رکوردشکنی حراجی های آثار هنری در سال کرونا

به گزارش مجله سلنا، کریستیز و ساتبیز دو حراجی رقیب و عظیم فروش آثار هنری، در سال 2020 علی رغم بحران جهانی کرونا رکوردهای جدیدی را در عرصه حراجی آنلاین و خصوصی ثبت کردند.

رکوردشکنی حراجی های آثار هنری در سال کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از آرت نیوزپیپر، حراجی ساتبیز در سال 2020 میلادی توانست با رساندن فروش دنیای خود به بیش از 5 میلیارد دلار از فروش 4.4 میلیارد دلاری حراجی معروف کریستیز پیشی بگیرد.

در سالی که بحران دنیای کرونا، برگزاری حراجی آثار هنری به شکل متداولِ حضوری و زنده را کمتر امکان پذیر می کرد، حراجی ساتبیز توانسته مجموع فروش سالانه خود را نسبت به سال 2019 (فروش 4.8 میلیارد دلاری) افزایش دهد و به بیش از 5 میلیارد دلار ارتقاء دهد؛ این در حالی است که حراجی کریستیز از کاهش 25 درصدی (600 میلیون دلاری) فروش خود نسبت به سال گذشته آن خبر داده است.

از سوی دیگر پیروزیت عظیم ساتبیز در سال 2020 مرهون برگزاری حراجی های آنلاین است. این خانه حراج در سال گذشته بیش از 400 حراجی آنلاین (افزایش 30 درصدی در مقایسه با 2019) برگزار کرد و از محل آن به فروش 570 میلیون دلاری دست یافت که هفت برابر بیشتر از فروش حراجی های آنلاین ساتبیز در سال 2019 است.

ساتبیز در اولین حراجی عظیم و کاملا آنلاین خود توانست گران ترین اثر سال را به فروش برساند و تابلوی سه لتی فرانسیس بیکن با عنون ملهم از اورستیای آسیخولوس (1981) را به قیمت 84.5 میلیون دلار فروخت تا این اثر گرانترین اثر هنری فورخته شده دنیا در یک حراجی عمومی در سال 2020 نام گیرد.

حراجی کریستیز نیز از رشد قابل ملاحظه در عرصه دیجیتال خبر داده است و حراجی های آنلاین خود را در مقایسه با سال گذشته آن 262 درصد افزایش داده که از محل آن به فروش 243 میلیون دلار دست یافته است.

کریستیز که در چند سال گذشته فروش آثار بسیار گران قیمتی از جمله تابلوی نقاشی 450 میلیون دلاری سالواتور موندی اثر لئوناردو داوینچی را در سال 2018 در کارنامه دارد، در سال 2020 اثری از روی لیکتنستاین هنرمند مشهور پاپ آرت را به قیمت 46.2 میلیون دلار به عنوان گران ترین اثر خود فروخت که ارزش آن حدود 50 درصد کمتر از گران ترین اثر فروخته شده توسط حراجی ساتبیز است.

همچنین هر دو حراجی کریستیز و ساتبیز از فروش رکوردشکن خود پشت درهای بسته و در قالب حراج های خصوصی خبر داده داده اند. حراجی ساتبیز در سال 2020 میلادی بیش از 1.5 میلیارد دلار خود را از محل حراجی های خصوصی کسب نموده که مجسمه برنز اثر آلبرتو جاکومتی به قیمت بیش از 90 میلیون دلار مهم ترین اثر فروخته شده در حراجی های خصوصی است. رکورد فروش حراجی های خصوصی ساتبیز در سال گذشته میلادی بیش از 50 درصد نسبت به سال 2019 رشد پیدا نموده که یک رکورد دنیای در تمام ادوار محسوب می گردد.

حراجی کریستیز نیز از افزایش بی سابقه و 57 درصدی حراجی های خصوصی خود در سال 2020 گزارش داده و پیروز شد سه اثر خود را با قیمتی فراتر از 100 میلیون دلار و 12 اثر خود را با قیمتی بیش از 25 میلیون دلار در پشت درهای بسته و به صورت اختصاصی به فروش برساند.

گیوم سروتی مدیر ارشد اجرایی حراجی کریستیز همچنین اعلام نموده برای اولین بار در تاریخ، فروش آثار هنری به مشتریان آسیایی از مشتریان آمریکایی فراتر رفته است. حراجی ساتبیز نیز در سال 2020 در مجموع آثار هنری به ارزش 923 میلیون دلار را به مجموعه داران آسیایی فروخت که 18 درصد از فروش آسیایی کریستیز بیشتر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1480

به "رکوردشکنی حراجی های آثار هنری در سال کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکوردشکنی حراجی های آثار هنری در سال کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید