Wear OS در سال 2020؛ بی رمق ترین پلتفرم ساعت هوشمند

به گزارش مجله سلنا، 2020 سال سختی برای افراد مختلف در سرتاسر دنیا بود و شرکت های تکنولوژی هم با چالش های متعددی روبرو شدند. ای کاش می توانستیم بگوییم که مسائل 2020 دلیل پیشرفت نکردن سیستم عامل Wear OS در این سال هستند اما متأسفانه این طور نیست. گوگل طی چند سال گذشته نتوانسته عملکرد و قابلیت های Wear OS را به طور گسترده بهبود ببخشد و هنوز هم برای جبران کاستی های خود، به شرکت های ثالث وابسته است.

Wear OS در سال 2020؛ بی رمق ترین پلتفرم ساعت هوشمند

بازار ساعت های هوشمند به سرعت در حال رشد است و هیچ نشانه ای از توقف را نشان نمی دهد. یکی از مهم ترین کاربردهای این ساعت ها در حوزه تندرستی است. از طرف دیگر ما با اپل واچ روبه رو هستیم که به معیاری برای ساعت های هوشمند تبدیل شده است.

روی هم رفته می توان گفت که شرایط سیستم عامل Wear OS در سال 2020 اصلا خوب نبوده است. اگرچه دوست داریم مثبت فکر کنیم و بگوییم که شرایط آن در سال آینده بهتر می گردد، اما هیچ نشانه ای برای تحقق این آرزو را نمی توانیم ببینیم. در ادامه به مرور شرایط این سیستم عامل می پردازیم.

معرفی تراشه های جدید کوالکام

در زمینه این سیستم عامل، یکی از مهم ترین خبرهای 2020 معرفی تراشه های اسنپ دراگون Wear 4100 و 4100 Plus بود. بدون شک این تراشه ها در چند نسل از ساعت های Wear OS استفاده خواهند شد.

تراشه های سری 3100 روی هم رفته فقط در صورتی که در کنار مقدار کافی حافظه رم قرار می گرفتند، برای Wear OS عملکرد خوبی ارائه می کردند. بیشتر ساعت های عرضه شده در سال 2020 از حداقل 1 گیگابایت حافظه رم بهره می بردند و بنابراین عملکرد آن ها دیگر یک مشکل عظیم نبود. در کل با افزایش ظرفیت حافظه رم و حرکت ساعت ها به سمت تراشه های سری 4100، مسائل مربوط به عملکرد آن ها در آینده تا حد زیادی رفع خواهد شد.

مهم ترین ویژگی تراشه های سری 4100 بهبود عملکرد و افزایش عمر باتری است. این تراشه ها مبتنی بر فناوری ساخت 12 نانومتری هستند و از سرعت 1.1 گیگاهرتز بهره می برند که به معنای 85 درصد سرعت بیشتر نسبت به نسل قبلی است. همچنین در این تراشه ها امکانات مربوط به حافظه رم و پردازنده گرافیکی هم بهبود یافته است.

در این میان، تراشه 4100 پلاس از یک پردازنده کمکی هم بهره می برد که بعضی وظایف سبک مانند شمارش قدم را بر عهده می گیرد تا در نهایت انرژی کمتری مصرف گردد. همچنین این ویژگی برای افرادی که از ساعت هوشمند خود برای پایش خواب استفاده می نمایند، اهمیت زیادی دارد.

با وجود این پیشرفت ها، در حال حاضر فقط یک ساعت مبتنی بر تراشه Wear 4100 راهی بازار شده و هنوز هیچ کدام از آن ها از 4100 پلاس بهره مند نشده اند. بنابراین به نظر می رسد کنار رفتن ساعت های مبتنی بر تراشه های 3100 مدتی طول خواهد کشید.

انتشار فقط یک آپدیت نرم افزاری مناسب در سال 2020

بعد از سخت افزار، حالا باید به بحث نرم افزار بپردازیم. گوگل معمولا آپدیت های سیستم عامل Wear OS را به صورت پراکنده و بدون سروصدا منتشر می نماید و 2020 هم از این قاعده مستثنا نبود. در اوایل 2020 اولین آپدیت منتشر شده فقط شستن دست ها را به کاربران یادآوری می کرد.

اما مهم ترین آپدیت این سال، ماه ها بعد در سپتامبر منتشر شد. این آپدیت پشتیبانی از تراشه های 4100 را امکان پذیر کرد و عملکرد ساعت های فعلی هم تا حدی بهتر شدند. همچنین در این آپدیت ویژگی های جدیدی برای توسعه دهندگان ارائه شده است. از دیگر به روزرسانی ها می توانیم به آپدیت Google Fit هم اشاره کنیم که تا حدی بازطراحی شده است.

روی هم رفته با وجود این آپدیت ها، تعیین است که گوگل نسبت به رقبای خود توجه چندانی به سیستم عامل Wear OS نشان نمی دهد. شرکت هایی مانند اپل، سامسونگ و حتی فیت بیت مدام از اپلیکیشن های جدیدی پشتیبانی می نمایند، آپدیت های مختلفی را منتشر می نمایند و رابط کاربری پلتفرم دلخواه خود را بهبود می بخشند.

باید خاطرنشان کنیم اپل و سامسونگ این آپدیت ها را بسیار مهم جلوه می دهند و در بعضی مراسم ها به این آپدیت ها می پردازند. شاید چنین کاری غیرضروری به نظر برسد، اما به کاربران این حس منتقل می گردد که شرکت به توسعه ساعت های هوشمند اهمیت می دهد. اما زمانی که شرکتی مانند گوگل به روزرسانی نرم افزاری را بی سروصدا منتشر می نماید، این احساس به وجود نمی آید.

از مسائل سیستم عامل Wear OS در سال 2020 می توانیم به تعطیلی Google Play Music اشاره کنیم. با وجود اینکه گوگل وعده داده بود کاربران به راحتی می توانند به YouTube Music مهاجرت نمایند، اما این انتقال روان و بی دردسر محقق نشد و هنوز اپلیکیشن YouTube Music برای پلتفرم Wear OS عرضه نشده است.

علاوه بر این، باید به بی میلی اسپاتیفای برای پشتیبانی از پخش آفلاین موسیقی در Wear OS اشاره کنیم. این یعنی کاربران Wear OS به طور آفلاین نمی توانند از محبوب ترین سرویس استریمینگ موسیقی بهره ببرند.

تصاحب فیت بیت

مهم ترین خبر 2020 در زمینه ساعت های هوشمند، خریده شدن شرکت فیت بیت توسط گوگل در ازای پرداخت 2.1 میلیارد دلار بود. نهادهای نظارتی مختلف باید فرایند تصاحب شرکت های عظیم را آنالیز نمایند و به همین خاطر بعد از گذشت حدود یک سال از این خرید، هنوز فیت بیت رسما به گوگل منتقل نشده است.

روی هم رفته به نظر می رسد گوگل برای حضور بیشتر در بازار ساعت های هوشمند میخواهد از سخت افزار، نرم افزار و البته داده های فیت بیت نهایت استفاده را ببرد. در حال حاضر گوگل فقط تأمین نماینده نرم افزار Wear OS است ولی با این خرید، به حوزه سخت افزار ساعت های هوشمند هم وارد می گردد.

گوگل مطمئنا از بودجه و متخصصان کافی برای حل مسائل سیستم عامل Wear OS بهره می برد ولی بعد از تصاحب فیت بیت به نظر می رسد این شرکت دست نگه داشته تا این قرارداد نهایی گردد و بتواند با بهره گیری از امکانات فیت بیت با تمام قوا وارد این حوزه گردد.

  • فیت بیت چگونه می تواند پلتفرم Wear OS گوگل را نجات دهد؟

تمرکز بر مسائل در سال 2021

با وجود اینکه ساعت های هوشمند مبتنی بر Wear OS در بازار حضور چندانی ندارند و با وجود ادعای مدیران گوگل که می گویند پلتفرم Wear OS رو به موت نیست، امیدواریم گوگل توجه بیشتری به این پلتفرم نشان بدهد. Wear OS از پتانسیل بالایی برای رقابت با دیگر پلتفرم ها بهره می برند ولی در سال 2020 گوگل عملا به آن توجه کافی نشان نداده است.

در سال آینده امیدواریم این پلتفرم ویژگی های جذابی را دریافت کند. همان طور که گوگل دائم ویژگی های جدید و مفیدی را برای اندروید ارائه می نماید، باید همین رویکرد را برای Wear OS هم عملی کند. اگرچه تمام کاربران به ویژگی های جدید علاقه زیادی دارند، اما گوگل باید به بخش های اصلی و مهم این پلتفرم هم توجه کند. طبق یکی از نظرسنجی های صورت گرفته، کاربران زیادی به عمر پایین باتری ساعت های هوشمند Wear OS اشاره نموده اند.

البته با بهره گیری از تراشه های سری 4100، مسائل عمر باتری این ساعت ها تا حد زیادی بهبود پیدا می نماید. از طرف دیگر، کاربران زیادی خواستار انتشار آپدیت های بیشتری هستند. همچنین باید به همکاری بیشتر با شرکت های متعدد مانند اسپاتیفای و بهبود پشتیبانی از اپلیکیشن های گوگل اشاره کنیم.

سیستم عامل Wear OS احتیاجی به تغییر و تحول گسترده ندارد و فقط باید از طرف گوگل توجه بیشتری به آن گردد. اما اینکه آیا گوگل در سال 2021 این سیستم عامل را در مرکز توجه خود قرار می دهد، خود سؤال دیگری است.

  • 7 قابلیت watchOS 7 که سیستم عامل Wear OS گوگل به آن ها احتیاج دارد

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1494

به "Wear OS در سال 2020؛ بی رمق ترین پلتفرم ساعت هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "Wear OS در سال 2020؛ بی رمق ترین پلتفرم ساعت هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید