مساحت دریاچه ارومیه یک هزار و 113 کیلومتر مربع بیشتر از سال گذشته است

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه مساحت نگین آبی آذربایجان به 2 هزار و 794 کیلومتر مربع رسیده است، بیان نمود: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک هزار و 113 کیلومتر مربع بیشتر است.

مساحت دریاچه ارومیه یک هزار و 113 کیلومتر مربع بیشتر از سال گذشته است

به گزارش ایرنا، فرهاد سرخوش گفت: تراز دریاچه ارومیه نیز طبق آخرین پایش به یک هزار و 271 متر و 25 سانتی متر رسیده است که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته یک متر و یک سانتی متر افزایش دارد.

وی با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه نسبت به کمترین سطح ثبت شده برای آن یک متر و 23 سانتی متر افزایش یافته است، افزود: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در برخی نقاط تا 113 سانتی متر عمیق تر شده و همین امر میزان تبخیر آب را کاهش داده است.

وی کاهش تراز دریاچه در فصل گرما را به دلیل بسته بودن این حوضه آبریز طبیعی خواند و افزود: هرچند میزان تبخیر در دریاچه ارومیه به دلیل افزایش عمق و میزان ورودی آب نسبت به سال گذشته کمتر شده است ولی تراز دریاچه تا شروع فصل بارش ها به روند کاهشی خود ادامه خواهد داد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان این که قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، خاطرنشان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.

وی اضافه کرد: هر ساله شاهد کاهش نزدیک به 70 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما هستیم اما این مقدار در زمان بارش ها جبران می شود.

سرخوش با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد، افزود: در صورت بهره برداری از این طرح ها، تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش پیدا می کند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال جاری چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال، از 1394، به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنابر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 13 آذر 1398 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 456

به "مساحت دریاچه ارومیه یک هزار و 113 کیلومتر مربع بیشتر از سال گذشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مساحت دریاچه ارومیه یک هزار و 113 کیلومتر مربع بیشتر از سال گذشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید