در خانه ملک الشعرای بهار چه خبر است؟

به گزارش مجله سلنا، همسایه ها با تکان سر، نام خانه را تایید می نمایند. این جا خانه معروف به ملک الشعرای بهار است؛ خانه پلاک چهار در بن بست گوهر، خیابان ملک الشعرای بهار. شماره نگهبان روی تکه کاغذ کوچکی بر در قهوه ای رنگ و ساده اش چسبانده شده، اما گویا هیچ کس در خانه نیست، چند عکس از ورودی می گیرم، چند دقیقه منتظر می مانم و بار دیگر به داخل خانه نگاه می کنم، برای احتیاط به سر کوچه هم نگاهی می اندازم، جوانی سرخوش در حالی که شعری را زیر لب زمزمه می نماید وارد بن بست می گردد، نگاه مان که به هم گره می خورد سرعتش را بیشتر می نماید، در چهارچوب در فلزی خانه می ایستد و می گوید امری داشتید؟

در خانه ملک الشعرای بهار چه خبر است؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

خانه ملک الشعرای بهار - شهریور 1399

به تابلو سر بن بست اشاره می کنم؛ خانه موزه ملک الشعرای بهار؛ تابلو را دیدم خواستم اگر امکان بازدید هست، خانه موزه را ببینم. سرش را تکان می دهد و می گوید: می بینید که خانه در دست تعمیر است و مدتی است که تعطیل شده.

می پرسم تعمیرات تا کی ادامه دارد، اما پاسخش علامت سوال بزرگتری به ذهن می آورد شاید دیگر برای بازدید استفاده نگردد، اما برای اطمینان با نگهبان خانه تماس بگیر. دستش را به سمت شماره چسبانده شده به در می برد و بعد صدای بسته شدن در را می شنوم.

سال هاست خبر شرایط نه چندان مناسب خانه ملک الشعرای بهار تایید می گردد، اما هیچ حرف و حدیثی از توجه بیشتر به خانه نیست؛ خانه ای که در مرز 80 سالگی واقع شده است یعنی در اواخر دوره پهلوی اول ساخته شده و با وجود معاصر بودنش مانند تعداد زیادی از خانه های قدیمی و ارزشمند تهران شرایط خوبی ندارد.

خانه ملک الشعرای بهار - شهریور 1399

با نگهبان تماس می گیرم، می پرسم چه زمانی خانه برای بازدید فعال می گردد. می گوید: شاید تا انتها سال و شاید هم بیشتر. و به در دست بازسازی و بازسازی بودن خانه اشاره می نماید، اما او هم تاکید می نماید که ممکن است کاربری خانه تغییر کند، ولی باز هم می خواهد تا انتها سال باز هم به خانه سر بزنم.

فضای داخلی خانه ملک الشعرای بهار - تصویر متعلق به سال 1390 است

اواخر سال 90 بود که خبر رسید خانه ملک الشعرای بهار در حال تخریب است، درست مانند خبری که دو سه هفته قبل اعلام کردند. حدود یک دهه قبل هم سراغ خانه آمدیم که یکی از ساکنانش به ایسنا گفت: خانه در اوایل انقلاب مصادره شد. حدود 20 سال است در این خانه ساکن هستیم. تا پنج سال پیش (اواسط دهه 80)، سه چهارم خانه به عنوان انبار در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بود و در آن، لوازم اداری فرسوده را نگهداری می کردند تا این که سازمان اسناد در سال 1385 این خانه را تخلیه کرد. متأسفانه بعضی افراد قصد تخریب این خانه تاریخی را دارند و به همه ساکنان خانه دستور تخلیه داده اند.

فضای داخلی خانه ملک الشعرای بهار - تصویر متعلق به سال 1390 است

سال ها خبری از شرایط این خانه تاریخی و ارزشمند نبود و در این میان تابلویی نیز با نام خانه موزه ملک الشعرای بهار سر بن بست گوهر نصب شد و در نهایت اردیبهشت سال گذشته بود که هیات موسس خانه انجمن های ادبی کشور درخوست کرد تا خانه ملک الشعرای بهار به انجمن های ادبی واگذار گردد.

ولی کمتر از یک ماه قبل خبرهایی از فروش خانه به یک دستگاه دولتی و شروع اقداماتی برای تخریب خانه مطرح شد، تا امروز که به نظر می رسد خانه ملک الشعرای بهار در دست بازسازی است و شاید هم بازسازی.

خانه ملک الشعرای بهار - شهریور 1399

محمدتقی بهار ملقب به ملک الشعرای بهار در 1262 هجری شمسی در شهر خراسان به دنیا آمد و تا وقتی در 20 سالگی به مشروطه متصل نشده بود، خانه ای در تهران نداشت. بنابراین خانه منسوب به او در تهران، خانه پدری بهار نیست. کارشناسان و اهل فن معتقدند خانه بهار به دلیل شخصیت فرهنگی و ساده مالک آن، تزیینات ندارد و به نوعی نشان دهنده نوع فکر خاص ملک الشعراست. در ساخت این بنا از مصالح مرسوم همان دوران مانند آجر قزاقی ، چوب، موزاییک، شیشه ، گچ، تیر چوبی و تیر آهنی استفاده شده است. از معمار این بنا نیز اطلاع دقیقی در دست نیست. خانه از نظر ساخت، شکلی بسیار ساده دارد و خلاقیت و نوآوری ویژه ای در آن دیده نمی گردد.

هرچند این خانه تاریخی دوم بهمن ماه 1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و حدود 17 سال از شناسایی و ثبت آن می گذرد اما شاید هنوز پرونده ثبت ملی آن تکمیل نشده که مسئول مربوطه هنوز فرصت نکرده تا اطلاعات بیشتری درباره این خانه و مالکانش به خبرنگار ایسنا بدهد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1098

به "در خانه ملک الشعرای بهار چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خانه ملک الشعرای بهار چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید