شروع آزمایش واکسن HIV در آفریقای جنوبی

به گزارش مجله سلنا، آزمایش واکسن جدید اچ آی وی در پژوهشی بر روی هزاران نفر در آفریقای جنوبی آغاز شد.

شروع آزمایش واکسن HIV در آفریقای جنوبی

به گزارش مجله سلنا به نقل از لایو ساینس، این پژوهش که نخستین نمونه در هفت سال اخیر برای آزمایش تاثیر واکسن اچ آی وی است، با بودجه موسسه ملی بهداشت آمریکا انجام می شود.

به گفته محققان، یک واکسن ایمن و موثر در کنار ابزارهای کنونی جلوگیری از اچ آی وی می تواند تیر خلاصی برای این بیماری باشد.

در آفریقای جنوبی روزانه بیش از 1000 نفر به اچ آی وی مبتلا می شوند. آخرین واکسن اچ آی وی نویدبخش در سال 2003 در تایلند آزمایش شد که محققان در سال 2009 از تاثیر 31 درصدی آن بر جلوگیری از این بیماری پس از 3.5 سال خبر داده بودند. به عبارت دیگر، نرخ ابتلا در گروه دریافت کننده واکسن 31 درصد کمتر بود.

تحقیق جدید در آفریقای جنوبی از یک واکسن اچ آی وی استفاده خواهد کرد که مشابه نمونه مورد استفاده در تایلند است اما به منظور ارائه محافظت بیشتر و طولانی تر اصلاح شده است.

این واکسن بر روی 4500 زن و مرد سالم بین 18 تا 35 سال آزمایش شده و نتایج آن در سال 2020 اعلام خواهد شد.

در پژوهش تایلند از دو واکسن استفاده شد: یکی به نام ALVAC-HIV که متشکل از یک ویروس پرنده اصلاح شده برای برخورداری از سه ژن بود و دیگری واکسن زیر واحد پروتئین نام داشت که دارای نسخه مهندسی ژنتیکی شده پروتئینی در سطح اچ آی وی بود.

تحقیق آفریقای جنوبی از این واکسن ها بهره خواهد برد اما اصلاحات مهمی روی آن ها اجرا خواهد شد. هر دو واکسن برای محافظت در برابر زیرگروهی از ویروس اچ آی وی موسوم به زیرگروه C اصلاح شده اند که به تعداد زیادی در آفریقای جنوبی وجود دارد.

علاوه بر آن، واکسن زیرواحد پروتئین مورد استفاده در پژوهش جدید حاوی یک ماده کمکی متفاوت نسبت به تحقیق تایلند برای افزایش اثرگذاری آن خواهد بود. همچنین در این تحقیق، شرکت کنندگان پس از یک سال یک دوز تقویتی واکسن را دریافت خواهند کرد تا تاثیر حفاظتی آن تمدید شود.

شرکت سانوفی پاستور به تامین واکسن ALVAC-HIV و شرکت گلاکسو اسمیت به ارائه واکسن زیرواحد پروتئین برای این تحقیق خواهند پرداخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 375

به "شروع آزمایش واکسن HIV در آفریقای جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع آزمایش واکسن HIV در آفریقای جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید