سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار

به گزارش مجله سلنا، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سال جاری چندین دستگاه جرثقیل متحرک ساحلی با همکاری هندی ها وارد بندر چابهار می گردد.

سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید.

به گزارش مجله سلنا به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد درباره آخرین شرایط حضور هندی ها در بندر شهید بهشتی و سرمایه گذاری در بندر چابهار، گفت : هندی ها توانسته اند از بابت عدم شمول مسائل تحریمی، در سرمایه گذاری در بندر چابهار مجوزهایی اخذ نمایند و فرآیند تأمین تجهیزات را فعال نموده اند، از این رو در امسال چند دستگاه جرثقیل موبایل (متحرک) ساحلی با همکاری هندی ها وارد بندر چابهار می گردد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: فرآیند ساخت تجهیزاتی که در تعهد هندی ها است فعلاً در قالب قرارداد بهره برداری موقت در بندر فعال است، هندی ها انگیزه خوبی برای ادامه کار دارند و تعهد 85 میلیون دلاری سرمایه گذاری تجهیزاتی آنها ادامه دارد که به محض تأمین این تجهیزات، قرارداد اصلی و BOT (قرارداد ساخت، بهره برداری و واگذاری) در این بندر فعال خواهد شد.

راستاد درباره جرثقیل های ساحلی و دروازه ای بندر چابهار شرح داد: مکنده های غلات، جرثقیل ها و همچنین گنتری کرین های بندر شهید رجایی و جرثقیل های دروازه ای سال گذشته وارد بنادر شدند، در بندر چابهار بخشی که مربوط به تعهد اپراتور هندی است، مانده است که همان طور که اعلام شد جرثقیل های ساحلی آنها امسال می رسد و مابقی در حال انعقاد قرار داد هستند.

فراوری داخل تجهیزات بندری

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه بسیاری از تجهیزات بندری با توان داخل در حال فراوری است، گفت: سال گذشته جرثقیل های دروازه ای ترمینال های کانتینری بندر شهید رجایی شامل 15 دستگاه جرثقیل با همکاری فراورینماینده داخلی ساخته و وارد بنادر شد.

وی با تأکید بر اینکه استفاده از فراوری داخل برای تأمین تجهیزات دریایی و بندری تمرکز داریم، گفت: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع نیز در حوزه ساخت تجهیزات دریایی گام های بلندی برداشته است.

راستاد با اشاره به صندلی مناسب کشور در صنعت حمل و نقل دریایی دنیا، گفت: در شرایط معمول، سهم ما در حمل و نقل دریایی دنیای مطلوب است، در شرایط فعلی بیش از 300 میلیون تن ظرفیت در بنادر داریم با این حال از نظر موقعیت جغرافیایی کشور، می توانیم با توسعه ترانزیت و ترانشیپ، بیش از این ظرفیت تخلیه و بارگیری در بنادر کشور داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 150 میلیون تن انواع کالا در بنادر ما تخلیه و بارگیری شد، گفت: در امسال بیش از 28 میلیون تن تخلیه و بارگیری انواع کالا در بنادر مختلف کشور، صورت گرفته است.

ایران از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم جزو 20 کشور اول دنیا است

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از نظر ظرفیت بنادر، ظرفیت ناوگان و موقعیت جغرافیایی، از کشورهای مهم دریایی در دنیا محسوب می گردد و ایران از اعضای مؤثر سازمان دنیای دریانوردی است.

راستاد ادامه داد: ایران از نظر ناوگان تحت مالکیت و پرچم، جزو 20 کشور اول دنیا است.

اعتراض به سازمان دنیای دریانوردی بابت تحریم غیرقانونی حمل و نقل دریایی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اعمال تحریم ها علیه صنعت و حمل و نقل دریایی کشور، اظهار کرد: با وجود اعمال تحریم ها، کالای اساسی و مایحتاج کشور به وسیله حمل و نقل دریایی به صورت روان، وارد بنادر ما می گردد و صادرات دریایی هم فعال است.

وی افزود: البته قطعاً اعمال تحریم ها و جلوگیری از تردد ناوگان بین المللی خصوصاً کشتی های لاینری کانتینری، محدودیت هایی برای حمل و نقل دریایی کشور ایجاد می نماید که این محدودیت ها مغایر با کنوانسیون های بین المللی است.

راستاد اعلام کرد: سازمان بنادر و دریانوردی، اعمال تحریم های غیرقانونی در صنعت حمل و نقل دریایی را به صورت مستمر به عنوان یک اقدام خلاف قواعد بین المللی در سازمان بین المللی دریانوردی مطرح می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1065

به "سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید