ایرانی ها هر 3 روز اندازه وزن برج میلاد پسماند تولید می کنند!

به گزارش مجله سلنا، معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران: در تهران به طور متوسط روزانه حدود شش هزار و 500 تن پسماند تولید می شود و این یعنی تهرانی ها در هر 24 روز به اندازه وزن برج میلاد پسماند تولید می کنند.

ایرانی ها هر 3 روز اندازه وزن برج میلاد پسماند تولید می کنند!

به گزارش گروه اجتماعی مجله سلنا، نرگس رجایی با اشاره به دلایل اجرای طرح واگذاری مخازن جدید و حذف تدریجی مخازن 1100 لیتری از سطح شهر گفت: روزانه در کشور حدود 58 هزار تن پسماند تولید می شود؛ این بدان معنی است که ایرانی ها هر سه روز یک بار به اندازه وزن برج میلاد پسماند تولید می کنند. در تهران هم به طور متوسط روزانه حدود شش هزار و 500 تن پسماند تولید می شود و این یعنی تهرانی ها در 24 روز به اندازه وزن این سازه عظیم الجثه پسماند تولید می کنند.

وی با بیان اینکه در برآوردی دیگر می توان گفت: تهرانی ها روزانه به اندازه وزن 38 هواپیمای بوئینگ 747 (بدون بار و مسافر) پسماند تولید می کنند، ادامه داد: واقعیت این است که مجتمع پردازش و دفع آرادکوه برای مدت نیم قرن محل دفن پسماند های شهر تهران و حتی برخی از شهر ها و روستا های اطراف بوده است. با توجه به شرایط فعلی و محدودیت زمین باقی مانده تنها در صورت احداث مرکز دفن جدید می توان به دفن پسماند ها طی 10 الی 15 سال آینده امیدوار بود. در غیر این صورت و با ادامه فرایند فعلی تنها برای چند سال آینده امکان دریافت پسماند ها در این مجتمع وجود دارد.

وی با تاکید بر ضرورت تدبیر برای ساماندهی مشکل زباله در تهران، به روش های مدیریت پسماند در دهه های گذشته پرداخت و عنوان کرد: طرح مکانیزاسیون خدمات شهری در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 به صورت پایلوت در چند منطقه از تهران به مرحله اجرا درآمد و در نهایت در اواسط این دهه در کل شهر تهران فراگیر شد. در قالب این طرح مخازن 1100 لیتری مشکی رنگ در معابر مختلف شهر نصب شدند و به تدریج به عنوان محلی برای ذخیره سازی موقت کیسه های حاوی پسماند خانوار ها در میان شهفرایندان معرفی شدند.

رجایی با بیان اینکه نصب 53 هزار مخزن در اماکن مختلف شهر درگذر زمان با مسائل زیادی همراه شد، اضافه نمود: از جمله مهم ترین این مسائل می توان به حذف درب مخازن و گسترش حضور و فعالیت عوامل غیرمجاز جمع آوری پسماند خشک در شهر تهران اشاره کرد. حذف درب مخازن با انتشار بو و تکثیر حشرات موذی و فعالیت جانوران موذی مثل گربه و موش همراه بود و از طرفی سهولت دسترسی عوامل غیرمجاز به پسماند های خشک تفکیک نشده موجود در مخازن را فراهم کرد.

به گفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان مدیریت پسماند؛ تشدید فعالیت عوامل غیرمجاز و افزایش قیمت پسماند های خشک، هزینه های تحمیلی به خدمات شهری و زحمات پاکبانان برای نظافت زمین های اطراف مخازن را افزایش داد و همین امر محرکی برای مطالعه و اجرای طرح کاپ برای حل مسائل موجود شد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر طرح کاپ با هدف حذف و کاهش پدیده زباله گردی، کاهش تولید پسماند و تفکیک در مبدا به طور پایلوت در مناطق 6، 16، 21 و 22 اجرا می شود، گفت: در طرح جدید، به طور کلی انتقال مخازن تفکیک پسماند تر و خشک به دویست هزار پلاک ثبتی در شهر تهران پیش بینی شده است. فرایند کار نیز بدین شکل است که براساس تعداد واحد ها و خانوارها، دو مخزن مشکی (برای پسماند های تر) و آبی رنگ (برای پسماند های خشک) با ظرفیت های متفاوت به هریک از ساختمان های تحت پوشش ارایه شود و با هماهنگی پیمانکاران پسماند تر و خشک مناطق، مخازن مشکی رنگ سه بار در هفته و مخازن آبی رنگ دوبار در هفته تخلیه شوند.

رجایی اظهار امیدواری کرد تا با اجرای طرح کاپ در تمامی مناطق تهران و ایجاد زیرساخت های لازم همچون اپلیکیشن های جمع آوری پسماند خشک، به تدریج شاهد کاهش هزینه های حمل و انتقال پسماند و در نتیجه کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا، کاهش میزان پسماند ورودی به مجتمع آرادکوه، توسعه صنایع بازیافت، کاهش دفن و حفظ محیط زیست و افزایش خلوص پسماند های تر و در نهایت تولید کمپوستی مرغوب تر در مجتمع آرادکوه باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1090

به "ایرانی ها هر 3 روز اندازه وزن برج میلاد پسماند تولید می کنند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانی ها هر 3 روز اندازه وزن برج میلاد پسماند تولید می کنند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید