20 کتابفروشی خیره کننده جهان، این فروشگاه الهام بخش خالق هری پاتر شد

به گزارش مجله سلنا، به گزارش خبرنگاران علیرضا سپهوند در فارس نوشت: خیابان ولیعصر (عج) تهران به طولانی ترین خیابان خاورمیانه معروف است. اگر بخواهیم تعداد اغذیه فروشی ها و کتاب فروشی های خیابان ولیعصر را از جنوبی ترین قسمت تا شمالی ترین نقطه آن بشماریم، بدون اغراق شاید تعداد اغذیه فروشی های همان صد متر اول خیابان بیشتر از تمام کتابفروشی هایش باشد و اما اگر بحث تأثیرگذاری به میان آید، معادله کاملاً به نفع کتابفروشی های در اقلیّت مانده تغییر می یابد. از گعده های روشنفکری گرفته تا قرارهایی که به آگاه سازی و ترویج فرهنگ کتابخوانی ختم می شد و از نویسندگان و اندیشمندان گرفته تا دانشجویان جوینده که از دل همین مغازه های محقر درمی آمد، تأثیری شگرف بر فرهنگ و ادبیات و حتی بر علم و صنعت می گذاشت و اینجاست که هرآنچه که به کتاب و کتابخوانی مربوط باشد سزاوار اهمیت است.

20 کتابفروشی خیره کننده جهان، این فروشگاه الهام بخش خالق هری پاتر شد

نمی شود کتابخوان بود و از کنار کتابفروشی رد شد و قدم ها را آهسته نکرد. کتاب خوان علاقه مند، به سمت ویترین جذب می شود. از پشت شیشه به انبوه کتاب هایی که هنوز نخوانده، عناوین جدید و قدیم، خیره می شود. با تردید می گوید: قبل از خریدن حتی یک کتاب جدید ، باید قبلی ها را بخوانم! اما وسوسه تجربه روایت، بینش یا سرگذشتی دیگر، آدمی را رها نمی کند...

کتابفروشی ها همواره ارزش دیدن دارند. کتاب ها همواره توانایی جادو و بردن آدمی به دوردست ها را دارند. کتابفروشی ها اغلب الهام بخش این جادو هستند و خوانندگان را در پوئیدن قفسه ها برای سفر و لذت تجربه ای دیگر اغوا می کنند. برخی کتابفروشی ها به مرحله ای بالاتر گام نهاده اند و خود با بهره از معماری، دکور و حتی نور و جلوه های بصری وهم انگیز به مقصدی اغواگر تبدیل شده اند.

در ادامه قرار است با 20 کتابفروشی جالب و دیدنی که حتی آن ها که آنچنان اهل مطالعه نیستند را به خود و کتاب هایشان جلب می کنند، آشنا شویم:

1. کتابخانه فروشگاه کافه Housing Works ـ نیویورک ـ آمریکا

کتابفروشی Housing Works یکی از بی نظیرترین کتابفروشی های نیویورک است و در رده دوم واقع شده است. این کتابفروشی بخشی از زنجیره ای غیر انتفاعی است که درآمد خود را برای مبارزه با ایدز و بی خانمانها اهدا می کند. راه پله های مارپیچی منتهی به بالکن طبقه دوم، احساس یک کتابخانه قدیمی مدرسه ای را در قلب منطقه شیک سوهوی نیویورک ایجاد می کند.

2. کتابفروش شکوه بزرگ ال آتنیو ـ بوینس آیرس ـ آرژانتین

این کتابفروشی که از سینما به کتابفروشی تبدیل شده در سال 1919 میلادی احداث شده، ارتباط بین هنرهای نمایشی و کتاب را نشان می دهد. سقف نقاشی شده، گچ بری های تزئینی و پرده های مخملین که از سینمای سابق بجای مانده و ردیف ردیف کتاب های منتهی به دیوارها و صندلی های لُژ که زمانی بیننده های سینما بر آن می نشستند، مجموعه ای زیبا فراروی کتاب دوستان است.

3. کتابخانه ستون ها (Librairie des Colonnes/لیبغِغ دو کولون) - طنجه ـ مراکش

شهر طنجه مراکش خانه بسیاری از نویسندگان مشهور دهه 50 و 60 میلادی بود و کتابخانه ستون ها پاتوغ تنسی ویلیامز پل باولز ویلیام اس باروز ترومن کاپوتی و دیگران بود.

این کتابفروشی هنوز بیشتر دارای عناوینی به زبان فرانسه است، اما عناوین اسپانیایی، انگلیسی، و به طور فزاینده ای آثار عربی نیز در آن به چشم می خورد. این کتابفروشی، خود نیز کتاب منتشر می کند.

4. کتابفروشی واژه روی آب (Word on the Water) ـ لندن ـ انگلستان

این کتابفروشی شناور در کانال رِجِنتس به کتابفروشی قایقی معروف است. کتابفروشی مذکور قبلا متحرک بود اما حالا خانه دائمی خود را یافته و بازدیدکنندگان در تمام طول سال می توانند از آن دیدن کنند. در زمستان با گرمی آتش هیزم و در تابستان با اجرای شعر و موسیقی بر پشت بام کتابخانه شناور از بازدیدکنندگان پذیرایی می شود.

5. کتابفروشی دومنیکن ـ ماستریخت ـ هلند

این کلیسای قرن سیزدهم میلادی، در سال 2006 به عنوان یک کتابفروشی حیاتی نو یافت.

بازدیدکنندگان می توانند کتابهای مورد نظرشان را در جزیره قفسه های سه طبقه واقع در وسط کلیسای جامع جستجو کنند یا به سادگی از سقف های طاق پوشیده از نقاشی های دیواری وپنجره های شیشه ای رنگی روشن لذت ببرند.

6. کتابخانه آکوا آلتا (Acqua Alta) ـ ونیز ـ ایتالیا

این کتابفروشی منحصر به فرد برای محافظت از کتاب های خود در برابر صدمه در اثر سیل کانال های ونیز، کتاب های خود را در انواع ظروف ضد آب مانند وان های سرکه و حتی یک گوندولا (قایق معروف ونیزی با یک پاروی دسته بلند) نگه می دارد.

این کتابفروشی که حاوی عناوین عمدتاً دست دوم و چاپ نشده است، دارای دکوراسیونی خاص از کتابهاست که از کف تا سقف تل انبار شده اند. حتی چند گربه ولگرد نیز در این کتابفروشی جذاب سکنی گزیده اند.

7. کتابفروشی ژونگ شوگ (Zhongshuge) ـ هانگژو ـ چین

هر لوکِیشن از این کتابفروشی زنجیره ای در چین از منظر معماری منحصر به فرد است اما کتابفروشی شهر هانگژو تافته جدا بافته است. پلکان و صندلی های گرداگر قفسه های کتاب طراحی شده اند که در ترکیبی با سقف آینه کاری، نمایی بصری و خیال انگیز از کتاب هایی بی انتها به دست می دهد.

دیگر تصویر جادویی در این کتابفروشی، تونلی از کتاب هاست که همچون رولر کاستر (قطار شهربازی) بسیار طولانی و بی انتها در بخش کُتُب بچه ها طراحی و خلق شده است.

8. کتابفروشی کِی کراداک آنتیکاریَن (Kay Craddock Antiquarian) ـ ملبورن ـ استرالیا

این کتابفروشی که در یک کلیسای دوران سبک معماری گوتیک واقع شده، فقط کتاب های عتیقه و دست دوم را می فروشد. بازدیدکنندگان می توانند از مجموعه های عتیقه و کهن ادبی تا آثار دوران کلاسیک را در قفسه های این کتابفروشی جستجو کنند. برای نمونه در یکی از قفسه ها مجموعه جِین آستن چاپ شده به سال 1833 میلادی به قیمت 15 هزار دلار برای فروش به چشم می خورد.

9. کتابفروشی شکسپیر و کمپانی (Shakespeare and Company) ـ پاریس ـ فرانسه

کتابفروشی عجیب شکسپیر و کمپانی جنب کلیسای معروف نُتردام در سال 1951 توسط جرج ویتمن، مهاجر آمریکایی در پاریس افتتاح شد.

این کتابفروشی از آن زمان تا کنون، شب ها میزبان بسیاری از نویسندگان مشتاق بوده است. این مکان برای بازدیدکنندگانی که بودجه کمی دارند نیز مهیاست. در میان قفسه های کتاب، تخت هایی برای خواب و استراحت وجود دارد. دیوارها مملوّ از کتاب هستند و سقف با تیرهای چوبی ضخیم دکور شده اند. از زمان افتتاح تا کنون بیش از 30 هزار مهمان در این کتابفروشی اقامت کرده اند.

10. کتابفروشی لَست بوک استور (The Last Bookstore) (آخرین کتابفروشی) ـ کالیفرنیا ـ آمریکا

کتابفروشی لَست بوک استور (آخرین کتابفروشی) که در سال 2000 در لس آنجلس افتتاح شد، مساحتی 2044 متر مربعی دارد. سقف های بلند و ستون های بزرگ از بخش های جالب توجه این مکان است.

علاوه بر 250 هزار جلد کتاب نو و دست دوم در دو طبقه این کتابفروشی، ده ها هزار رمان تصویری و صفحه های گرامافون نیز در آن موجود است. همچنین فضایی برای میزبانی از رویدادهای ادبی تعبیه شده است.

11. وندرز این دو بروغه (Waanders In de Broeren) ـ زووله ـ هلند

کتابفروشی وندرز این دو بروغه در شهر زووله هلند در کلیسای قرن پانزدهمی بروغنکرک واقع شده است.

این کتابفروشی کم نظیر دارای سقف های بسیار بلند و طاق های متعدد، نقاشی های سقفی، تزئینات سنگ تراشی دیدنی و پنجره های بزرگ شیشه ای رنگی است.

12. کتابفروشی واتر استون (Waterstones Bradford Wool Exchange) ـ بردفورد ـ انگلستان

کتابفروشی واتراستون در شهر برَدفورد واقع شده است. این سرای کتاب در یک ساختمانی که در عصر ویکتورا کارخانه نساجی و نخ ریسی بسیار بزرگی بوده و به سبک معماری گوتیک ساخته شده، واقع شده است.

در کنار ستون های سنگی مجلل بزرگ، این فروشگاه شامل سقف طاقدار به همراه تیرهای چوبی و بسیاری از عناصر ساختاری عهد کهن است. این ساختمان از دهه 1960 از کارخانه نخ ریسی به کتابفروشی تغییر کاربری داده است.

13. کتابفروشی کافه برریا ال پندلو (Cafebreria El Pendulo) ـ مکزیکو سیتی ـ مکزیک

کافه برریا ال پندلو در شهر مکزیکو سیتی واقع شده و شامل دو طبقه کتاب به همراه گیاه ها و شاخ و برگ هایی است که از فضای بیرون به داخل کتابفروشی هدایت شده اند.

طبقه اول با وجود بالکن به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا قفسه های پایینی کتاب را ببینند. البته چندین مکان برای نشستن و استراحت به همراه کافی شاپ وجود دارد.

14. کتابفروشی لا کاورنه اوکس لیورس ـ پاریس ـ فرانسه

این کتابفروشی در ابتدا به نظر می رسد که به عنوان لوکیشن یک فیلم ساخته شده است. در میان قفسه های کتاب، حس خواهید کرد که در زمان سفر کرده و به سالها قبل رفته اید. دکور کتابفروشی دایره شکل بوده و قفسه ها به رنگ سبز تیره هستند که نمایانگر قدمت آن است. ونگوگ کتابفروشی لا کاورنه اوکس لیورس که در حومه شهر پاریس واقع شده است را زمانی خانه خود خوانده است.

15. کتابفروشی لیبراریا لِیو ـ پورتو ـ پرتغال

لیبراریا لِیو یکی از کتابخانه هایی است که برای بازدیدکنندگان یادآور فیلم های کلاسیک و یا فیلم هایی شبیه هری پاتر است. ساختار و دکوراسیون خیره کننده این کتابخانه شما را حیرت زده خواهد کرد.

این کتابفروشی در شهر پورتو یکی از قدیمی ترین کتاب فروشی های کشور پرتغال است. سردر شگفت انگیز این کتابفروشی در سبک معماری گوتیک بازدیدکنندگان را مجذوب می سازد. این مکان در سال 1906 توسط دو برادر، خوزه و آنتونیو لیو به عنوان کتابفروشی افتتاح شد.

فضای داخلی کتابفروشی با وجود راه پله های پیچ در پیچ، پنجره های شیشه ای رنگارنگ و حکاکی های زیبای چوبی، بسیار وسیع است. گفته می شود کتابفروشی لیبراریا لِیو، الهام بخش جی کی رولینگ برای نوشتن کتاب های هری پاتر بوده است. او در این ناحیه به تدریس زبان انگلیسی مشغول بود. رولینگ به عنوان یک مشتری همیشگی در طبقه دوم لیوراریا للو، برای نوشیدن قهوه توقف می کرد.

16. کتابفروشی Honesty (صداقت) ـ هی آن وای ـ ولز

این کتابفروشی در دهکده کوچک هی آن وای در ولز واقع شده و دارای جذابیت ویژه ای است. این دهکده تنها با 1400 سکنه، 40 کتابفروشی دارد و به روستای کتاب فروشی ها معروف است. اما کتابفروشی Honesty از همه معروف تر است. این کتابفروشی در دهه 60 میلادی دایر شد. کتاب ها در قفسه ای در فضای آزاد قرار دارند. در کنار این قفسه های جعبه ای وجود دارد که باید هزینه کتاب خریداری شده درون آن انداخته شود. درآمد حاصل از فروش کتاب ها به قلعه روستا می رسد.

17. کتابفروشی کابینت سلطنتی کتاب ـ ریو دو ژانیرو ـ برزیل

این کتابخانه قطعاً بازدید کننده را شوکه می کند. بیش از 350 هزار عنوان کتاب در کتابخانه سلطنتی پرتغالیِ برزیل درون قفسه های بزرگی که از کف ساختمان تا سقف امتداد یافته اند وجود دارد. سقف شیشه ای گنبدی شکل کتابخانه با ظاهری زیبا باعث شده همه چیزدر این مکان زیبا به نظر برسد.

18. کتابخانه و کتابفروشی تریپیتاکا کریانا (Tripitaka Koreana) ـ گیونگ سانگ جنوبی ـ کره جنوبی

این کتابخانه در هائه اینسا (Haeinsa) که معبدی بودایی است. این کتابخانه مرکز مقالات مهم بودایی است. این متون در قرن سیزدهم میلادی صدها سال قبل از اینکه گوتنبرگ صنعت چاپ را اختراع کند، بر بلوک های چاپی چوبی حک شده اند. علاوه بر کُتُب تاریخی و کهن، کل معبد از جنبه تاریخی قابل توجه بوده و ارزش دیدن دارد.

19. کتابفروشی ژونگ شوگ (Chongqing Zhongshuge) ـ چونگ کینگ ـ چین

معمولاً هنگام بازدید از یک کتابفروشی انتظار می رود که با تعداد قابل ملاحظه ای از عناوین مختلف و متنوع کتاب روبرو شوید، اما به در سال های اخیر کتابفروشی ژونگ شوگ (Zhongshuge) در چین احداث شده که تعریف و تصویری نو از کتابفروشی به دست می دهد. این فضا با الهام از غنای ادبی تاریخی شهر چونگ کینگ، از تونل ها و آینه ها استفاده کرده تا مشتریان خود را به یک تجربه منحصر به فرد دعوت کند.

در این کتابفروشی، قفسه ها به شکل آباژورهایی هستند که از نورهای گرم، روشن، با اشکالی بدیع فضای خواندن را متفاوت و یگانه کرده است. در این مکان یک تونل تعبیه شده که قفسه های کتاب در کف ساختمان انعکاس یافته و برای بازدید کنندگان، فضا و دانش را به گونه ای عمیق تر جلوه گر می سازد.

بهترین قسمت این کتابفروشی،اتاق مطالعه اصلی بزرگ است، که پله های مورب به همراه قفسه ها و همچنین نردبان ها برای دسترسی به کتاب ها به چشم می خورد، تا زمانی کهکه یک سقف منعکس کننده تصویری آینه ای از فضایی خیره کننده را برای افرادی که به سمت بالا نگاه می کنند، نمایان می سازد.

اتاق مطالعه بچه ها با قفسه و سکوهای رنگی وجود دارد که رنگین کمان را تداعی می کند. بازدیدکنندگان می توانند قهوه نوشیده و استراحت کنند.

20. کتابفروشی زیرزمینی آندرگراوند بوک ـ کوبر پدی ـ استرالیا

اگر می خواهید به مکانی دنج و ساکت و دور از هرگونه تنش و سر و صدا بروید و احساس کنید زمان برای شما متوقف شده و می توانید هرآنچه را که از کتاب ها نخوانده اید در آنجا بخوانید باید سری به کتابفروشی و کتابخانه زیرزمینی آندرگراوند بوک استرالیا بزنید.

این کتابفروشی زیرزمینی، در میان دیوارهای سنگی و حالتی غار مانند در نوع خود بسیار جذاب و دیدنی است. گویا در این کتابفروشی واقعا زمان متوقف شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 936

به "20 کتابفروشی خیره کننده جهان، این فروشگاه الهام بخش خالق هری پاتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 کتابفروشی خیره کننده جهان، این فروشگاه الهام بخش خالق هری پاتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید