تاثیر متفورمین در کاهش خطر مرگ زنان مبتلا به کووید 19

به گزارش مجله سلنا، مطالعه اخیر رابطه بین متفورمین و کاهش قابل توجه ریسک مرگ و میر ناشی از کووید 19 را در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 یا چاقی نشان می دهد.

تاثیر متفورمین در کاهش خطر مرگ زنان مبتلا به کووید 19

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، متفورمین اولین دارو تاییدشده برای درمان دیابت نوع2 است.

افراد مبتلا به برخی مسائل پزشکی نظیر چاقی و دیابت نوع 2 با خطر بیشتر بیماری کووید 19 روبرو هستند و ممکن است به بستری شدن، مراقبت های ویژه یا تهویه مکانیکی نیاز داشته باشند. خطر مرگ ناشی از بیماری نیز برای این گروه ها بیشتر است.

چربی احشایی جمع شده در اطراف اندام ها ممکن است منجر به مقاومت به انسولین شود و خطر ابتلاء به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. در عین حال، سلول های چربی احشایی مواد التهابی مانند اینترلوکین -6 (IL-6)، فاکتور نکروز تومو-آلفا (TNF-α) و D-dimer ترشح می کنند که ممکن است با بیماری کووید 19 شدید مرتبط باشد.

در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، سطح TNF-α هم افزایش می یابد که در مقاومت به انسولین نقش دارد. علاوه بر این، سیتوکین ضدالتهابی IL-10 در افراد چاق و مبتلا به دیابت نوع 2 در میزان پایین تر واقع شده است.

متفورمین، دارویی ایمن، مؤثر و نسبتاً ارزان است که سطح IL-10 ضدالتهابی را افزایش می دهد در حالیکه نشانگرهای التهابی TNF-α و IL-6 را در افراد مبتلا به دیابت یا فاقد دیابت کاهش می دهد.

دکتر دنین وجتا، سرپرست تیم تحقق از دانشگاه مینه سوتا آمریکا، در این باره می گوید: درحالیکه روش های درمانی مؤثر برای کاهش آسیب کروناویروس در حال ایجاد است، مهم این است که ما همچنان به دنبال و ارزیابی داروهای معمول استفاده شده با مشخصات ایمنی مناسب برای توانایی آنها در مبارزه با ویروس باشیم.

افراد حاضر در این مطالعه در رده سنی بالا 18 سال بودند که مبتلا به چاقی یا دیابت بودند. همه این افراد به خاطر ابتلاء به کووید 19 در بیمارستان بستری شده بودند.

از داده های مربوط به 6256 شرکت کننده، 3923 نفر در گروه غیرمتفورمین و 2333 نفر در گروه دریافت کننده متفورمین قرار گرفتند.

در مجموع، 20.2 درصد از افراد گروه غیرمتفورمین در طی بستری شدن در اثر کووید 19 در مقایسه با 16.9 درصد گروه متفورمین، فوت کردند.

در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا چاقی، 21-24 درصد کاهش مرگ و میر در زنانی که قبل از بستری شدن در بیمارستان متفورمین مصرف کرده بودند، در مقایسه با زنانی که این دارو را مصرف نکرده بودند، مشخص شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1346

به "تاثیر متفورمین در کاهش خطر مرگ زنان مبتلا به کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر متفورمین در کاهش خطر مرگ زنان مبتلا به کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید