) موشکهایی ممنوعه بشمار می فرایند، برنامه ریزی می کند.

روسیه: آمریکا درصدد پرتابِ آزمایشی دو فروند موشک ممنوعه است

کاراکف در این باره گفت: تا پایان سال 2019، آمریکا درصدد است که دو فروند موشک زمین پایه و میان بُرد جدید را آزمایش کند: یک فروند موشک کروز با بُرد بیش از یکهزار کیلومتر [621 مایل] و یک فروند موشک دیگر با برد بیش از سه هزار کیلومتر [1864 مایل]. افزون بر این پهپادهای تهاجمی نیز می توانند در زمره تسلیحات تهاجمی کوتاه بُرد و میان بُرد طبقه بندی شوند.

کاراکف در ادامه گفت: امروزه هیچ کس نمی تواند تضمین کند که این مجموعه های [تسلیحاتی] به سلاح هسته ای مجهز نخواهند شد.

شایان ذکر است که پنج شنبه گذشته، آمریکا یک فروند موشک میان بُرد زمین پایه و ممنوعه (طبق مفاد INF) را در ایالت کالیفرنیا با موفقیت آزمایش کرد. طبق اعلان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، این موشک پس از طی مسافتی بالغ بر 498 کیلومتر (بیش از 310 مایل) در آبهای اقیانوس سقوط کرد.

گفتنی است که پیمان منع موشکهای هسته ای میان بُرد که در سال 1987 میان دولتهای آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق به امضا رسید، در روز دوم آگوست 2019 پایان یافت. نکته قابل ذکر آن است که دولت آمریکا شش ماه پیش از تاریخ مذکور تمام تعهدات خود مندرج در این پیمان را به طور رسمی به حالت تعلیق درآورد.

در واقع، هم روسیه و هم آمریکا یکدیگر را به نقض این پیمان متعهد می کنند؛ پیمانی که هرگونه موشک بالستیک و کروز زمین پایه با دامنه بُرد 500 تا 5500 کیلومتر (310 تا 3417 مایل) را ممنوع اعلام می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 بهمن 1398 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 599

به "روسیه: آمریکا درصدد پرتابِ آزمایشی دو فروند موشک ممنوعه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: آمریکا درصدد پرتابِ آزمایشی دو فروند موشک ممنوعه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید