خبرنگاران سیل به حدود 200 اثر تاریخی آسیب زد

به گزارش مجله سلنا، تهران - خبرنگاران- رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: با برآورد پهنه سیلابی تعیین شد، 198 اثر در راستا مستقیم سیلاب قرار داشته و صدمه دیده اند.

خبرنگاران سیل به حدود 200 اثر تاریخی آسیب زد

بر اساس اعلام روز سه شنبه روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز عمرانی در نشست تخصصی میراث فرهنگی و مواجهه با بحران سیل سخن می گفت با اشاره به اینکه پراکنش نامناسب زمان و مکان بارش در مناطق خشک و نیم خشک باعث ایجاد سیلاب های مخرب می گردد، اضافه کرد: در کشور ما سیل بعد از زلزله در زمزه مخرب ترین بلایای طبیعی است که منجر به تخریب یادگارهای فرهنگی مناطق می گردد.

وی توضیح داد: عدم تکرار پذیری ماهیت میراث فرهنگی لزوم اتخاذ تدبیر بمنظور صیانت از اینگونه آثار را ضروری می سازد.

عمرانی با بیان این نکته که مطالعه سوابق سیل در ایران می تواند به الگوی معین از مناطق پر خطر در ایران اشاره کند اضافه کرد: از این رو باید وضعیت توپوگرافی در مناطق پر خطر آنالیز، سابقه سیل خیزی آن مطالعه و تمهیداتی برای کاهش و یا برطرف صدمات آن گرفته گردد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: بیشتر شهرها و تمدن ها در کنار رودخانه ها بنا شده اند به همین خاطر سیل جزو جدایی ناپذیر از تمدن بشری بوده و بشر از همان ابتدا در پی جوابگویی به این عامل بنیان کن بوده و سعی نموده تا با شیوه هایی همچون ساخت سکو مصطبه بر زیر بناها در مناطق کم ارتفاع و دشت های پرپایش همچون آذربایجان اقدام کند.

عمرانی توضیح داد: همچنین اقدام در ساخت دیوار و جهت دهی در جهت رودخانه های سیلابی مانند رودخانه مهران رود تبریز از دیگر روش های مهار سیلاب ها بشمار می رود.

وی اضافه کرد: در کتاب عالم آرای عباسی نویسنده و منشی شاه عباس شرح می دهد که شاه عباس گفته چون قلعه و ارگ حکومتی تبریز در جهت رودخانه ها ساخته شده است عثمانی ها می توانند سد و بند در بالا دست شهر بسازن و با جاری کردن آن باروی قلعه را تخریب نمایند و بر قلعه مسلط گردند.

عمرانی با بیان اینکه تا کنون 2800 اثر در بخش شمالی تا مرکزی استان خوزستان در نقشه باستان شناسی ایران درج شده است گفت: با برآورد پهنه سیلابی معین شد، از این تعداد 198 اثر در جهت مستقیم سیلاب قرار داشته و صدمه دیده اند.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، گفت: این آنالیز به صورت سنجش از دور نقشه های تهیه شده نشان می دهند که در پیشینه تاریخی این سرزمین نیاکان ما از وجود جریانات سیلابی و پهنه گسترش آن اطلاع داشته اند.

عمرانی اضافه کرد: به هر تقدیر عدم حفاظت از مراتع و استفاده بیش از حد از ظرفیت آن و اشتغال بستر رودخانه ها و نیز توسعه فیزیکی نامناسب شهرها بر روی مسیل های قدیمی و حرکت روان آب ها در بافت کالبدی شهرها و عدم توجه به تجربیات تاریخی سکونتگاه ها و الگوهای استقراری نکاتی است که باید از آن بهره جست.

فراهنگ **3377**9246**

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 186

به "خبرنگاران سیل به حدود 200 اثر تاریخی آسیب زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سیل به حدود 200 اثر تاریخی آسیب زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید