سبک فرزندپروری ایرانی ها لنگ می زند

به گزارش مجله سلنا، یک روانشناس با اشاره به اینکه سبک مقتدرانه مناسب ترین نوع روش تربیتی فرزندان است، گفت: متاسفانه فرزند پروری در ایران یا سهل انگارانه و آسان گیر و یا به صورت استبدادی است.

سبک فرزندپروری ایرانی ها لنگ می زند

سینا رئیسی در گفت وگو با مجله سلنا با بیان اینکه دوران نوجوانی بین سنین 11 تا 18 سال در روانشناسی رشد بوده و از موارد بسیار حساس است، اظهار کرد: از زمان پیوند بین دو نفر دوران نوجوانی فزرند معین می گردد یعنی اینکه خانواده، پدر و مادر چه تیپ شخصیتی دارند و روش فرزند پروری آنها از ابتدا چگونه بوده است. به طور مثال اگر خانوادهای روش استبدادی به کار گرفته و پدر یا مادر فرزند را مورد تنبیه قرار دهد، نباید انتظار داشت که این کودک در دوران نوجوانی رفتارهای هنجاری از خود بروز دهد.

این روانشناس با اشاره به اینکه بلوغ قطعی پرخاشگری از 11 سالگی شروع خواهد شد، توضیح داد: تفکر منطقی از این سن شکل می گیرد، قبل آن کودک ابتدایی تر به مسائل پیرامون خود توجه می نماید بنابراین واکنش های چندانی به نوع برخورد والدین نشان نمی دهد اما از سنین 11 سالگی دیدگاه کودک به رفتار والدین تغییر خواهد نمود.

نوجوان فردی دم دمی مزاج نیست

استاد دانشگاه آموزش عالی خزر محمودآباد با اشاره به اینکه برخی افراد فکر می نمایند نوجوان فردی دم دمی مزاج است، گفت: نوجوان به دلیل مدل تفکر خود انتخاب گر می گردد، دیگر زیر بار صحبت های پیشین والدین نمی رود، مسائل را قبول ننموده و هر لحظه فکر می نماید و نظراتش را تغییر می دهد، این امر سبب شده تا افرادی فکر نمایند، نوجوان دم دمی مزاج است.

وجود انواع سبک های فرزند پروری مشکل بزرگ در کشور

رئیسی با بیان اینکه مشکل بزرگ در کشور ما وجود انواع سبک های فرزند پروری است، بیان نمود: فرزند پروری در ایران یا سهل انگارانه و آسان گیر بوده که در آن کودک را رها نموده و در هر موردی حق انتخاب به فرزند داده می گردد و پشتیبانی و نظارت خاصی بر کودک ندارند و یا به صورت استبدادی است.

این روانشناس اضافه کرد: سبک آسان گیر در این سال ها زیاد در تربیت فرزندان ایران به کار گرفته می گردد اما در گذشته ایرانی ها با سبک استبدادی فرزندان خود را تربیت می کردند، اما باید گفت هیچ کدام از این سبک های معقول نبوده و جواب نمی دهد.

وی با بیان اینکه در زمان بحران نوجوانی و دوره تفکر انتزاعی رفتارهایی ازنوجوان دیده می گردد که نشات گرفته از سبک تربیتی والدین کودک است، اعلام کرد:بهترین مدل برای پرورش کودک سبکی به نام مقتدرانه بوده که در آن کودک اجازه اظهار نظر دارد، حق تنبیه بدنی وجود نداد، چیزی به کودک دیکته نمی گردد اما از او خواسته خواهد شد تا از روی گزینه ها یک مورد را انتخاب کند.

نگاهی به بهترین سبک تربیتی

رئیسی یادآور شد: در سبک مقتدرانه اگر رفتار کودک کاملا اشتباه باشد از او در خواست می گردد تا از آن اجتناب کند، پدر و مادر کاملا ناظر بر رفتار کودک هستند نه کنترل گر؛ فرقی بین ناظر و کنترل گر این است که کنترل سرکوب گر و محدود نماینده بوده اما نظارت صبوری بیشتری می خواهد، در این روش پدر و مادر آنقدر نظارت بر فرزند دارند تا آن کار انجام گردد.

این روانشناس و استاد دانشگاه در ادامه توضیح داد: نوجوان در حال تغییر هورمون رشد بوده و این تغییرات در روند حالت ها و رفتارهای بدنی او تاثیرگذار بوده، جهش سریع در رشد نوجوان و تغییرات فیزیولوژیکی سریع در دختران و پسران برای خود آن ها نیز شوک آور است. به والدین پیشنهاد می گردد از ابتدا روش درستی را که نه سختگیرانه نه سهل انگارانه باشد برای تربیت فرزند انتخاب نمایند. در این صورت کودک به مرور زمان یاد می گیرد که اقتدار والدین به چه صورتی است و با درست انجام دادن این کارنمودها در دوران کودکی دیگر فرزند در دوران نوجوانی عصیانگر نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه تغییرات هورمونی ممکن است بر خلق و خو نوجوان تاثیرگذار باشد، اضافه کرد: فرزند در نوجوانی استقلال طلب می گردد، پس تصمیماتی مخالف والدین می گیرد و عقایدی متفاوت با عقاید پدر و مادر خود دارد در این صورت اگر در مقابل تصمیم او ایستادگی گردد، کودک از موضع خود دفاع می نماید. توصیه روان شناسان این است که در چنین مواقعی بحث را ادامه نداده تا فضا، فضای منطقی گردد، زمانی که نوجوان از لحاظ فکری آرام شد می توان دوباره با وی به بحث نشست در این زمان قطعا عاقلانه تر تصمیم می گیرد.

رئیسی اعلام کرد: ورزش چه در دوران کودکی اول و چه نوجوانی تنظیم نماینده هیجانات بوده و توصیه می گردد که فرزند با ورزش خود را تخلیه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 41

به "سبک فرزندپروری ایرانی ها لنگ می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبک فرزندپروری ایرانی ها لنگ می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید