خبرنگاران پرندگان مهاجر تابستان گذران به مازندران آمدند

به گزارش مجله سلنا، ساری-خبرنگاران- چلچه ها مهاجران پیام آور بهار، نخستین گروه از دهها گروه از پرندگان تابستان گذران وارد عرصه های زیست محیطی استان مازندران شدند.

خبرنگاران پرندگان مهاجر تابستان گذران به مازندران آمدند

رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران می گوید: همه ساله در فصل بهار حدود 50 تا 60 گونه از پرندگان مهاجر تحت عنوان تابستان گذران برای زادآوری با جمعیت بیش از یک میلیون بال وارد مناطق زیست محیطی و عرصه های طبیعی این خطه شمال کشور می شوند.

کوروس ربیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله سلنا گفت: چلچه ها به عنوان پیشقراولان این مهاجران تابستان گذران برای زادآوری و جوجه ریزی از چند روز قبل به این استان رسیدند و مهاجرت این پرندگان تا اواسط بهار ادامه خواهد داشت.

چلچه در زبان مازندرانی چِلچِلا است. نام علمی آن (Hirundo rustica) و از تیره چلچله ییان (hirundinidae) است. این پرندگان با بال های باریک و کوتاه و دم دو شاخه است که در گذشته آنها را پرستو می خواندند. در حقیقت نام آن چلچله است، و از لحاظ علمی و پرنده شناسی تفاوت زیادی با پرستو ها دارند.

گونه های پرندگان تابستان گذران

وی نمونه های دیگری از پرندگان مهاجر که مازندران را برای تابستان گذرانی انتخاب می کنند، شامل حواصیل، بلبل، زنبورخواران؛ سسک، بوتیمار، گاو چرانک و پرستو دریایی گفت و اظهارداشت : پرستودریایی بزرگترین گروه از مهاجران تابستان گذران در استان مازندران هستند که جمعیت شان به بیش از 50 هزار بال می رسد.

رییس اداره حیات وحش مازندران اضافه کرد : پراکندگی سکونتگاهی پرندگان مهاجر تابستان گذران که از دریا تا دشت و جلگه و کوهستان را شامل می شود، موجب شده تا در مشاهدات روزمره جمعیتشان ملموس نباشد و این در حالیست که جمعیت این پرندگان در حد و اندازه زمستان گذران است.

ربیعی اظهار داشت : علاوه بر آن برخی از پرندگان مهاجر از جمله اردک ابرو سفید و صدف خورها به صورت عبوری چند روزی را مهمان طبیعت استان مازندران می شوند و این فرایند مهاجرتی نشان می دهد که با بهار زندگی در مناطق زیست محیطی و طبیعی نیز جریان می یابد.

استان مازندران دارای حدود 2 میلیون و 300 هزار هکتار مساحت دارد که 2 میلیون هکتار از این مساحت استانی را عرصه های طبیعی و زیست محیطی تشکیل می دهد که 530 هزار هکتار آن مناطق حفاظتی تشکیل می دهد.

براساس آمارهای رسمی، بیش از 490 گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم مازندران شناسایی شدند که پرندگان با 317 گونه بیشترین جمعیت را دارند .

ایران زیستگاه 535 گونه معادل یک سوم از پرندگان جهان است.

گزارش های بین المللی نشان می دهد که 192 گونه معادل بیش از 12 درصد از گونه های پرندگان جهان در معرض انقراض هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 815

به "خبرنگاران پرندگان مهاجر تابستان گذران به مازندران آمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پرندگان مهاجر تابستان گذران به مازندران آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید