کوربین خواهان برگزاری همه پرسی دوم برگزیت شد

به گزارش مجله سلنا، کوربین گفت با توجه به بن بست سیاسی در لندن، باید دوباره نظر مردم درباره خروج از اتحادیه اروپا را جویا شد.

کوربین خواهان برگزاری همه پرسی دوم برگزیت شد

به گزارش گروه بین الملل مجله سلنا، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس گفت باید از مردم بریتانیا خواسته گردد به وسیله یک انتخابات سراسری یا همه پرسی دوم، دوباره نظرشان را درباره خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) ابراز نمایند.

به نوشته خبرگزاری رویترز کوربین در این باره گفت: با توجه به این که محافظه کارها مکوششی شده و قادر به گرداندن دولت نیستند و مجلس به بن بست رسیده است. این مسئله باید به مردم ارجاع داده گردد. چه به وسیله انتخابات سراسری چه رأی عمومی

وی اضافه نمود: طی روزهای آینده گفت وگوهایی در حزب و جنبشمان خواهیم داشت و بازخوردی را در مورد تأثیر این نتایج روی هر دو سوی جدایی برگزیت، ترتیب می دهیم.

او هفته گذشته نیز در شبکه تلویزیونی بی بی سی در مصاحبه با اندرو مار بار دیگر بر این که برگزاری مجدد همه پرسی برای برگزیت باید یکی از گزینه های مورد آنالیز باشد، گفت در مورد مسائل آینده انگلیس یا اتحادیه اروپا گفت وگوهای زیادی انجام داده است.

هرچند او کوشش کرد از پاسخ به سوال درباره اینکه آیا شخصا از نظرسنجی دوم حمایت می نماید یا نه، طفره رود، اما نهایتا تحت فشار مجری گفت از اینکه در شرایط عدم توافق با اتحادیه اروپا مردم انگلیس نظر خود را درباره آینده اعلام نمایند، حمایت می نماید.

وی اضافه نمود شخصاً در همه پرسی به ماندن در اتحادیه اروپا رأی دادم.

کوربین و ترزا می نخست وزیر مستعفی انگلیس مذاکراتی را برای رسیدن به نقطه ای مشترک در توافق نامه برگزیت انجام دادند اما بی نتیجه ماند. اتفاقی که فشار هم حزبی های محافظه کار ترزا می برای استعفای هرچه سریع ترش را به دنبال داشت.

اکنون با استعفای ترزا می، بوریس جانسون رهبر کمپین برگزیت و وزیر امور خارجه سابق انگلیس، با داشتن 39 درصد آرای حزبی، بیشترین شانس را برای تصدی نخست وزیری این کشور بعد از ترزا می را دارد.

در سال 2016 دولت انگلیس طی یک همه پرسی موظف شد طی یک برنامه زمان بندی، سال 2018 از اتحادیه اروپا خارج گردد. اما ترس از عواقب مالی و سیاسی آن موجب شد دولت ترزا می کوشش کند برای اجرای تدریجی برگزیت با اتحادیه اروپا توافق نامه ای را امضا کند. اما این توافق نامه پس از چندبار اصلاح نیز نتوانست در مجلس انگلیس رأی بیاورد و خروج این کشور از اتحادیه اروپا هم چنان در هاله ای از سردرگمی واقع شده است.

سران اتحادیه اروپا ماه گذشته در جلسه خود در بروکسل با درخواست انگلستان برای تمدید ضرب الأجل خروج این کشور از اتحادیه، موافقت نموده اند.

ترزا می به دنبال کسب ضمانت از سوی اتحادیه اروپا برای به اصطلاح ترتیبات پشتیبان در مورد مرزهای ایرلند شمالی بود. ترتیبات پشتیبان نوعی سیاست ضمانتی است که از ایجاد مرز سخت بین بخشی از ایرلند که بخشی از بریتانیاست و بخشی که عضو اتحادیه اروپا است جلوگیری می نماید. این مسئله مانع اصلی در جلب حمایت مجلس بود.

این امر موجب شد مجلس سه بار به توافق دولت انگلیس با اتحادیه اروپا رأی منفی دهد. در صورتی که انگلیس بدون تصویب این توافق از اتحادیه اروپا خارج گردد با شوک مالی و سیاسی شدیدی روبرو خواهد شد.

بسیاری بر این باورند که برگزیت بزرگ ترین بحران خارجی دولت انگلیس از زمان جنگ جهانی دوم است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 174

به "کوربین خواهان برگزاری همه پرسی دوم برگزیت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوربین خواهان برگزاری همه پرسی دوم برگزیت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید