انگاشته؛ تشریح کامل خط زمانی نقش نیل در فیلم کریستوفر نولان

به گزارش مجله سلنا، فیلم انگاشته ساخته کریستوفر نولان، یک هم گرایی در خطوط زمانی را در کنار آشفته سازی حلقه­ های زمانی به نمایش می­ گذارد. در این مطلب، قصد داریم توضیحی کامل درباره خط زمانی نقش نیل در این فیلم ارائه دهیم.

انگاشته؛ تشریح کامل خط زمانی نقش نیل در فیلم کریستوفر نولان

ترسیم و بازنمایی وقایع مربوط به فیلم انگاشته مقداری سخت می ­باشد چرا که این فیلم درک ما از پیشروی خطی زمان را تخریب نموده و به چالش می کشد، و مهم تر این که ما از طریق وارونگی اثرات است که می­ توانیم اتفاقات کلیدی­ روی داده در زمان­ های مختلف سه گانه حال و گذشته و آینده (که یک اوروبروس و تسلسل ابدی را هم به وجود آورده ­اند) را متوجه شویم.

  • تشریح فیلم انگاشته (Tenet)؛ پاسخ به تمام سؤالات
  • کریستوفر نولان: از فروش فیلم انگاشته نتیجه گیری اشتباه نکنید
  • فیلم انگاشته (Tenet)؛ ناپختگی یک فیلم ساز خلاق

در نگاه اول، به نظر می ­رسد که انگاشته به دلیل پیچیدگی ­های دیوانه ­وار روایتی­ شباهت زیادی به فیلم تلقین دارد. به هرحال انگاشته به دلیل داشتن عناصر آشفته نماینده و هم چنین شگفتی و فهم غیر خطی دیده شده در فیلم­ هایی چون دانکرک و میان ستاره ­ای، بیشترین شانس را برای معرفی خود به عنوان بهترین اثر سینمایی نولان دارد. انگاشته یک تجربه سینمایی بی­ نظیر است، یک فیلم فرّار، گیج نماینده که با نزدیک شدن به انتهای فیلم سئوالات بدون جواب بیشتری را در ذهن مخاطبانش بر جای می­ گذارد.

درست مثل اسم و عنوانش، این فیلم ماهیتی پالیندرومی دارد چرا که در نیمه اول یک فرایند رو به جلو و کاملاً خطی دارد و سپس در جهت عکس حرکت نموده و تا انتهای فیلم یک حلقه بسته را شکل می­ دهد. در این فیلم همه شخصیت­ ها یک انتقال و جابجایی را در خطوط زمانی تجربه می­ نمایند، اما شاید خط سیر زمانی مربوط به نیل (رابرت پتینسون) گیج نماینده ­ترین و پیچیده­ ترین آن ها باشد. در این جا در کنار آنالیز عمیق خط زمانی مربوط به نیل به سئوالات مهم و بحث برانگیز موجود نیز پاسخ خواهیم داد.

خط زمانی نیل بر روی صفحه نمایش

از آن جایی که حلقه زمانی در فیلم انگاشته هیچ نقطه آغاز و پایانی ندارد (حداقل به شکلی که یک نفر انتظار دارد تا آن را درک کند) پس بهتر است که وقایع را از منظر روایی در قالب یک گاه­ شمار ترسیم نماییم. فیلم انگاشته با سکانس حمله به خانه ملی اپرا در کیف، پایتخت اوکراین، آغاز می­ شود، همان جایی که یک پارتیزان ماسک ­دار مرموز (که بعدا هم با پیچیدگی خاصی معلوم می ­شود که خود نیل است) جان قهرمان (با بازی دیوید واشنگتن) را با معکوس کردن یک گلوله نجات می ­دهد.

روز اول، خانه ملی اپرا، کیف: قهرمان می تواند آن دارایی (الگوریتم) را قبل از این که یکی از نیروهای ویژه اکراین آن را بیابد بدست آورد. در ادامه نیز یک پارتیزان ماسک­ دار (نیل) جان او را با یک گلوله معکوس شده نجات می­ دهد. در این صحنه، قهرمان متوجه یک سکه طلای آویزان از نخی قرمز رنگ (از کوله پشتی­ پارتیزان) می­ شود (یک سرنخ مهم درباره اتفاقاتی که در آینده رخ می دهد).

روز هفتم تا دوازدهم، بمبئی: قهرمان به طور رسمی با جاسوس انگلیسی، نیل، که با او در دستگیری دلال سلاح، سانجی سینگ، همکاری می­ کند دیدار می­ نماید. از لحظه­ ای که این دو نفر با هم دیدار می­ نمایند، جریاناتی اتفاق می­ افتد که معلوم می شود نیل به طور کامل قهرمان را می­ شناسد، مثلا نیل نوشیدنی مورد علاقه قهرمان و هم چنین چیزی نخوردن او در حین کار را می داند. آن ها وقتی با بانجی جامپینگ وارد پنت هاوس سینگ می ­شوند، تازه در آن جاست که متوجه می­ شوند دلال اصلی، پریا (با بازی دیمپل کاپادیا) می ­باشد و در ادامه هم او است که قهرمان را به آندری سی تور (کنت برانا) که نقش یک واسطه را بین زمان حال و آینده دارد معرفی می­ کند.

روز چهاردهم، بندر آزاد نروژ، اسلو: نیل و قهرمان با یک برنامه از پیش معین شده به دنبال منفجر کردن هواپیمای بوئینگ 747 در بندر آزاد هستند تا از این طریق بتوانند دو نفری وارد بناهای قوسی شکل شوند. آن ها بعد از پیروزیت در انجام این کار وارد یک اتاق قوسی می ­شوند که در آن دو اتاق دارای تورنسیل (وسیله ­ای برای معکوس کردن و برگرداندن به حالت اولیه یک مسافر زمان) که با شیشه از هم جدا شده­ اند وجود دارد. و در این میان آن ها به واسطه همین وسیله یک سری عملیات سیاه نیز انجام می­ دهند (قهرمان با یک مهاجم معکوس شده که بعداً تعیین می ­شود که خودش است می­ جنگد و نیل نیز مردی معکوس شده که بعداً تعیین می­ شود قهرمان است را تعقیب نموده و نقابش را برمی­دارد، اما نیل ترجیح می­ دهد تا در نتیجه طبیعی ماجرا دخالتی نکند پس با این که به قهرمان اجازه فرار کردن را می ­دهد اما به او اجازه نمی ­دهد تا خود معکوس شده ­اش را بکشد).

روز بیست و یکم، تالین: سرقت جسورانه پلوتینیوم توسط نیل و قهرمان در یک بزرگراه تنها به یافتن یک جعبه نارنجی رنگ حاوی یک دارایی (الگوریتم) که شبیه همان نمونه پس گرفته شده در کیف نیز هست ختم می ­شود. در این صحنه، نیل و قهرمان ابتدا یک ماشین نقره­ ای واژگون شده و سپس یک ماشین مشکی ­ای که دنده عقب به طرف­شان می آید را می­ بینند. بعد از این که سی تور و افرادش، قهرمان را سئوال و جواب می­ نمایند، به کت (الیزابت دبیکی) با یک گلوله معکوس شده شلیک می نمایند و نیل هم در پاسخ گروه مسلح همراهش را فرا می­ خواند. این گروه یک تیم مسلح سازمان انگاشته به رهبری ایوز (تایلور جانسون) و ویلر (فیونا دوریف) است که با شلیک به افراد سی تور پیروز می شوند تورنسیل را به کنترل خودشان درآورند.

نیل و قهرمان از طریق تورنسیل کت زخمی شده را برداشته و برای جلوگیری از مرگ او (بواسطه زخم همان گلوله معکوس شده) خودشان را معکوس و وارونه می ­نمایند. قهرمان در حالی که در پی باز پس گیری آن ماشین نقره­ ای است، آخرین بخش و قسمت الگوریتم را در اختیار سی تور می­ گذارد. سی تور هم در عوض قهرمان و آن ماشین نقره ­ایش را آتش می­ زند و همین هم به (همزمان با معکوس شدن آنتروپی) هیپوترمی و سرمازدگی آن می ­انجامد. البته نیل نهایتا جان قهرمان را از یک مرگ حتمی نجات می­ دهد.

وارونگی، بندر آزاد اسلو: نیل و قهرمان به همراه کت زخمی شده تصمیم می­ گیرند تا از طریق یک کشتی باری سفری معکوس را در زمان و به هفته ­ای که در آن حادثه انفجار بوئینگ و سرقت در بنای قوسی رخ داده انجام دهند. قهرمان در زمان به عقب می ­رود و با خودش در تمامی حوادث روز چهاردهم مبارزه می­ کند. او در بندر آزاد از تورنسیل برای وارونه و معکوس کردن مجدد خودش بهره می­ گیرد و سپس در زمان به جلو می­ رود. نیل هم پس از به حرکت درآوردن کت در تورنسیل، حالا سه نفری در زمان به پیش می­ فرایند.

وارونگی، کشتی انگاشته: نیل و قهرمان به همراه کت التیام یافته درباره آزادی اراده بحث می­ نمایند که در واقع سئوال اساسی انگاشته نیز می ­باشد. نیل می ­گوید: چیزی که رخ داده دیگه رخ داده. در واقع این جواب بر تغییر ناپذیری گذشته و هم چنین پارادوکس پدربزرگ دلالت دارد. در ادامه قهرمان به این نتیجه می­ رسد که نیل این اتفاقات را در گذشته تجربه نموده (چراکه نیل در تمامی مراحل یک گام از او جلوتر می ­باشد) است. در نهایت هم آن ها با هم فکری یکدیگر برنامه روز رستاخیز سی تور را تنظیم و یک نقشه نیز برای ایوز طراحی می ­نمایند.

بستن حلقه، روز اول، سیبری: دو تیم از سربازان انگاشته به طور هم زمان وارد یک شهر متروکه در سیبری می­ شوند و یک عملیات گازانبری زمانی را اجرا می ­نمایند، به نحوی که تیم قرمز رنگ برای رصد نحوه وقوع اتفاقات در زمان به پیش می­ رود، و تیم آبی رنگ معکوس شده هم (هم زمان) در زمان به عقب حرکت می­ کند (در واقع هر دو تیم شانس بهره ­مندی از آگاهی و اطلاعات زمانی را دارند). در حالی که ایوز و قهرمان در پی کسب آن الگوریتم در یک غار هستند، تنها یک نفر دیگر از این ماجرا اطلاع دارد و او کسی نیست جز نیل، پس او نیز ناچارا صحنه گرفتار شدن آن ها را در غار به سبب برخورد به یک تله سیمی می بیند.

(الف) نیل، خط زمانی 2: نیل معکوس شده یک آدمکش رذل معکوس شده را در آن غار می­بیند و متوجه می­ شود که افراد سی تور در همان نزدیکی یک تورنسیل دارند. نیل آن را پیدا می ­کند و از طریق بازمعکوس کردن خودش می ­تواند در زمان به پیش رود. او می­ خواهد از ورود ایوز و قهرمان به داخل غار جلوگیری کند، اما چه فایده که پیروز نمی­ شود.

قهرمان در درون غار آدمکش سی تور را الگوریتم به دست در داخل یک محیط فلزی درب دار می­ بیند. در کنارش هم جسد یک سرباز با همان کوله پشتی دارای یک سکه آویزان و نخی قرمز رنگ دیده می­ شود. سی تور که در زمان به عقب رفته و برای تعطیلات در قایق تفریحی­ اش در ویتنام است، با بیسیم به قهرمان می ­گوید که دیگر خیلی دیر شده است، و این که او به هیچ وجه اجازه نمی­ دهد تا پسرش، مکس، در این دنیای محکوم به نابودی به دنیا بیاید. و در ادامه نیز در حالی که قهرمان در زمان به عقب می ­رود، آن جسد دوباره زنده می­ شود و درب هم به روی قهرمان باز می ­شود. بار دیگر به سراغ نیل می ­رویم، او ماشین ون خودش را در جلوی غار پارک نموده و سپس کوشش می­ کند تا هر چه سریع تر ایوز و قهرمان را نجات دهد. خلاصه این که، آن ها نهایتا می ­توانند بدون پایان دادن (نابودی) به دنیا آن الگوریتم را پس بگیرند.

(ب) نیل، خط زمانی 2 با خط زمانی قهرمان ادغام می­ شود: قهرمان با دیدن کوله پشتی نیل متوجه می شود که او همان سرباز معکوس شده ­ای است که در را برایش باز کرد و همان کسی است که توسط آن آدمکش کشته شده. قهرمان هم چنین متوجه می­ شود که او همان پارتیزانی است که جانش را در خانه ملی اپرا نجات داد و به همین دلیل مرگ نیل او را احساساتی می­ کند. خلاصه این که نیل به قهرمان اطمینان خاطر می­ دهد که آن ها همدیگر را سال هاست که می شناسند و همین­ که ماجراجویی­ های بسیاری را با هم تجربه نموده ­اند. هم چنین این موضوع نیز آشکار می شود که این قهرمان است که سازمان انگاشته را در آینده بنیان گذاری می­ کند و در اولین اقدام هم نیل را به استخدام در می ­آورد. در واقع نیل در انتهای کارش و قهرمان در ابتدای کارش واقع شده است.

(پ) نیل، خط زمانی 3: نیل به همراه ایوز به عقب (در زمان) بازمی ­شود تا خودش را هم زمان با زنده شدن مجدد جسد در غار قربانی کند و به کارش پایان دهد. در اصل، خط سیر زمانی و یا غیر زمانی نیل نکته ­ای کلیدی در نجات دنیا می­ باشد.

خط زمانی شناخته شده نیل خارج از تصویر

قهرمان پس از کنار آمدن با ماهیت واقعی نقشش در تاریخ دنیا، تصمیم می­ گیرد تا (که البته تقریباً متوجه می­ شود که این کار را قبلاً انجام داده است) یک سازمان مقابله­ گر به نام انگاشته را برای شخصی که در آینده به دنبال پاک کردن گذشته خواهد بود بنیان گذاری نماید. در واقع تمام اتفاقاتی که قهرمان در طول فیلم تجربه می ­کند نتیجه طراحی (از جمله حضور نیل که با عقب گرد زمانی می­ خواهد از راستا صحیح انجام ماموریت مطمئن شود) خودش است. البته اغلب این وقایع در خارج از تصویر به وقوع می­ پیوندند و در مکالمه نهایی بین نیل و قهرمان است که آن ها افشا و آشکار (در حیطه روایت) می­ گردند، همان مکالمه ­ای که در آن نیل می گوید که او در انتهای سفرش می ­باشد اما قهرمان در ابتدای یک دوستی طولانی و زیبا (که احتمالاً هم بهانه ­ای برای تداوم کار انگاشته خواهد بود) واقع شده است. اوج ماجراجویی­ های نیل و قهرمان نیز همان عملیات خانه اپرا است که در واقع آخرین اتفاق مهم تا قبل از در کنار هم قرار دریافت ­شان (که البته شامل به استخدام درآوردن شخصیت­ های دیگر و همچنین رویارویی با پریا هم است) می­ باشد.

ما چه چیزی را درباره نیل نمی­ دانیم؟

قهرمان بعد از وقایع و اتفاقات مربوط به سازمان انگاشته با عق بگرد­های زمانی به دنبال نیل در آینده می­ رود و همین هم حلقه ­های زمانی متعددی را خلق می­ کند. به­ دلیل ماهیت متناقض حلقه­ ها و واقعیات زمانی این موضوع منطقی به نظر می ­رسد که نیل از همان ابتدا به خاطر ویژگی های خاص و بارزش (در انگاشته) استخدام شده است.

آیا این می ­تواند مبین این حقیقت باشد که نیل به دلیل تسلط و اشراف به علم فیزیک، درک عمیق ­تری از جزییات اتفاقاتی که به وقوع پیوسته و به وقوع خواهد پیوست دارد؟ محتمل است که نیل هم درست مثل یکی از کارکنان انگاشته هم چون ماهیر (با بازی هیمش پاتل) بوده باشد اما به این دلیل توسط قهرمان انتخاب شده که تحت هدایت و هدایت او در طول راستا مربوط به نیمه اول (فیلم) به یک رابطه عمیق ­تر و احساسی ­تری (مابین خودشان) برسد؟ با این حال به دلیل رابطه گرم و دوست داشتنی آن ها، یک هسته احساسی در انگاشته هم شکل می ­گیرد، به نحوی که نیل باید در نیمه ­ای از این رابطه دوستی حضور داشته باشد که طرف مقابل اصلاً خاطره ­ای از با هم بودن­شان ندارد و در طرف دیگر هم قهرمان علیرغم دانستن فرجام کار (قربانی کردن خودش) نیل، محکوم به شعله­ ور کردن این رابطه دوستی است.

نیل برای گذشته است یا آینده؟

فرضیه غالب این است که احتمالا نیل همان مَکس (پسر سی تور و کت) است که در سکانس های مختلف فیلم هم حضور دارد. جدا از شباهت فیزیکی، تغییر رنگ موهای بلوند پتینسون (به خاطر این فیلم) و هم چنین جریان روایی فیلم این را القا می­ کند که پتینسون به کَت و پسرش نزدیک بوده و همین نیز رابطه و دوستی بین آن ها را رقم زده است. با این اوصاف مکس احتمالا توسط قهرمان آموزش دیده و سپس به استخدام درآمده تا این که جان مادرش را نجات دهد و از زنده ماندن خود جوان ترش نیز مطمئن شود. نام مکس نیز باید مخفف ماکسیمیلیان (MAXIMILIEN) باشد و چهار حرف انتهایی­ اش هم باید پس از عبور از چرخه انگاشته به نیل تبدیل شده باشد (چهار حرف انتهایی MAXIMILIEN به صورت برعکس می شود NEIL). در حالی که این نظریه تنها یک فرض است اما با این حال رابطه تنگاتنگی با روایت فیلم دارد و مهم تر این که عمق و معنای بیشتری را نیز به شخصیت نیل و قربانی کردن نهایی­ اش (احتمالا برای جبران گناهان پدرش) می بخشد.

منبع: Screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1499

به "انگاشته؛ تشریح کامل خط زمانی نقش نیل در فیلم کریستوفر نولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگاشته؛ تشریح کامل خط زمانی نقش نیل در فیلم کریستوفر نولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید