فاصله دریافت از چوبه دار 7 سال بعد از شلیک مرگ بار

به گزارش مجله سلنا، مردی که متهم است در یک جنایت از پیش طراحی شده، مردی را با شلیک گلوله کشته است، یک بار دیگر با تأیید درخواست اعاده دادرسی اش پای میز محاکمه رفت و این بار از قصاص دور شد.

فاصله دریافت از چوبه دار 7 سال بعد از شلیک مرگ بار

به گزارش شرق، این متهم سال 92 مردی را در خیابانی در تهران با شلیک گلوله به سرش به قتل رسانده و متواری شده بود. پیش تر عامل این جنایت به قصاص و همسرش به زندان محکوم شده بود، اما اکنون اوضاع برای متهم تغییر نموده است. پیدا شدن جسد مرد میانسالی در یک خودرو به تشکیل یکی از پیچیده ترین پرونده های جنایی چند سال اخیر منجر شد.

آنالیز ها نشان داد مقتول سعید نام دارد و عامل قتل او نیز یک فرد آشنا بوده که بعد از جنایت از تاریکی شب استفاده نموده و به تصور اینکه کسی او را نمی بیند فرار نموده است. هرچند ابتدا به واسطه شغلی که مقتول داشت تصور می شد او با انگیزه غیرشخصی کشته شده باشد؛ اما با آنالیز تلفن همراه او و همچنین دوربین های مداربسته اطراف معین شد سعید قربانی یک انتقام گیری شخصی شده است.

یکی از شاهدان به پلیس گفت: چون ماه محرم بود، مقابل هیئت عزاداری ایستاده بودم که متوجه شدم یک پژو پارس مشکی از راستا منحرف شد و همان موقع دو زن سراسیمه از ماشین پیاده شدند. وقتی خودم را به پژو پارس رساندم متوجه شدم راننده غرق خون است و هیچ یک از شیشه های ماشین نشکسته است. احتمالا زنان در داخل پژو به راننده شلیک کردند و گریختند. اظهارات این شاهد سرنخ مهمی به پلیس داد و رد یک زن که از بستگان مقتول بود، در این ماجرا به دست آمد. زن جوان به نام سارا در خانه اش در شرق تهران بازداشت شد و به جنایت با همدستی همسرش به نام سهیل اعتراف کرد.

این زوج در بازپرسی های بعدی علت قتل را اختلاف کهنه با مقتول اعلام کردند و همه جزئیات را به مأموران گفتند، اما حاضر نشدند درباره جزئیات اختلافی که با مقتول داشتند، صحبت نمایند. سهیل در بازپرسی ها به کشتن مقتول اعتراف کرد و گفت: من و همسرم طبق نقشه ای که کشیده بودیم، مقتول را به محل قرار کشاندیم. همسرم قرار گذاشت و به بهانه مصاحبه با او برای حل مسائل زندگی مان به دیدار او رفت. من هم که چادر به سر نموده بودم، همراه همسرم رفتم و سارا من را به عنوان دوستش معرفی کرد. همسرم تازه سر صحبت را باز نموده بود که اسلحه ای را که همراه داشتم از زیر چادر بیرون کشیدم و دو گلوله شلیک کردم. وقتی کنترل ماشین از دست مقتول خارج شد، من و همسرم بلافاصله پیاده شدیم و فرار کردیم.

این زوج در حالی در شعبه 4 دادگاه کیفری سابق استان تهران غیرعلنی و پشت در های بسته محاکمه شدند که اولیای دم برای آن ها حکم قصاص خواستند. با توجه به اینکه هر دو متهم درخواست نموده بودند پرونده غیرعلنی رسیدگی گردد، جزئیاتی از جلسه دادگاه منتشر نشد، اما در نهایت و با توجه به درخواست اولیای دم برای هر دو متهم حکم مجازات صادر شد و سهیل به قصاص و همسرش به 15 سال حبس محکوم شد.

با اعتراض متهمان این حکم در شعبه 24 دیوان عالی کشور رسیدگی شد و تأیید نشد. به این ترتیب پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه هم عرض فرستاده شد. در جلسه رسیدگی به این پرونده که این بار در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران پشت در های بسته و غیرعلنی برگزار گردید، پسر عظیم مقتول برای عاملان جنایت حکم قصاص خواست؛ اما، چون فرزند کوچک مقتول از معلولیت ذهنی و جسمی رنج می برد، پرونده به دفتر دادستان فرستاده شد تا دادستان درباره درخواست این فرزند مقتول مشخص تکلیف کند.

در نهایت پس از این اظهارنظر، هیئت قضائی بار دیگر سهیل را به قصاص و همسرش را به 15 سال زندان محکوم کردند؛ اما دوباره متهمان به رأی صادرشده اعتراض کردند. دیوان عالی کشور یک بار دیگر به آن رسیدگی کرد و حکم تأیید شد، درحالی که به نظر می رسید متهم در آستانه اجرای حکم است، سهیل درخواست اعاده دادرسی کرد. او گفت من با انگیزه ناموسی مرتکب قتل شدم و از همان ابتدای پرونده نیز اعلام کردم با توجه به کار هایی که مقتول نموده بود، او را مهدورالدم تشخیص دادم. مدارکی هم در پرونده وجود دارد که ادعایم را ثابت می نماید. من دوست نداشتم به خاطر خانواده مقتول که آدم های آبروداری هستند، جزئیاتی از کار های او بگویم و همه مدارک را روی پرونده قرار دادم.

در همه جلسات بازپرسی و بازپرسی هم شرح دادم چرا او را کشتم و گفتم که از نظر من او مهدور الدم بود. اکنون درخواست اعاده دادرسی دارم. با این ادعا و در حالی که هفت سال از این ماجرا گذشته بود، درخواست اعاده دادرسی مرد جوان پذیرفته شد و وی این بار در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد.

سهیل ادعای مهدورالدم بودن قربانی را بیان کرد و گفت: به خاطر کار هایی که مقتول انجام داده و زندگی من را تباه نموده بود او را مستحق مرگ می دانستم. بعد از اینکه مدارکی در این خصوص به دادگاه ارائه شد و صحت این مدارک مورد آنالیز نهاده شد و همچنین بعد از گفته های متهم و وکیل مدافع او این بار هیئت قضات شعبه 2 دادگاه کیفری استان تهران وارد شور شدند و متهم را با توجه به مدارکی که ارائه داد از قصاص تبرئه و به حبس و پرداخت دیه محکوم کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1590

به "فاصله دریافت از چوبه دار 7 سال بعد از شلیک مرگ بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاصله دریافت از چوبه دار 7 سال بعد از شلیک مرگ بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید