در هنگام مرگ مغز ما تمام خاطرات گذشته را مرور می کند!

به گزارش مجله سلنا، مطالعات مربوط به مرگ سالهاست که به طور کاملاً نوینی در حال توسعه است، اما یک دستاورد تازه علمی در این زمینه شگفتی بسیاری را برانگیخته است. دانشمندان اخیراً امواج مغزی یک فرد در حال مرگ را برای اولین بار با جزئیات کامل ضبط کردند که نشان می دهد احتمالاً مغز ما در لحظات پایانی زندگی، خاطرات گذشته ما را به سرعت برایمان مرور می کند.

در هنگام مرگ مغز ما تمام خاطرات گذشته را مرور می کند!

به گزارش خبرنگاران، احتمالاً بسیاری از ما شنیده باشیم که فردی تا لبه مرگ رفته و بازگشته است. همچنین اگر با چنین افرادی حرف زده باشید یا داستان هایی در مورد چنین افرادی شنیده باشید، حتماً تجربیات شگفت انگیز این افراد همچون ایستادن در خارج از جسم، مشاهده نور، احساس آرامش و یا مرور خاطرات گذشته را شنیده اید. اگرچه شواهد حکایتی زیادی از افرادی که تجربیات نزدیک به مرگ (NDEs) داشته اند وجود دارد، اما دانشمندان اطلاعات کمی در مورد آنچه در مغز هنگام مرگ اتفاق می افتد، دارند.

با این حال، در یک شرایط غم انگیز، اکنون دانشمندان پیروز شدند اولین داده های مداوم در مورد پویایی عصبی مغز را در طول مرگ جمع آوری کنند. هنگامی که یک بیمار 87 ساله پس از انجام عمل جراحی به دلیل افتادن دچار تشنج شد، پزشکان از الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای نظارت بر شرایط وی استفاده کردند. متاسفانه در حین انجام این مراقبت ها حال بیمار وخیم شد و فوت کرد. با توجه به این شرایط و با رضایت خانواده متوفی، این اتفاق غیرمنتظره به دانشمندان اجازه داد تا فعالیت الکتریکی مغز انسان در حال مرگ را ثبت کنند. اگرچه پیش از این، ضبط های EEG ساده تری از افراد درگذشته گرفته شده است، اما قرار دادن تجهیزات کامل ضبط در این مورد، سطح بی سابقه ای از جزئیات را به همراه داشت.

اجمل زمار، جراح مغز و اعصاب دانشگاه لوئیزویل در ایالات متحده می گوید: ما 900 ثانیه فعالیت مغز را در زمان مرگ میزان گیری کردیم و تمرکز خاصی را بر روی بررسی آنچه در 30 ثانیه قبل و بعد از توقف ضربان قلب رخ داد تعیین کردیم. درست قبل و بعد از توقف کار قلب، ما شاهد تغییراتی در یک باند خاص از نوسانات عصبی بودیم که به اصطلاح نوسانات گاما نامیده می شود، اما در نوسانات دلتا، تتا، آلفا و بتا نیز تغییراتی مشاهده شد.

نوسانات عصبی، فعالیت الکتریکی جمعی نورون هایی است که در مغز فعالیت می کنند و بیشتر به عنوان امواج مغزی شناخته می شوند. این امواج الکتریکی در فرکانس های مختلف اتفاق می افتد و باند های فرکانسی مختلف به حالت های آگاهانه متفاوتی مرتبط هستند. بنابراین، دانشمندان علوم اعصاب پیروز شده اند فرکانس های مختلف امواج مغزی را با عملکرد های خاصی مانند پردازش اطلاعات، ادراک، هوشیاری و حافظه در هنگام بیداری و حالت های رویا و مراقبه مرتبط کنند.

درست پس از اینکه بیمار دچار ایست قلبی شود که در نهایت منجر به مرگ او شد، فعالیت مغزی او یک جهش نسبی در قدرت باند گاما را نشان داد که بیشترین تعامل را با امواج آلفا داشت. این الگویی است که با فرآیند یادآوری حافظه شباهت بسیار زیادی دارد. این تیم تحقیقاتی در مقاله خود می نویسند: با توجه به اینکه جفت متقابل بین فعالیت آلفا و گاما در فرآیند های شناختی و یادآوری حافظه در افراد سالم دخیل است، این برآورد جالب است که چنین فعالیتی می تواند آخرین یادآوری های دوران حیات را که ممکن است در حالت نزدیک به مرگ رخ دهد، تأیید کند.

نویسندگان این مقاله البته به چندین نکته در این زمینه نیز اشاره می کنند؛ اول اینکه مغز بیمار در حالت پس از ضربه بود که دچار خونریزی، تورم و تشنج شده بود. علاوه بر این، بیمار دوز های زیادی از دارو های ضد تشنج دریافت کرده بود که ممکن است بر رفتار نوسانی عصبی نیز تأثیر بگذارد. همچنین هیچ اسکن مغزی پایه و طبیعی (در دورانی که فرد سالم بود) از این بیمار برای مقایسه فعالیت مغز با آن وجود نداشت. با این حال، طبق تعریف ما نمی توانیم به چنین داده هایی در بیماران سالمی که پیش بینی مرگ آن ها غیرممکن است، دسترسی داشته باشیم. بنابراین، به دست آوردن ضبط مرحله نزدیک به مرگ فقط می تواند از یک بیمار حاضر در چنین شرایطی انجام شود.

علی رغم این محدودیت ها، یافته های این تیم به ارتباط بالقوه بین امواج مغزی مشاهده شده در طول مرگ با تجربیات پدیدارشناختی NDEs اشاره می کند، جایی که شرکت کنندگان زندگی گذشته خود را در برابر چشمانشان مشاهده می کنند. آنچه در مورد امواج مغزی در حین بازیابی حافظه می دانیم، به شواهدی اشاره دارد که مغز ممکن است در طول مرگ از یک الگوی فعالیت مشابه در یادآوری حافظه پیروی کند. نویسندگان همچنین خاطرنشان می کنند که این یافته ها مشابه تغییرات در فعالیت عصبی است که در جوندگان در طول مرگ مشاهده شده است.

به طور شگفت انگیزی، نتایج با این تصور که مغز یک پاسخ بیولوژیکی به مرگ را سازماندهی و اجرا می کند که ممکن است در بین گونه هایی با دودمان تکاملی مرتبط و ساختار های عصبی تقریباً مشابه حفظ شود، سازگار است. اگرچه تحقیق در مورد آنچه در هنگام مرگ برای مغز انسان اتفاق می افتد سخت است، به ویژه زمانی که بیماران احتمالاً اعضای مضطرب خانواده را در پیش چشم خود دارند، اما دکتر اجمل زمار می گوید: مغز احتمالاً در زمانی که جهان را ترک می کنیم ما را در دوست داشتنی ترین خاطراتمان غوطه ور می کند، تا با احساس آرامش بیشتری این زندگی را ترک کنیم. چیزی که ممکن است از این تحقیق بیاموزیم این است که اگرچه عزیزان بیمار ما چشمان خود را بسته اند و آماده اند که ما را برای استراحت ابدی خود تنها بگذارند، اما مغز آن ها ممکن است در حال پخش بعضی از بهترین لحظاتی باشد که در زندگی خویش تجربه کرده اند. شاید برای همین باشد که بعضی وقتها چنین افرادی را با لبخندی بر لب که گاه با قطره اشکی در گوشه چشم همراه است، می بینیم. آن ها هم دلشان برای گذشته ای که در این جهان داشته اند تنگ می شود!

نتایج این مطالعه جالب توجه در نشریه معتبر Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2164

به "در هنگام مرگ مغز ما تمام خاطرات گذشته را مرور می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هنگام مرگ مغز ما تمام خاطرات گذشته را مرور می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید