جزئیات عملیات شکار پهپاد تهاجمی نیروی هوایی آل سعود

به گزارش مجله سلنا، نخستین نکته ای که در فیلم جدید منتشر شده خودنمایی میکند سرعت بسیار پایین و مادون صوت موشک مذکور است که مشابه با هیچ کدام از سامانه های پدافندی در حال خدمت ارتش یمن نیست.

جزئیات عملیات شکار پهپاد تهاجمی نیروی هوایی آل سعود

به گزارش خبرنگاران به نقل از مشرق، در ادامه عملیات های پیروز یگان پدافند هوایی انصارالله یمن در سال 2020 میلادی، ظهر روز دوشنبه 21 دسامبر جاری یک فروند پهپاد تهاجمی مدل CH-4 نیروی هوایی عربستان در آسمان منطقه مدغل در جبهه استان مارب توسط موشک زمین به هوا سرنگون شد.

روز گذشته نیز نخستین تصاویر مربوط به لحظه اصابت موشک و بقایای لاشه پهپاد فوق در این منطقه منتشر شد که بازتاب فراوانی در رسانه های منطقه ای داشت.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در توضیحات خود در مورد عملیات شکار این پرنده بدون سرنشین تنها به این نکته اشاره کرد که این عملیات توسط یک سامانه موشکی جدید اجرا شده که برای نخستین بار در جنگ یمن مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته ای که در این میان وجود دارد این است که رسانه های یمنی از پخش تصاویر مربوط به پرتابگر موشک خودداری کردند که فرضیه استفاده از یک مدل موشک مرموز که حدود 1 سال است رسانه های غربی از حضور آن در سازمان رزم نیروهای یمنی سخن میگویند را تقویت کرد.

سال گذشته میلادی ائتلاف متجاوز سعودی مدعی شد که ناوهای گشتی آمریکایی پیروز به توقیف یک محموله سلاح در آبهای یمن شده اند که به مقصد مناطق تحت کنترل انصارالله در حال حرکت بوده است. مقایری موشک ضد زره و سایر تسلیحات در این محموله مشاهده میشد اما آنچه که به شدت جلب توجه می کرد یک موشک مرموز و ناشناخته بود که تا آن زمین هیچگونه تصویری از آن دیده نشده بود. رسانه های غربی برای معرفی این موشک از کد Missile 358 استفاده می کنند.

اما فیلمی که روز گذشته توسط بخش رسانه ای انصارالله منتشر شد حاوی نشانه هایی است که احتمال استفاده از این سلاح مرموز در شکار پهپاد سعودی را تقویت می کند.

بر طبق تحلیل کارشناسان نظامی، سلاح 358 در واقع یک موشک نیست، بلکه نوعی پهپاد انتحاری در نقش پدافندی است که به طور کلی در دسته مهمات سرگردان یا Loitering munition قرار میگیرند. این سلاح به کمک یک موتور جت، بالچه های متعدد کنترلی و کلاهک مجهز به فیوزهای مجاورتی پر تعداد، مدت ها در آسمان منطقه نبرد به گشت زنی میپردازد تا در زمان مناسب و ورود هواگرد دشمن به منطقه نبرد به کمک سامانه هدایت زمینی به سوی هدف روانه شده و آن را منهدم سازد.

نخستین نکته ای که در فیلم جدید منتشر شده خودنمایی می کند سرعت بسیار پایین و مادون صوت موشک مذکور است که مشابه با هیچ کدام از سامانه های پدافندی در حال خدمت ارتش یمن نیست.

به طور کلی نیروهای یمنی به تسلیحات زمین به هوای زیر مجهز هستند که برای مقابله با هواگردهای ائتلاف عربی مورد استفاده قرار می گیرد : سری موشک های ثاقب 1، 2 و 3 که به ترتیب حاصل تغییر کاربری موشک های هوا به هوای آر73، آر27 و آر77 نیروی هوایی سابق یمن هستند.

موشک های دوش پرتاب نظیر استرلا و ایگلا و موشک فاطر1 که نمونه به روز شده سامانه سام6 است. اما موشکی که در فیلم منتشر شده توسط انصارالله مشاهده می شود از نظر سرعت، اثر حرارتی خروجی موتور و مکانیزم حمله شباهتی با موارد فوق ندارد.

شکاری که در تاریخ 7 ژانویه 2020 میلادی انجام شد، توسط سامانه ثاقب1 صورت گرفت، موشک از سرعت بسیار زیادی برخوردار بوده و زاویه پایین به پهپاد حمله ور می شود.

مثال دیگر مربوط به شکار جنگنده تورنادو سعودی توسط سامانه ثاقب3 است که در آن نیز سرعت موشک و اثر خروجی موتور کاملا با مورد اخیر متفاوت است.

همچنین نکته دیگری که در تصاویر مربوط به لاشه پهپاد جلب توجه می کند، سجده شکر دسته جمعی نیروهای یمنی حاضر در صحنه در کنار بقایای پهپاد فوق است که نشان از شکرگزاری برای آزمایش پیروزیت آمیز یک سلاح راهبردی در میدان جنگ نابرابر با دشمن سعودی است.

چنین صحنه ای با وجود ده ها مورد شکار هواگردهای سعودی در سالهای اخیر به ندرت در میان نیروهای یمنی مشاهده شده بود و به خوبی حاکی از اهمیت بالای این عملیات و آزمایش پیروزیت آمیز موشک جدید پدافندی انصارالله است که در صورت استفاده گسترده و تقویت شبکه کشف و رهگیری این نیروها می تواند به کابوسی برای هواگردهای دشمن در مناطق نبرد تبدیل شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1357

به "جزئیات عملیات شکار پهپاد تهاجمی نیروی هوایی آل سعود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات عملیات شکار پهپاد تهاجمی نیروی هوایی آل سعود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید