ظهور نسل جدیدی در موسیقی نواحی در بستر جشنواره موسیقی جوان

به گزارش مجله سلنا، تهران (پانا) - ایمران حیدری نوازنده ساز عاشیقی گفت جشنواره موسیقی جوان همیشه نتایج درخشانی در هر دوره داشته است و به نظرم در این جشنواره و در سایه کوشش پیشکسوتان،نسل جدیدی در عرصه موسیقی نواحی به وجود می آیند. من معتقدم توجه جشنواره به هنرمندان پیشکسوت در قالب داور و جوان به عنوان شرکت کننده باعث جاودانگی موسیقی نواحی می گردد.

ظهور نسل جدیدی در موسیقی نواحی در بستر جشنواره موسیقی جوان

به گزارش روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان،ایمران حیدری نوازنده برجسته ساز عاشیقی و داور جشنواره موسیقی جوان درپاسخ به این سوال که اساسا کارنامه جشنواره را در طول دوره های مختلف برگزاری از گذشته تاامروز، به لحاظ کیفی و از منظر تاثیرگذاری نزد نسل جوان چطور ارزیابی می نماید گفت: طی چند سالی که از برگزاری این جشنواره می گذرد، به طورکلی فرایند استقبال که درنهایت منجر به تاثیر گذاری می گردد رو به جلو و پیش فراینده بوده است.

وی با تاکید براین که جشنواره موسیقی جوان به علت شاخصه هایی که دارد توانسته محمل مناسبی برای انگیزه بخشی به هنرمندان جوان باشد و از همه مهم تر، هنرمندان جوان هرسال برای آزمودن سطح فعالیتشان می توانند در چنین بستری مورد ارزیابی و داوری قراربگیرند، گفت: درمجموع می توان گفت، دستاوردهای جشنواره موسیقی جوان تا مقدار ای بوده است که به هنگام فرارسیدن هر دوره، جوانان هنرآموز روزشماری می نمایند تا زمان برگزاری جشنواره فرا برسد. چون به هرحال، هنرمندان جوان که وقت زیادی را صرف آموختن یک ساز نموده اند؛ انتظار دارند در فضایی مناسب، آموخته هایشان را ارائه دهند و جشنواره موسیقی جوان این فضا را طی این سال ها فراهم نموده است. به خصوص این که، این جشنواره همیشه با حفظ استانداردها و بهره گیری از حضور هنرمندان شاخص در بخش هیات داوری و مدیریت هومان اسعدی به عنوان دبیر جشنواره، توانسته دراین زمینه عملکردی مطلوب داشته باشد و نزد هنرمندان نسل جوان، رویدادی موردقبول واقع گردد.

داور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان ادامه داد: هرچند نمی گردد انکار کرد که در دوسال اخیر که مسئله کرونا پیش آمده است، این بیماری، اندکی در رونق جشنواره به لحاظ نامریی شدن آن به لحاظ اجراها تاثیر داشته است. چون جوانان بیشتر دوست دارند تا دیده شوند. ولی درهرحال، تاثیر جشنواره در فضای هنری کشور در بین نسل جوان انکارناپذیر است.

این هنرمند پیشکسوت با اشاره به مهم ترین مولفه های جشنواره موسیقی جوان طی سالها برگزاری گفت: یکی از محاسن جشنواره موسقی جوان این است که مناسبتی نیست و صرفا یک جریان هنری در بین نسلی که سرشار از انرژی و احساسات هستند به شمارمی رود. از این رو، می توان این جشنواره را برترین مکمل برای جشنواره های فجر ونواحی دانست. چرا که در بستر جشنواره موسیقی جوان و در سایه کوشش پیشکسوتان،نسل جدیدی در عرصه موسیقی نواحی به وجود می آیند. ازاین ها گذشته، جشنواره موسیقی جوان همیشه نتایج درخشانی در هر دوره داشته است.

حیدری بااشاره به این که این جشنواره باتوجه به گستردگی وپوشش دهندگی در رشته های مختلف موسیقی که میگردد گفت نزدیک به تمامی رشته ها را در بر می گیرد، سهم ویژه ای را به خود اختصاص می دهد ،ادامه داد: چندان که اشاره کردم، جشنواره هایی ازاین دست، تاثیر خود را در دراز مدت نشان می دهند. طبیعتا جشنواره موسیقی جوان نیز ازاین قاعده مستثنی نخواهد بود. ضمن این که تداوم چنین جشنواره ای می تواند دستاوردهای مطلوبی را به نفع موسیقی معاصر رقم بزند، همان طور که طی دوره های مختلف برگزاری جشنواره، شاهد چنین دستاوردهای خوبی بوده ایم.

این عضو هیات داوران جشنواره موسیقی جوان درپاسخ به این سوال که حضور و مشارکت هنرمندان پیشکسوت در جشنواره ای مانند جشنواره موسیقی جوان چقدر توانسته در تقویت روحیه و ارتقاء سطح دانش و بینش هنرمندان جوان که در جشنواره شرکت می نمایند؛ نقش داشته باشد نیز گفت: بدیهی است که عرصه موسیقی نواحی بدون حضور پیشکسوتان و جوانانی که باید در آینده، این بیرق را بدست بگیرند معنا ومفهومی ندارد، بنابر این دو مقوله نباید از هم جدا شوند. به این معنی که دو نسل پیشکسوت و جوان باید دوشادوش یکدیگر حرکت نمایند. آنچه مسلم است این که، توجه به حضور هر دو طیف یعنی هنرمندان پیشکسوت و هنرمندان جوان در جشنواره موسیقی جوان می تواند باعث جاودانگی موسیقی نواحی گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1999

به "ظهور نسل جدیدی در موسیقی نواحی در بستر جشنواره موسیقی جوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهور نسل جدیدی در موسیقی نواحی در بستر جشنواره موسیقی جوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید