باستان شناسان مجسمه نوعی حیوان عصر یخبندان را کشف کردند

به گزارش مجله سلنا، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، باستان شناسان مجسمه نوعی حیوان عصر یخبندان را کشف کردند.

باستان شناسان مجسمه نوعی حیوان عصر یخبندان را کشف کردند

باستان شناسان آلمانی قطعه گمشده ای از یک مجسمه متعلق به عصر یخبندان را در اعماق یک غار کشف کردند اما اضافه شدن قطعه تازه این مجسمه از جنس عاج که در ابتدا تصور میشد یک اسب را به تصویر می کشد، در واقع روند تشخیص نوع حیوان را پیچیده نموده است، بطوریکه اکنون محققان مطمئن نیستند آیا این مجسمه یک شیر غار یا یک خرس غار را به تصویر میکشد.

محققان پیش تر سر این مجسمه 35 هزار ساله را در غار Hohle Fels در کوهستان آلپ سوابی واقع در جنوب آلمان کشف نموده بودند. این غار که نام آن از آلمانی حفره سنگی ترجمه می گردد، بخشی از محوطه ای است که در لیست میراث جهانی یونسکو واقع شده است و به علت کشف آثار تاریخی متعلق به دوران پارینه سنگی زبرین (حدود 50 هزار تا 12 هزار سال قبل) در آن معروفیت دارد. در زمان کشف سر مجسمه از آن به عنوان نخستین مجسمه عاجی که در این غار کشف شده است، یاد میشد.

اما بخشی از تنه این مجسمه که اخیرا کشف شده است، فرضیه پیشین را که ممکن است مجسمه تصویرگر اسب باشد، رد می نماید.

نیکلاس کونارد استاد دانشگاه توبینگن گفت که ما هنوز نمی توانیم با قطعیت گونه این حیوان را تشخیص دهیم.

به گفته این متخصص، این مجسمه اکنون بدنی بزرگ دارد، برآمدگی معمول خرس در ارتفاع شانه را نشان می دهد و به نحوی ساخته شده است که شبیه به نحوه راه رفتن خرس است.

کونارد اضافه نمود: در این مجمسه ویژگی های آناتومی مشابه شیر غاری که در آن موقع در اوراسیا زندگی میکرد نیز دیده می گردد. بنابراین به هیچ وجه نمیتوان با قاطعیت تصویرگری های مربوط به عصر یخبندان را شناسایی کرد، بویژه زمانی که آنها این چنین تکه تکه شده باشند.

پس از اینکه سر این مجسمه در سال 1999 کشف شد، محققان در طول زمان در مجموع پنج تکه دیگر از این مجسمه عاجی را کشف کردند. در نتیجه احتمال کشف قطعات بیشتر از این مجسمه همچنان وجود دارد.

قطعه ای که به تازگی کشف شده است، بخشی از تنه این حیوان را به تصویر می کشد و در ابعاد 4 در 2.5 در 0.6 سانتیمتر ساخته شده است. هر کسی که این مجسمه را ساخته است، جزئیات را به خوبی نشان داده و الگوهای خطی را روی بدن این حیوان پستاندار ایجاد نموده است. در ادامه جست و جو برای دیگر قطعه های گمشده این مجسمه، پای چپ آن را نیز کشف کردند.

این آثار تاریخی اکنون در موزه ماقبل تاریخ بلاوبویرن (URMU) به نمایش گذاشته شده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 مرداد 1402 بروزرسانی: 18 مرداد 1402 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2409

به "باستان شناسان مجسمه نوعی حیوان عصر یخبندان را کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باستان شناسان مجسمه نوعی حیوان عصر یخبندان را کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید