شهر های جالبی که روی ویرانه های باستانی ساخته شدند

به گزارش مجله سلنا، خبرنگاران: در سرتاسر دنیا، می توانید شهر هایی را پیدا کنید که تاریخچه جالبی دارند. بعضی تمدن ها شهر های جدیدی روی ویرانه های باستانی بنا کردند در حالی که بقیه در نزدیکی مکان های تاریخی رشد کردند.

شهر های جالبی که روی ویرانه های باستانی ساخته شدند

بسیاری از این شهر ها می دانند که نمایش و احترام به گذشته رمز اصلی حفظ آثار ارزشمند آن ها است. وجود ویرانه های باستانی در شهر شما، نه تنها باعث افتخار می شود بلکه اقتصاد را تقویت می نماید. هر سال، میلیون ها گردشگر در سراسر دنیا سفر می نمایند تا این آثار خیره نماینده را با چشم های خودشان ببینند.

شهر هایی مثل آتن، روم و پاریس از مدرنیزه شدن کامل خودداری کردند تا به میراث خود ادای احترام نمایند. به همین ترتیب، آن ها جندین دهه جزء مقاصد گردشگری محبوب بوده اند. مردم از احساس رفتن به گذشته، لذت می برند. غرق شدن در ویرانه های باستانی، نیم نگاهی به زندگی در هزاران سال پیش ارائه می دهد. در این مطلب با شهر های جالبی که روی ویرانه های باستانی ساخته شده اند، آشنا می شوید.

اُقصُر، مصر

اقصر یک شهر مدرن است که در ساحل شرقی رود نیل در جنوب مصر واقع شده است. این شهر در حال حاضر بیش از نیم میلیون نفر جمعیت دارد. اقصر در قرن های 16 تا 11 قبل از میلاد جمعیت زیادی داشته است. اقصد یا تِبای باستان یکی از قدرتمندترین شهر ها در آن دوره به حساب می آمده است. معابد بزرگ، مقبره های سلطنتی و دره ملکه ها همگی در این منطقه در مصر واقع شده بودند.

تولوم (Tulum)، مکزیک

زمانی در ساحل مکزیک، یک تمدن باستانی وجود داشته است. تصور می شود ویرانه های تولوم در سال 564 میلادی ساخته شده باشند. مورخان معتقدند که این شهر را قوم مایا ساختند و در آن ساکن شدند. چند هزار سال بعد، شهر تولوم امروزی 20هزار نفر جمعیت دارد. همچنین گردشگران زیادی را به سواحل دیدنی و ویرانه های تاریخی خود جذب می نماید.

لیما، پرو

اینکا تمدن آمریکای جنوبی بود که حدود 1400 میلادی توسط قوم کِچوآ شکل گرفت. متاسفانه به مرور زمان بعضی از شهر های اینکا به فراموشی سپرده شد. اما حفاری هایی که در اوایل دهه 1950 انجام شد، از یک هرم خشتی به نام هوآکا هوالامارکا پرده برداشت. محققان ادعا می نمایند که این ساختمان باستانی بیش از 2000 سال پیش توسط اینکا ها و قبیله هولالا استفاده می شده است.

پاریس، فرانسه

پاریس یکی از رمانتیک ترین شهر های دنیا است و لقب آن شهر نور و عشق است. اما بسیاری از افراد نمی دانند که پاریس روی بقایای بیش از شش میلیون نفر ساخته شده است. گوردخمه پاریس مجموعه ای از استودان های زیرزمینی است که حدود سال 1786 ساخته شده است. بیش از 300هزار نفر هر سال از این گوردخمه ها بازدید می نمایند.

بارسلونا، اسپانیا

مورخان معتقدند که اولین ساکنان بارسلونا به قرن یکم میلادی بازمی گردند. این شهر توسط رومیانی بنا شد که شهر جدیدشان را بارسینو نامیدند. حدود 2000 سال بعد، این شهر هنوز بسیار پرجمعیت است و بیش از 5میلیون نفر در آن زندگی می نمایند. یکی از قدیمی ترین مکان های شهر، گورستان قرن سومی آن است که 70 قبر رومی در آن وجود دارد.

مکزیکوسیتی، مکزیک

هرنان کورتس مسئول بازسازی میدان زوکالو مرکز سیاسی و تشریفاتی آزتک است که به عنوان میدان اصلی مکزیکوسیتی فعالیت می نماید. درست است که مکزیکوسیتی مدرنیزه شده، اما هنوز بقایایی از تمدن باستانی آزتک در آن وجود دارد. معبد مایور یکی از آخرین آثاری است که قدمت آن به امپراتوری آزتک پیش از کلمبیا بازمی شود. مکزیکوسیتی یک مرکز تاریخی دارد که به شهر باستانی که زمانی در این مکان بود، ادای احترام می نماید.

لندن، انگلستان

مورخان معتقدند که لندن حدود سال 50 میلادی توسط رومیان تاسیس شده است. تاریخ غنی این شهر طی دو هزار سال گذشته شکل گرفته است. متاسفانه بخش اعظم لندن باستان توسط بمب های آلمانی در جنگ دنیای دوم ویران شد. اما هنوز چند ویرانه تاریخی در این شهر وجود دارد. یکی از قدیمی ترین آثار، دیوار رومی لندن در حال خراب شدن است، هرچند زمانی یک دیوار دفاعی دور شهر به حساب می آمد.

سئول، کره جنوبی

سئول در حال حاضر بزرگترین کلانشهر کره جنوبی است که حدود 10میلیون نفر جمعیت دارد و قدمت آن به 2000 سال می رسد. این شهر در قرن هجدهم پیش از میلاد توسط قوم باکجه تاسیس شد. هرچند سئول شهر بسیار مدرنی است، اما دیوار باستانی آن هنوز در قلب شهر ایستاده است. مورخان معتقدند که قدمت این دیوار به اوایل دهه 1300 بازمی شود و برای حفاظت از سئول در مقابل مهاجمان ساخته شده است.

نمرود، عراق

در 30 کیلومتری جنوب موصل، شهر باستانی نمرود واقع شده است. مورخان معتقدند که نمرود پایتخت اولین امپراتوری دنیا در 800 سال قبل از میلاد بوده است. در اوایل دهه 1840، کاخ ها و معابد بزرگ آن کشف شد. متاسفانه، بعد از اشغال این منطقه توسط دولت داعش در سال 2016، بسیاری از آثار تاریخی ویران شد.

گوندار، اتیوپی

شهر گوندار، واقع در شمال اتیوپی، در سال 1635 میلادی تاسیس شد. متاسفانه بخش اعظم این شهر در حمله های مکرر اواسط دهه 1800 تخریب شد. اما بقایای چند قلعه و کلیسا هنوز در آن یافت می شود. این منطقه پرجمعیت نیست، بنابراین وقتی گردشگران از آن بازدید می نمایند، احساس می نمایند به گذشته سفر نموده اند.

بوروبودور (Borobudur)، اندونزی

بعد از اینکه یک حاکم بریتانیایی در اوایل دهه 1800 بوروبودور را پیدا کرد، زندگی جدیدی به ویرانه های آن داد. رمز و راز های زیادی این تمدن باستانی را احاطه نموده است، زیرا خاکستری آتشفشانی صد ها سال آن را پوشانده است. خوشبختانه، بعضی از معابد تاریخی به شکوه سابق خود بازسازی شده اند. اکنون هزاران بازدیدنماینده از سراسر دنیا برای تماشای شهر باستانی بوروبودور به آن سفر می نمایند.

مادورای، هند

مادورای یکی از قدیمی ترین شهر های جنوب هند است. این شهر ابتدا به شکل گل نیلوفر آبی ساخته شده بود که با یک معبد احاطه می شد. این شهر اکنون بیش از نیم میلیون نفر جمعیت دارد. باتوجه به تاریخچه غنی مادورای و معابد باستانی بسیار، این شهر هر سال بیش از یک میلیون بازدیدنماینده دارد.

شی آن، چین

سال 618 تا 907 میلادی سلسله تانگ بر شهر شی آن حکومت می کرد. امپراتوران تانگ ثروتمندترین و قدرتمندترین رهبران دنیا در آن موقع بودند. این شهر مدرن امروزی تاریخ غنی دارد. معابد، کاخ ها و ساختمان های باستانی هنوز در این شهر وجود دارد و هزاران گردشگر را هر سال به خود جذب می نمایند.

اورنگ آباد، هند

در 30 کیلومتری شمال غربی اورنگ آباد، می توانید غار های تاریخی الورا (Ellora) را پیدا کنید. این ویرانه های باستانی نگاهی اجاقتصادی به تمدن هزاران سال پیش در این منطقه ارائه می دهد.

یکی از چیز هایی که این ویرانه ها را تماشایی می نماید مجسمه های بزرگ آن است که از دل سنگ های یک تکه عظیم حکاکی شده اند. محققان شواهدی یافتند که قدمت بعضی از این آثار به سال 1000 میلادی بازمی شود. شهر امروزی اورنگ آباد بسیاری از میراث خود را مدیون ویرانه های الورا است.

پترا، اردن

نبطی ها 300 سال پیش از میلاد این شهر را ساختند. در این دوره زمانی بود که مردم شروع به کندن ساختمان ها در دل ماسه های قرمز کردند. بعضی محققان معتقدند که ساکنان امروزی پترا حدود 200 سال پیش از مصر مهاجرت نموده اند. همچنین ساکنان پترا تنها کسانی هستند که اجازه فروش و کار در این شهر باستانی دارند. هیچ خودرویی اجازه تردد در این شهر را ندارد و فقط پیاده و یا با شتر، الاغ و گاری می توان در آن حرکت کرد.

آتن، یونان

بعضی شهر ها در تصمیم بین مدرن سازی یا حفظ سبک اصلی خود گیر نموده اند. اما آتن ثابت نموده که یک شهر مدرن به راحتی می تواند با آثار باستانی خود همزیستی داشته باشد. این شهر بعد از تاسیس در 3000 سال قبل از میلاد به رشد خود ادامه داده است. در حال حاضر آتن حدود 554هزار نفر جمعیت دارد. ویرانه های تاریخی پارتنون و آکروپولیس تنها چند اثر تاریخی هستند که میلیون ها بازدیدنماینده را هر سال جذب می نمایند.

تیمبوکتو (Timbuktu)، اقتصادی

تیمبوکتو در شمال رودخانه نیجر واقع شده که آن را مکان ایده آلی برای عشایر اولیه می نموده تا اردوگاه های فصلی خود را در آن برپا نمایند. اما در اوایل قرن دوازدهم بود که آن ها تیمبوکتو را به سکونتگاه دائمی خود تبدیل کردند.

طی سال ها، این شهر به عنوان مرکز تحصیلی نامی برای خودش دست و پا نموده است. کتابخانه های شهر زمانی هزاران نسخه دست نویس تاریخی، کتاب و نقشه را در خود نگه می داشتند. اگرچه بسیاری از ساختمان های باستانی دیگر وجود ندارند، اما معماری تاریخ سعی می نمایند آنچه از ساختمان های اصلی به جا مانده را حفظ نمایند.

زیمبابوه بزرگ، زیمبابوه

تحقیقات علمی قدمت افرادی که در منطقه زیمبابوه بزرگ زندگی می نمایند را به دوران ماقبل تاریخ بازمی گرداند. مورخان معتقدند که قوم بانتو در عصر آهن عمدتا در این منطقه زندگی می کردند.

این شهر باستانی بیش از هزار سال است که مدرن شده است. اما ویرانه های زیمبابوه بزرگ هنوز هم قلب آفریقای جنوبی قلمداد می شود. دیوار های بزرگ و برج های سنگی بلند آن بین قرن 11 و 15 ساخته شدند.

پکن، چین

مورخان کشف کردند که انسان پکن (Peking Man) حدود 700هزار سال پیش در منطقه زوکودیان پکن زندگی می نموده است. اما 3000 سال پیش بود که پکن رسما تاسیس شد.

امروزه حدود 21.54میلیون نفر در این شهر زندگی می نمایند. علاوه بر این، بیش از 140میلیون نفر هر سال برای دیدن آثار تاریخی و باستانی به این شهر سفر می نمایند. از جمله دیوار بزرگ چین، شهر ممنوعه و مقبره های مینگ.

کیوتو، ژاپن

شهر کیوتو به عنوان یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهر های ژاپن شناخته می شود. اعتقاد بر این است که کیوتو با نام هیان (Heian) در سال 794 میلادی تاسیس شده است. کیوتو اکنون محل زندگی بیش از نیم میلیون نفر و پایتخت ژاپن است. طی هزاران سال، این شهر ریشه های تاریخی خود را حفظ کرد و به خاطر معابد بودایی، باغ ها و کاخ های سلطنتی خود مشهور شده است.

تخت جمشید (پرسپولیس)، ایران

در سال 515 قبل از میلاد، تخت جمشید پایتخت هخامنشیان به حاکمیت داریوش بود. طی سال ها، این شهر حکمرانان زیادی را دیده است که هر کدام ویژگی هایی را به این شهر افزودند، از جمله کاخ ها، معابد و تالار ها.

حدود 330 سال قبل از میلاد، اسکندر کبیر به تخت جمشید حمله کرد و این شهر در حال ویران شدن بود. گردشگران هنوز برای دیدن بقایای این شهر باستانی به تخت جمشید سفر می نمایند.

قاهره، مصر

فرعون منس 2000 سال قبل از میلاد بر قاهره حکومت می کرد. اما مورخان فکر می نمایند که فاطمیان بنیانگذاران این شهر بودند. طی هزاران سال، این شهر مراحل زیادی از مدرنیزه شدن را به خود دیده است.

اهرام باستانی جیزه هر سال میلیون ها گردشگر را جذب می نماید. باستان شناسان معتقدند که ساخت اهرام 2550 سال قبل از میلاد شروع شده و تا سال 2490 قبل از میلاد طول کشیده است.

استانبول، ترکیه

مورخان معتقدند که استانبول در سال 330 میلادی تاسیس شده است. شهر استانبول امروزی 15میلیون نفر جمعیت دارد. علاوه بر این، هر سال هزاران گردشگر برای دیدن ویرانه های باستانی و تفکر در فرهنگ غنی آن، از این شهر بازدید می نمایند. یکی از محبوب ترین جاذبه های باستانی آن مسجد کبود است که احتمالا بین سال های 1609 و 1616 ساخته شده است.

غار های لانگمن، چین

یکی از مشهورترین غار های دنیا است که هزاران مجسمه باستانی بودا و پیروانش را در خود جای داده است. این غار های باستانی در جنوب لویانگ چین واقع شده و بین سال های 386 و 534 میلادی ساخته شده اند. دولت چین سوگند خورده از این غارها محافظت کند.

رم، ایتالیا

وقتی در بخش های خاصی از رم قدم می زنید، احساس می کنید به گذشته سفر نموده اید. یکی از جاذبه های اصلی شهر کولوسئوم است، یک تماشاخانه باشکوه که 2000 سال پیش ساخته شده است.

گنجینه های باستانی دیگری هم در این شهر مدرن وجود دارند. مسافران از سراسر دنیا برای دیدن این ساختمان های شگفت انگیز سفر می نمایند، از جمله فروم رومی که در سال 29 قبل از میلاد ساخته شده، پانتئون که در سال 126 میلادی ساخته شده و قلعه سنت آنجلو که در سال 135 میلادی ساخته شده است.

منبع: list25

منبع: برترین ها
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 536

به "شهر های جالبی که روی ویرانه های باستانی ساخته شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر های جالبی که روی ویرانه های باستانی ساخته شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید