قلعه التز؛ شکوه قرون وسطی

به گزارش مجله سلنا، قلعه التز

قلعه التز،قلعه ای قرون وسطایی است که بر روی تپه ای بالای رودخانه مُسِل در جنوب غربی آلمان قرار گرفته است. این قلعه هنوز متعلق به شاخه ای از خانواده التز است که از قرن دوازده یعنی 33 نسل پیش در اینجا زندگی می کردند.

قلعه التز؛ شکوه قرون وسطی

قلعه التز متعلق به چندین وارث از چندین خانواده است. در واقع این نوع قلعه ها به چندین بخش تقسیم می شوند که هر کدام به خانواده ها و یا شاخه های مختلف از یک خانواده تعلق می گیرد.

این اتفاق معمولا هنگامی رخ می دهد که سرمایه داران و صاحبان یک یا چند ملک همراه با هم یک کاخ یا قلعه می سازند تا به صورت مشترک در آن سکونت نمایند. در دوران قرون وسطی، تنها لردهای (ارباب) بسیار مرفه از عهده ساختن کاخ و یا قلعه در ملک خود برمی آمدند.

بسیاری از آنان تنها صاحب یک روستا یا بخشی از روستا بودند. چنین اربابانی در خانه های شوالیه زندگی می کردند. خانه های شوالیه مکانی کوچک و ساده بود و ممکن بود تنها اندکی از خانه های مستاجران بزرگتر باشد. در بعضی نقاط امپراتوری روم در آلمان فعلی، قانونی وجود داشت مبنی بر آن که زمین میان تمام جانشینان ملک تقسیم گردد.

بنابراین ملک هر جانشین به قدری کوچک بود که توانایی ساخت کاخ را در آن ملک از صاحبان خود سلب می کرد. از همین روی جانشینان به صورت مشترک ملک را سهیم می شدند تا بتوانند کاخی باشکوه برای خود بسازند. بدین صورت هر فرد صاحب بخشی از کاخ می شد و بعلاوه همگی از تحکیم شرایط دفاعی قلعه سود می جستند.

در رابطه با قلعه التز، سه شاخه از یک خانواده ساختمان را بنا نهادند و قلعه دارای سه مجموعه جدا از هم در جوار قسمت اصلی و قدیمی به نام پلاتلتز است. پلاتلتز، قدیمی ترین بخش قلعه بوده که به سبک رومی ساخته شده است. این خانه در ابتدا در قرن 9 میلادی تنها یک خانه ساده با پرچین هایی خاکی بوده و به مرور سه بخش نو روبناخ، رودندروف و کمچنیچ به مجموعه اضافه گشت.

بخش اصلی قلعه شامل 8 برج خانوادگی است، که هر برج 30 تا 40 متر ارتفاع دارد. هر برج با دیوارهای خارجی مقاوم، مستحکم شده و نسبت به حیاط یک چهارچوب را تشکیل می دهند. حدود 100 نفر از اعضای خانواده التز درون بیش از 100 اتاق قلعه زندگی می کردند.

گراند پالاس؛ قلب بروکسل

بارسلونا؛ بهشت آفتاب های دلچسب

منبع: فلای تودی
انتشار: 18 آذر 1401 بروزرسانی: 18 آذر 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2305

به "قلعه التز؛ شکوه قرون وسطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه التز؛ شکوه قرون وسطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید