بزرگترین شاهکار تلسکوپ جیمز وب، کشف دنیاهای ناشناخته

به گزارش مجله سلنا، ایرنا نوشت: نزدیک به 93 درصد از کهکشان هایی که تلسکوپ فضایی جیمز وب در بیش از 2 سال پرتاب به فضا کشف نموده است، پیش از این شناخته نشده بودند.

بزرگترین شاهکار تلسکوپ جیمز وب، کشف دنیاهای ناشناخته

مطالعه ای تازه نشان می دهد این کهکشان های بسیار جوان حدود 600 میلیون سال بعد از مِه بانگ (بیگ بنگ) ساختارهای پیچیده داشتند و خوشه هایی از ستاره پیرامون آنها در حال تشکیل بود.

این مطالعه بخشی از همکاری بین المللی به نام تحقیق پیشرفته و عمیق برون کهکشانی تلسکوپ فضایی جیمز وب است که مشاهدات یک ماهه را از دو قسمت کوچک در فضا جمع آوری نموده است؛ یکی در صورت فلکی دب صغیر و دیگری در جهت خوشه کهکشانی خوشه. در این منطقه بیش از 717 کهکشان جوان تازه کشف شد که از دنیا در ابتدایی ترین روزهای آن پرده برمی دارد.

کوین هینلین، استادیار رصدخانه استووارد آریزونا و یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه تازه می گوید: اگر کل دنیا را در نظر بگیریم و آن را در فیلم سینمایی 2 ساعته فشرده کنیم، اکنون در حال مشاهده پنج دقیقه نخست این فیلم هستیم.

وی در دویست و چهل ودومین نشست انجمن اخترشناسان آمریکا، اضافه کرد: این ها کهکشان هایی هستند که روند شکل دهی به عناصر و پیچیدگی دنیای امروز ما را شروع کردند.

بر اساس این خبر، یافته های تازه نشان می دهد نخستین کهکشان ها و ستاره ها چطور تشکیل شده اند و به این شکل فهرستی دقیق تر از عناصری به دست می دهد که امروز در دنیا رصد می کنیم.

هینلین و همکارانش تنها در این پنج دقیقه که بین 370 تا 650 میلیون سال قبل دنیا را ترسیم می نماید، داده های به دست آمده از جیمز وب را آنالیز و 717 کهکشان را کشف کردند که همه آنها هزاران سال نوری را پشت سر گذاشته اند، ساختارهای پیچیده ای در آنها پیشرفته و ستاره هایی در خوشه های متعدد حوالی این کهکشان ها متولد شده اند.

هینلین ادامه داد: قدیمی ترین کهکشان هایی که پیشتر می توانستیم رصد کنیم، مانند لکه هایی به نظر می رسید. اما همین لکه ها هم بر میلیون ها یا میلیاردها ستاره در نخستین سال های پیدایش دنیا دلالت دارد. اکنون و با یاری تصاویر جیمز وب می توانیم ببینیم بعضی از آنها در واقع عناصری پیشرفته با ساختاری نمایان هستند.

تقریبا همه تلسکوپ های فضایی قوی مانند تلسکوپ هابل، تلسکوپ رصدخانه پرتو ایکس چااندرا و تلسکوپ بازنشست شده اسپیتزر (هر دو متعلق به ناسا) پیشتر در خصوص این دو منطقه که در مطالعه یادشده از آنها نام برده می گردد، تحقیقات گسترده ای انجام داده اند. با وجود این مطالعات، 93 درصد از کهکشان های تازه یافت شده که تلسکوپ جیمز وب کشف نموده است قبلا هرگز رصد نشده بود.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2387

به "بزرگترین شاهکار تلسکوپ جیمز وب، کشف دنیاهای ناشناخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین شاهکار تلسکوپ جیمز وب، کشف دنیاهای ناشناخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید