انتشار زائران کوهستان مه آلود تازه ترین اثر محمدرضا بایرامی

به گزارش مجله سلنا، زائران کوهستان مه آلود تازه ترین اثر محمدرضا بایرامی است که از سوی انتشارات کتاب نیستان روانه بازار کتاب شد.

انتشار زائران کوهستان مه آلود تازه ترین اثر محمدرضا بایرامی

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، زائران کوهستان مه آلود داستانی با موضوع سفری به کوهستانی رازآمیز در روستایی است که هر ساله با مراسم مذهبی سنتی خود، بسکمک را از گوشه و کنار کشور به سویش می کشد تا نفسی یا شاید دیداری تازه کنند. اما در این راستا مسائل و مشکلاتی گریبان مسافران داستان را می گیرد تا با به جا آوردن رسم رفاقت و دوستی و خطر کردن برای یکدیگر، حکمت هایی از زندگی را با خود به ارمغان ببرند.

محمد رضا بایرامی که سابقه دیرپایی در نگارش برای مخاطبان نوجوان دارد و تنها نویسنده ایرانی است که رمانی نوجوانانه از وی برنده یکی از معتبرترین جوایز ادبی اروپا شده است و در تمامی این سال ها و با وجود فعالیت حرفه ای در عرصه رمان و ادبیات بزرگسال از نوشتن برای مخاطبان نوجوان غافل نبوده است.

بایرامی در زائران کوهستان مه آلود بار دیگر به سنت مورد علاقه خود که استفاده از عناصر ادبی فولکلور در داستان نویسی برای نوجوانان است بازگشته است و از جغرافیا و زیست بوم روستایی ایران استفاده ای ناب و بکر برای خلق موقعیت های داستانی داشته است.

زائران کوهستان مه آلود با استفاده از تم سفر برای خلق اثر داستانی و حضور فراز و فرودهای داستانی بسیار که در کشاکش سفر برای حاضران در آن شکل می پذیرد و رازآمیز شدن بستر داستانی، به افزایش جذابیت داستان بسیار کمک کرده است.

بایرامی پیش از این در گفتگویی درباره نوشتن این اثر گفته بود: اواخر دهه 70 یا اوایل دهه 80 با تنی چند از دوستان، به قصد سفری زیارتی به سوی طالقان رفتیم. قرارمان این بود که تا شب خودمان را به بالای پناهگاه برسانیم و تا ظهر روز بعد به روستایی که امام زاده ای داشت و در آن تعزیه برگزار می شد به مناسبت 28 صفر. اما روز دوم در پرتگاهی گیر افتادیم و کمی هم سقوط کردیم و زمان را هم از دست دادیم. شب بعد و موقع بازگشت هم فهمیدیم که راهنمای محلیمان، راه را گم کرده است. بهتر از این نمیشد! و این جور بود که در کوه ها سرگردان شدیم، خسته و گرسنه و زخمی… سال ها بعد، با رضا امیرخانی و جمعی از دوستان نویسنده به سفر بسیار سختی رفتیم در مناطق صعب العبور زیلایی و سیلاب کولیوار و… هدفمان رساندن کتاب بود به روستاهای دور دست… یکی از روزها در مرز چهار محال بختکمک با کهگیلویه و بویراحمد، از کوه خشن و بکری بالا رفتیم که ناگهان در آن خلوت محض که گویی قبل از ما پای هیچ بشری با آن نرسیده بود، ستون هایی دیدیم همه سنگی و پایدار، درست در خط راس و جایی مسلط به اطراف. از راهنمایان محلی پرسیدیم اینها چه هستند، آنها جایی را نشان دادند در دور دست که دلیل به وجود آمدن ستون ها بود. و این دو دستمایه ای شد برای نگارش این رمان.

زائران کوهستان مه آلود در صد و هفتاد و شش صفحه قطع رقعی از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1546

به "انتشار زائران کوهستان مه آلود تازه ترین اثر محمدرضا بایرامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار زائران کوهستان مه آلود تازه ترین اثر محمدرضا بایرامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید