خبرنگاران اعمال مجازات قانونی به دنبال تمرد از پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

به گزارش مجله سلنا، تهران- خبرنگاران- سخنگوی ناجا گفت: براساس قانون هر فردی که نسبت به ماموران پلیس حین انجام وظیفه، تعدی و تعرض کند، علاوه بر اعمال مجازات های سنگین مربوط به نقض مقررات فاصله گذاری اجتماعی برابر با ماده 607 قانون مجازات اسلامی، مورد تعقیب کیفری قرار می گیرد و مرجع قضائی با آن شدیدا برخورد می نماید.

خبرنگاران اعمال مجازات قانونی به دنبال تمرد از پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری پلیس، سردار احمد نوریان گفت: همان طور که مستحضرید طرح فاصله گذاری اجتماعی به منظور قطع زنجیره ابتلا به ویروس کرونا از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به دستگاه های اجرایی و ناجا ابلاغ شده است. این ستاد در مصوبه طرح فاصله گذاری اجتماعی، محدودیت هایی را درخصوص سفر و تردد خودروها و افراد غیربومی، تعطیلی مشاغل و اصناف غیرضرور، برگزاری هرگونه مراسم و اجتماعات، همچنین فعالیت مراکز آموزشی و دانشگاه ها قائل شده است.

وی ادامه داد: در قالب این طرح از هموطنان عزیز خواسته شده، سفرهای خود را لغو نموده و از شهر محل سکونت خارج نشوند. همچنین بر بازگشت افرادی که به هر دلیل اقدام به مسافرت نموده اند به شهرهای خودشان در سریع ترین زمان ممکن تاکید شده است. لذا همکاران من در پلیس هدایت و رانندگی و ماموران انتظامی، مکلف هستند به خودروهای افراد غیربومی و غیرساکن اجازه ورود و تردد در شهرها را ندهند.

سخنگوی ناجا در ادامه توضیح داد: کنترل ترددها و ماندن افراد در خانه، مطالبه عمومی جامعه از پلیس برای حفظ جان و سلامت مردم است که در طول این مدت به اشکال مختلف به وسیله رسانه ها، فضای مجازی و تماس و ارتباط با نیروی انتظامی بر آن تاکید شده است. از طرف دیگر، الزامات قانونی و اجرایی کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا هم در این رابطه مسئولیت های جدیدی در زمینه کنترل عبور و مرور در مبادی ورودی و خروجی شهرها را به عهده پلیس قرار داده است.

سردار نوریان گفت: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا به عنوان یک تهدید جدی، جان همه شهروندان و مردم را در کشور ما و سطح دنیا تهدید می نماید و هیچ فرقی میان افراد با هر صندلی و مقام شغلی، اجتماعی و مالی وجود ندارد، همکاران من برای برقراری نظم و امنیت عمومی و یاری به تامین سلامت و بهداشت عمومی حتی جان خود را به خطر انداخته و با فعالیت شبانه روزی در کوشش هستند، در راستای پیشگیری، مهار و کنترل این ویروس به نظام بهداشت و درمان کشور یاری نمایند تا ان شاء الله جامعه به شرایط عادی زندگی بازگردد.

سخنگوی ناجا همچنین مطرح کرد: ما کاملا شرایط مردم و خانواده ها را در طول این بحران درک می کنیم و می دانیم که روزهای سخت در خانه ماندن را به خاطر احترام به حقوق دیگران، تحمل می نمایند. اما گاه مشاهده شده بعضی افراد بدون توجه به شرایط فعلی و مقررات ملی اعلام شده، با سفر کردن، گشت و گذار در شهرها و جاده ها، کسب و کارهای غیرضرور باعث افزایش ابتلا و مرگ و میر ناشی از این ویروس می شوند. چنین افرادی وقتی با اعمال قانون توسط پلیس روبرو می شوند، اقدام به تخلف و نقض مقررات فاصله گذاری اجتماعی نموده و موجبات اعمال مجازات های قانونی را فراهم می نمایند.

برخورد قاطع با افرادی که به ماموران پلیس در حین خدمت تعدی و تعرض می نمایند

سردار نوریان ادامه داد: متاسفانه نمونه این گونه رفتارهای ناقض قانون، تعرض و برخورد خشن یک راننده متخلف با مامور وظیفه شناس ما در مبادی کنترل تردد در یکی از شهرهاست. در این حادثه، پلیس به یک خودروی دارای پلاک غیربومی، اجازه ورود به شهر را نداده که سرنشینان خودرو با رفتار خشن، با مامور درگیر شدند. البته مرتکبین از اعمال غیرقانونی خود ابراز پشیمانی نموده، اما پرونده، راستا قانونی خود را در مراجع قانونی طی خواهد نمود.

سخنگوی ناجا ادامه داد: همین جا متذکر می شوم براساس قانون هر فردی که نسبت به ماموران پلیس در حین انجام وظیفه، تعدی و تعرض کند، علاوه بر اعمال مجازات های سنگین مربوط به نقض مقررات فاصله گذاری اجتماعی برابر با ماده 607 قانون مجازات اسلامی، مورد تعقیب کیفری قرار می گیرد و مرجع قضائی با آن شدیدا برخورد می نماید.

وی اعلام کرد: ضمن اینکه در ماده 609 نیز تاکید شده است، اگر در کنار تمرد از اجرای قانون، هر گونه توهین، اخلال در نظم عمومی، جرح و خسارت به مامور صورت گیرد، برای آن مجازات های جداگانه ای پیش بینی شده است.

سردار نوریان تاکید نمود: در عین حال که ماموران پلیس، دقیقا نسبت به تشخیص بومی یا غیربومی بودن افراد و ترددها، با سعه صدر و خویشتن داری عمل خواهند کرد، اما به هیچ وجه پلیس با افراد متخلف از این مقررات که برای جان خود و دیگران ارزشی قائل نیستند، مماشات ننموده و در اجرای قانون، قاطع و سخت گیرانه برخورد خواهد نمود.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 838

به "خبرنگاران اعمال مجازات قانونی به دنبال تمرد از پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اعمال مجازات قانونی به دنبال تمرد از پلیس در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید