سازمان امور مالیاتی پزشکان متخلف را معرفی کند

به گزارش مجله سلنا، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: متاسفانه گاهی بیمار به دلیل هزینه های گران از طی مراحل درمان منصرف می گردد.

سازمان امور مالیاتی پزشکان متخلف را معرفی کند

به گزارش گروه رسانه های مجله سلنا، عباسعلی پوربافرانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، پزشک نیست، اما پزشکان را دوست دارد. خودش می گوید تمام اقشار را دوست دارد، اما وقتی می خواهد در خصوص پزشکان صحبت کند، باید به گونه ای باشد که از زحمات و خدمات این عزیزان تشکر شود .

پوربافرانی، نماینده دهمین دوره مجلس شورای اسلامی است که سه سال و شش ماه قبل با آرایی کم و تقریبا شنماینده نسبت به رقبایش ( 11154 رأی از 39529 رأی مأخوذه) و با 28 درصد آراء به عنوان نماینده مردم در حوزه انتخابیه نایین و خور و بیابانک انتخاب شد .

پوربافرانی در گفت و گو محتاط بود و کسی را به باد انتقاد نمی گرفت. خلاصه پاسخ می داد و از دادن آمار و ارقام خودداری می کرد.

عدم کارایی دفترچه های بیمه در مراکز خصوصی درمانی، افزایش پرداخت از جیب مردم برای درمان، کمبود پزشک در مناطق محروم، اعتیاد دانش آموزان و عدم نظارت کافی وزارت بهداشت بر حوزه درمان از مهم ترین موضوعاتی بود که در گفت و گو با عباسعلی پوربافرانی مطرح شد.

جایی مطرح نموده بودید که مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی به خاطر افزایش هزینه ها و مسائل اقتصادی کم شده است. این گفته شما برآمده از گزارشی خاص و آمارگیری است؟

طرح تحول نظام سلامت در ابتدای راه با هدف کاهش پرداخت از جیب مردم شروع شد، اما افزایش زیاد تعرفه ها در حوزه درمان و همچنین مسائلی که در حوزه مطالبات بیمه ای و بیمارستانی و مسائل دارویی و تجهیزات بیمارستانی به وجود آمد، باعث شد تا پرداخت هزینه درمان از جیب مردم افزایش پیدا کند. طبیعی است که با افزایش هزینه ها، مردم برای برخی از موارد درمانی یا باید زمان طولانی در صف و نوبت بمانند یا به صورت آزاد و خصوصی مراحل درمان خود را انجام دهند که قطعا هزینه های بالایی را برای بیمار به همراه دارد. متاسفانه این اتفاق وجود دارد که گاهی بیمار به خاطر هزینه های گزاف به طور کلی از درمان منصرف می شود.

علت کمبود پزشک در مناطق محروم در مناطق محروم چیست؟ وزیر بهداشت گفته است که کمبود پزشک در مناطق محروم تا دو سال آینده جبران می شود. نظر شما در این باره چیست؟

کمبود پزشک در مناطق محروم سه علت عمده دارد. اولین موضوع عدم توزیع مناسب پزشک در مناطق محروم است. در حال حاضر همین پزشک هایی هم که وجود دارند به درستی توزیع نمی شوند. ما در شهر های بزرگ و بیمارستان های بزرگ نباید از پزشک طرحی استفاده کنیم، بلکه نیرو های طرحی باید در نقاط محرم استفاده شوند.

دوم اینکه بسیاری از پزشکان یا در سمت خودشان کار و فعالیت نمی نمایند یا با حرفه پزشکی خداحافظی نموده اند. به رغم اینکه پزشک هستند، در برخی حرفه های دیگر فعالیت می نمایند. یعنی درآمدی بهتر از کار پزشکی دارند؟

خدا می داند که به چه صورت است؛ سوم اینکه همواره عده ای پزشک هستند که در مقاطع مختلف مثل دکتری تخصصی، رزیدنتی، فلوشیپ، یا فوق تخصص در حال تحصیل هستند و طبیعتا از آن ها نیز نمی توان استفاده کرد.

چه کار باید کرد تا پزشک در منطقه محروم ماندگار شود؟

اول اینکه باید انگیزه های تشویقی را برای حضور پزشکان در مناطق محروم بیشتر کرد، دوم اینکه نظارت را تقویت کرد و سوم اینکه پزشک به میزان کافی تربیت کرد.

شما آماری از میزان کمبود پزشک در مناطق محروم دارید؟

من آماری ندارم، اما حتما آمار کمبود پزشک در مناطق محروم وجود دارد.

سن اعتیاد در مدارس به چند سال رسیده است؟ آماری در این خصوص دارید؟

موضوع اعتیاد دانش آموزی حائز اهمیت است و باید در نظام تربیت و تربیت در اولویت باشد. هرچند از آنجایی که مطالعه و پژوهش دقیق در این حوزه صورت نگرفته و تحقیق و پژوهش در این زمینه با ضعف های جدی رو به رو است، نمی توان آمار دقیق و درستی درخصوص سن اعتیاد دانش آموزی و میزان آن ارائه داد. هرچند شکی نیست که از این جهت ما در معرض خطر و تهدید هستیم. اگر نظام تعلیم و تربیت ثبات لازم را نداشته باشد و برنامه ای درست برای مبارزه با اعتیاد نداشته باشد حتما آسیب های جدی از این ناحیه به جامعه وارد خواهد شد. فکر می کنم ما هنوز با کاری که باید در حوزه اعتیاد دانش آموزی به صورت تخصصی و جدی انجام بدهیم، فاصله زیادی داریم.

از طرح حفظ کرامت آسیب دیدگان اجتماعی چه خبر؟ این طرح به کجا رسید؟

جلسه اول این طرح تشکیل و قرار شد سایر نهاد هایی که در این زمینه موثر هستند و وظیفه دارند و می توانند طرح را همراهی نمایند، نظرات خود را به کمیسیون ارائه نمایند تا در جلسه بعدی مطرح و آنالیز شود .

پس هنوز خروجی و نتیجه ملموسی از این طرح و کمیسیون بیرون نیامده است؟

هنوز فقط در حد برگزاری یک جلسه بوده است و نتیجه خاصی نداشته است.

کمیسیون ویژه حفظ کرامت آسیب دیدگان اجتماعی چه زمانی تشکیل شد؟

طرح حفظ کرامت آسیب دیدگان اجتماعی سال گذشته اعلام وصول شد، اما کمیسیون ویژه برای آنالیز آن ابتدای امسال تشکیل شد.

فکر می کنید چه زمانی این طرح به یک خروج کاربردی برسد؟

این طرح به آنالیز و همکاری 20 دستگاه متولی در این حوزه احتیاج دارد و بعید است که نتیجه این طرح به مجلس فعلی برسد.

چرایی کارایی دفترچه های بیمه خدمات درمانی نسبت به سالیان گذشته افت نموده است؟

در حال حاضر وقتی بیمار به برخی از مراکز درمانی خصوصی مراجعه می نماید، اصلا احساس نمی نماید که دفترچه بیمه ای وجود دارد. عملا آنقدر هزینه های درمان در مراکز خصوصی گران است که پرداختی بیمه ها در برابر هزینه درمان خصوصی ناچیز است و آن مبلغی که بیمار پرداخت می نماید بسیار بالا و قابل توجه است. از سوی دیگر مطالبات بیمارستان ها از بیمه ها نیز بر پرداختی بیمار و کیفیت بیمه بی تاثیر نیست. عملا وقتی منابع کم شود، خدمات رسانی درمانی به مردم نیز دچار چالش می شود .

رییس سازمان امور اقتصادیاتی گفتند که تنها به 20 درصد از پزشکان به سامانه امور اقتصادیاتی متصل شدند و 80 درصد این کار را انجام نداده اند. از نظر شما، اینکه 80 درصد از پزشکان به این سامانه متصل نشده اند به این شائبه دامن نمی زند که پزشکان به دنبال فرار اقتصادیاتی هستند؟

ساز و کار های نظارتی در این زمینه وجود دارد که می تواند موثر باشد. به نظر بنده بهتر است، سازمان امور اقتصادیاتی باید پزشکان متخلف را معرفی بکند که چرا به این سیستم وصل نشدند. چون آنچه که سازمان نظام پزشکی و سازمان های مرتبط با حوزه پزشکی مطرح می نمایند با آنچه که سازمان امور اقتصادیاتی بیان می نماید، کاملا متفاوت است. به هر حال بحث اقتصادیات پزشکان ادعایی دو سویه است که از طرف سازمان نظام پزشکی به یک شکل و از طرف سازمان امور اقتصادیاتی به شکل دیگر مطرح می شود. نهایتا آنچه که مشخص است، این است که پزشک باید اقتصادیات بدهد مثل سایر اقشار. بدیهی است هم پزشکان و هم سایر اقشار باید به سامانه امور اقتصادیاتی متصل شوند.

شما فرار اقتصادیاتی پزشکان را تایید می کنید؟

در همه اقشار عدم پرداخت اقتصادیات وجود دارد، طبیعتا بین پزشکان هم این موضوع وجود دارد. هرچند اینکه چند درصد فرار اقتصادیاتی در بین پزشکان وجود دارد، باید مورد توجه قرار بگیرد.

شما آماری از میزان فرار اقتصادیاتی پزشکان دارید؟

چون زیرساخت نظارتی و پایگاه اطلاعاتی لازم در این زمینه ضعیف است، آمار هایی که سازمان امور اقتصادیاتی و سازمان نظام پزشکی درخصوص اقتصادیات پزشکان ارائه می دهند، متفاوت از یکدیگر است؛ بنابراین امکان نظارت دقیق وجود ندارد تا اشکالات دقیقا مشخص شود.

فکر می کنید صرف نصب دستگاه کارتخوان در مطب پزشکان می تواند در مشخص و شناسایی اقتصادیات پزشکان موثر باشد؟

اگر فرهنگ و نظارت لازم ایجاد نشود، صرفا نصب دستگاه کارتخوان در مطب ها نمی تواند در مشخص و شناسایی اقتصادیات پزشکان موثر باشد.

شما پزشک ها را دوست دارید، اما این باور عمومی بین مردم وجود دارد که بسیاری از پزشک های متخصص و فوق تخصص با مراجعه یک بیمار برای او نسخه ها یا عمل های غیر ضروری تجویز می نمایند و صرفا به خاطر کسب درآمد هست. از نظر شما این موضوع چقدر صحت دارد؟

ما بار ها این موضوع را در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کردیم که باید گایدلاین ها یا راهنمای بالینی برای بیمار وجود داشته باشد تا مشخص شود درمان در چه راستای باید طی شود. به وسیله راهنمای بالینی مشخص می شود که یک بیمار آیا احتیاج به پروتز، آزمایش، آم ارآی یا عمل جراحی و ... دارد یا خیر. این ها باید براساس راهنمای بالینی یا همان گایدلاین ها آنالیز شود؛ البته باز هم نظارت موضوع مهمی است که باید در حوزه درمان وجود داشته باشد.

آیا بحث نظارت که چندین مرتبه بر روی آن تاکید کردید، به وزارت بهداشت و درمان برمی شود؟

متاسفانه یا خوشبختانه متولی مستقیم در حوزه نظارت بر درمان، وزارت بهداشت است. البته مجلس هم بر حیطه نظارتی خودش می تواند ورود کند.

شما به عنوان یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نظارت وزارت بهداشت بر حوزه درمان را چطور ارزیابی می کنید؟

فکر می کنم که در حوزه درمان به خاطر گستردگی و پراکندگی زیاد بحث نظارت سخت است، اما باید زیرساخت های لازم و بانک های اطلاعاتی تقویت شود تا نظارت در شرایط بهتری و با بازدهی بیشتری انجام شود. البته این موضوع به این معنا نیست که هیچ نظارتی وجود ندارد، اما نظارتی که در حال حاضر در حوزه پزشکی و درمان وجود دارد، به هیچ وجه کافی نیست.

حدود دو هفته قبل در صحن مجلس تذکری داشتید که به وضعیت نامناسب محور های مواصلاتی حوزه انتخابیه شما برمی گشت. گفتید که محور های مواصلاتی نایین-اصفهان و نایین-اردستان باوجود حجم بالای تردد، اما وضعیت نامناسبی دارد. برنامه ای برای بهبود کیفیت این محور ها که طبیعتا با جان و سلامتی مردم هم مرتبط است، وجود دارد؟

جاده های مواصلاتی در سراسر کشور مشکل دارد، اما در استان اصفهان مسائل محور های مواصلاتی بیش از سایر نقاط کشور است. در حوزه انتخابیه ما راستا ها از محور های اصلی کشور هستند که از حجم بالای تردد این مسائل بیشتر است. محور نایین-اردستان، نایین-اردکان، نایین-اصفهان خراب و نامطلوب است. البته در برخی محور ها همچون نایین-اصفهان و نایین-اردستان مشغول کار هستند، اما ضعیف است. مردم هم منتظر هستند که یک نتیجه ملموس را ببینند. هرچند فعلا به دلیل تردد بالای جاده ای در شهریور و تعطیلات تابستانی، کارگاه ها در این راستا ها فعلا تعطیل است و از مهر مجددا شروع به کار خواهند کرد .

حدود 6 ماه تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیشتر باقی نمانده است. شما شرکت خواهید کرد؟

انشالا اگر توفیق باشد در انتخابات آینده شرکت خواهم کرد.

فکر می کنید عملکرد شما در حوزه انتخابیه آنقدر مطلوب بوده که مردم مجدد شما را به عنوان نماینده خودشان انتخاب نمایند؟

مسائلی که مردم امروز با آن روبرو هستند بیشتر مسائل کلان و ملی هست. شرایط کشور سخت است و از سوی دیگر مردم هم انتظار بهبود شرایط را دارند. البته من در حوزه نظارت و قانونگذاری، نه اینکه خیلی فعال بودم، اما سعی کردم به وظیفه خودم عمل کنم. در حوزه پیگیری مطالبات مردم هم تا جایی که امکان داشته، سعی کردیم پیگیری را انجام دهیم. اما قضاوت نهایی بر عهده مردم است.

چالش ها و مسائل اصلی حوزه انتخابیه شما در این چند سالی که نماینده بودید، بیشتر چه مسائلی بود؟

حوزه انتخاباتی ما به دلیل گستردگی با چالش های فراوان روبرو بوده است. در همه حوزه ها اعم از گاز، آب، برق، اشتغال، راهسازی، بهداشت و درمان، بخش کشاورزی، بخش ورزشی، آموزش و پرورش و به طور کلی در همه حوزه ها مسائل جدی وجود داشته است. هرچند سعی شد در تمام حوزه ها مسائل را پیگیری نموده و پروژه های فعال برای برطرف احتیاج ها و مسائل مردم داشته باشیم.

منبع:میزان

،

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 351

به "سازمان امور مالیاتی پزشکان متخلف را معرفی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان امور مالیاتی پزشکان متخلف را معرفی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید