مقاله: زندگینامه و اختراعات جابر بن حیان ، شیمیدان مسلمان ایرانی

به گزارش مجله سلنا، در مورد تاریخ دقیق تولد و مرگ و محل تولد وی اختلاف نظر وجود دارد. به گفتهٔ بعضی وی متولد سال 100 هجری شمسی و وفات وی در سال 194 هجری شمسی بوده است. بعضی نیز او را متولد سال 103 هجری شمسی دانسته و وفات وی را در سال 200 هجری شمسی ذکر کرده اند. با این حال دانشنامهٔ بریتانیکا وی را متولد سال 721 میلادی و وفات وی را در سال 815 میلادی (نزدیک به هزار و دویست سال پیش) ثبت کرده است.

مقاله: زندگینامه و اختراعات جابر بن حیان ، شیمیدان مسلمان ایرانی

طلا: ظاهر آن گرم و تر و باطنش سرد و خشک است. پس جمیع اجسام (فلزات) را به این طبع برگردان. چون طبعی معتدل است .

قلع: دارای چهار طبع است. ظاهر آن سرد و تر و نرم و باطنش گرم و خشک و سخت است. پس هرگاه صفات ظاهر قلع به درون آن برده گردد و صفات باطنی آن به بیرون آورده گردد، ظاهرش خشک و در نتیجه قلع به آهن تبدیل می گردد .

نام امام جعفر صادق فراوان در کتابهای جابر آمده است؛ زیرا وی از شاگردان امام جعفر صادق بوده است. ارتباط جابر با امام جعفر صادق باید کوتاه مدت بوده باشد، زیرا شهادت امام جعفرصادق در سال 765 میلادی یعنی حدود بیست سال پس از ولادت جابر، اتفاق افتاده است.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید. شما چه کوارد دیگری از زندگینامه و اختراعات جابر بن حیان می دانید؟ در پایین همین صفحه با ما در ارتباط باشید. همچنین اگر شما یکی از علاقمندان به رشته شیمی هستید، پیشنهاد می کنیم مطلب بازار کار رشته شیمی + همه چیز درباره این رشته را بخوانید.

منبع مقاله: زندگینامه و اختراعات جابر بن حیان ، شیمیدان مسلمان ایرانی

انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2032

به "مقاله: زندگینامه و اختراعات جابر بن حیان ، شیمیدان مسلمان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: زندگینامه و اختراعات جابر بن حیان ، شیمیدان مسلمان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید