مجید مجیدی: در روز های شیوع کرونا فکری به حال بچه ها زباله گرد کنیم

به گزارش مجله سلنا، مجید مجیدی، قصه ای واقعی از ملاقاتش با دو کودک کار روایت کرده که ناچار به زباله گردی برای گذران زندگی هستند و از مسئولین و مردم خواسته که به این بچه ها کمک شود.

مجید مجیدی: در روز های شیوع کرونا فکری به حال بچه ها زباله گرد کنیم

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، مجید مجیدی کارگردان سینمای ایران که کمتر از یک ماه قبل با فیلم خورشید و پرداختن به زندگی بچه ها کار در جشنواره فیلم فجر درخشید، در گیر و دار این روز های سخت مبارزه با ویروس کرونا، قصه ای واقعی از ملاقاتش با دو کودک کار روایت کرده که ناچار به زباله گردی برای گذران زندگی هستند؛ داستان احمد و کاظم روایتی از خطری بزرگ است که این بچه ها دردمند و تمام جامعه را تهدید می کند.

این روایت را در ادامه می خوانیم:

دو برادر بودند، احمد و کاظم، ده ساله و دوازده ساله؛ برادر بزرگتر احمد تمام قد به داخل سطل زباله رفته بود و تکه هایی از آشغال را به بیرون پرتاب می کرد و برادر کوچکتر بیرون از سطل زباله تکه های کاغذپاره و مشمای پلاستیکی را به داخل گونی بزرگی می ریخت. نزدیک آن ها آمدم، ابتدا فکر کردند رهگذر هستم و عبور می کنم، اما وقتی دیدند مقابلشان ایستادم، دست از کار کشیدند و به من زل زدند. با چشمان نافذشان به من خیره شده بودند و من مانده بودم چه بگویم. به کسی که داخل سطل زباله بود گفتم بیا بیرون نگاهی به دوروبرش کرد و با اکراه از سطل زباله آمد بیرون؛ گفتم: آخه پسر جون مریض میشید. بدون توجه به حرف من شروع کرد با برادر کوچکتر خود زباله ها را در کیسه ریختن. سعی کردم فضا را عوض کنم و با آن ها رفیق شوم.

گفتم: الان که مریضی اومده خیلی خطرناکه، از گفتن این حرف لبخندی بر لبان برادر کوچکتر نشست و نگاهی به برادر بزرگتر کرد و هر دو خندیدند، گویی که با هم شوخی داشته باشند. از خنده آن ها من هم خندیدم و گفتم برای چه می خندید؟ حرف خنده داری زدم؟ برادر کوچکتر با شیطنت گفت: داداشم میگه ما خود کرونا هستیم. این را گفت و از خنده ریسه رفت، حالا فضای گفت وگوی من با آن ها آماده شده بود و شوخی و جدی با هم همکلام شدیم. ابتدا همه چیز به شوخی گذشت، ولی بعد فضا که کمی صمیمی شد، لب به شکایت بازکردند و گفتند: ما نان آور خانواده هستیم و تو مترو و سر چهار راه دست فروشی و شیشه های ماشین ها رو پاک می کردیم. از وقتی که کرونا اومده کاسبی ما هم خراب شده. مردم از ما در مترو و سر چهارراه نه خریدی می کنند و نه می گذارند ماشین پاک کنیم از ترس کرونا؛ ما هم مجبور شدیم بیایم سراغ سطل زباله.

آن ها می گفتند: تن ها ما نیستیم، خیلی از بچه ها که کار و کاسبی شون رو از دست دادن اومدن تو کار زباله. نمی دانستم چه باید به آن ها بگویم، کمی با هم گپ زدیم و از محل زندگی و درس از آن ها سئوال هایی کردم، ولی مدام در این فکر بودم که چه کار باید برای این بچه ها کرد. گفتم لااقل از مسئولین و مردم بخواهیم گروه های امدادی درست شود که اولاً به این بچه ها کمک شود، شناسایی شوند و برای مدتی که این مریضی ریشه کن شود آن ها در امان باشند. از طرفی این بچه های معصوم ناقل این بیماری نشوند. به امید روزی که کلاً بتوانیم کاری کنیم که شاهد کار بچه ها نباشیم و آن ها را در پشت میز مدرسه ببینیم و از طرفی دست سوء استفاده از این بچه ها را بتوانیم ریشه کن کنیم.

* ادوین خاچیکیان بابا سیبیلو را می سازد

نخستین فیلم بلند سینمایی ادوین خاچیکیان با نام باباسیبیلو به تهیه کنندگی احمد احمدی مقابل دوربین خواهد رفت.

ادوین خاچیکیان فرزند مرحوم ساموئل خاچیکیان از پیشگامان سینمای ایران است.

ادوین خاچیکیان در تعدادی از آثار ساموئل خاچیکیان به عنوان تدوین گر و دستیار کارگردان حضور داشته است.

شب نشینی در جهنم (نامزد دریافت خرس طلایی از جشنواره فیلم برلین)، طوفان در شهر ما، چهارراه حوادث، ضربت، دلهره از مهم ترین فیلم های خاچیکیان است.

فیلم عقاب ها ساخته خاچیکیان همچنان رکوردار پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است.

همچنین بسکمک از بازیگران نامدار سینمای ایران کشف خاچیکیان هستند و در فیلم های خاچیکیان به سینما معرفی شده اند.

فیلم سینمایی بابا سیبیلو به کارگردانی ادوین خاچیکیان و تهیه کنندگی احمد احمدی ساخته می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 776

به "مجید مجیدی: در روز های شیوع کرونا فکری به حال بچه ها زباله گرد کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجید مجیدی: در روز های شیوع کرونا فکری به حال بچه ها زباله گرد کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید