نحوه تشویق کردن بچه ها به مسواک زدن

به گزارش مجله سلنا، سعی کنیم برا تشویق کودکمان برای مسواک زدن از یک مسواک قشنگ و یک خمیردندان با طم و بویی خوب استفاده کنیم و ان را به کار های مختلف تشویق کنیم

نحوه تشویق کردن بچه ها به مسواک زدن

آموزش اهمیت مسواک زدن

به گزارش خبرنگاران به نقل از کودکت ، آیا از دیدن دندان های سپید فرزندتان زمانی که لبخند می زند، قلبتان ذوب می گردد. به عنوان یک پدر و مادر می دانیم که فرزندانمان تنها احتیاج به مسواک زدن ندارند، بلکه سلامت دهان و دندان کودک بسیار اهمیت دارد. به نظر می رسد آموزش مسواک زدن به بچه ها، امر بسیار سختی است و ممکن است این کار چندان برای بچه ها خوشایند نباشد.

اما می توان به یاری روش هایی به بچه ها یاری کرد که از مسواک زدن لذت ببرند. ممکن است بسیاری از والدین هنوز از اهمیت مسواک زدن و سلامت دهان و دندان به درستی آگاه نباشند. بهتر است پیش از هر چیز از اهمیت مسواک زدن اطلاعاتی کسب کنیم.

چرا دندان های ما احتیاج به مسواک زدن دارند

باکتری ها معمولا بعد از غذا خوردن بین لثه ها و دندان ها باقی می مانند. اگر بهداشت دندان ها را برای طولانی مدت رعایت نکنیم، این باکتری ها باعث پوسیده شدن دندان ها و سوراخ شدن آنها می گردد. باکتری ها به دندان ها هجوم می آورند، آنها را از بین می برند و موجب سوراخ شدن آن ها می گردد. بدیهی است که ما نمی خواهیم این اتفاق برای فرزندمان پیش آید. بنابراین بهتر است مسواک زدن را همراه با اصول اولیه مراقبت از بهداشت دهان و دندان به او بیاموزید.

سعی کنید مسواک زدن را تبدیل به یک کار عادی سرگرم نماینده و جذاب برای کودکتان کنید

زود آغاز به آموزش کنید

دیر یا زود اولین دندان های شیری کودک آغاز به افتادن می نماید و به عنوان پدر و مادر باید مراقب دندان های کودک باشیم. از خمیر دندان و مسواک مخصوص کودک بهره ببرید. بهتر است هفته ای سه بار و به اندازه دو تا سه دقیقه دندان های کودک را بشویید. هنگام شستن دندان کودک برای او از اهمیت مسواک زدن بگویید. برای او شرح دهید که مسواک و خمیر دندان می تواند مواد مضر را از دندان های آنها پاک کند. هر چه قدر که بزرگتر می شوند می توانند کم کم مسواک را در دستشان نگاه دارند. تکنیک های صحیح مسواک زدن را به آنها آموزش دهید. به آنها اجازه دهید که تحت نظارت شما دندان هایشان را مسواک بزنند. به آنها بگویید که تکنیک حرکات دایره ای و از بالا به پایین را برای مسواک زدن رعایت نمایند.

مسواک زدن را تبدیل به یک کار سرگرم نماینده کنید

به جای اینکه مسواک زدن تبدیل به یک کار عادی روزانه گردد، می توانید آن را سرگرم نماینده و جذاب کنید. می توانید اعضای خانواده را دعوت کنید تا با هم مسواک بزنید. این کار نه تنها مسواک زدن را برای کودک لذت بخش می نماید، بلکه آن را تبدیل به یک آداب خانوادگی می نماید.

- در خاتمه ماه به کودکتان بابت مسواک زدن مرتب، پاداش دهید.

- می توانید یک مسواک با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک خریداری کنید.

- خمیر دندان هایی برای کودک بخرید که طعم آن را دوست دارد. طعم خمیر دندان او را تشویق به مسواک زدن می نماید.

- می توانید یک آهنگ بسازید و زمانی که کودک مسواک می زند، این آهنگ را برای او بخوانید.

- با یک دندان پزشک کودک در تماس باشید و مسواک کودک را هر سه ماه یکبار تعویض کنید، به خصوص اگر کودکتان دوره بیماری را سپری نموده است.

- همواره به یاد داشته باشید هر چه قدر زود تر آغاز به آموزش عادت های خوب و پسندیده کنید، اثر آن ماندگار تر خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1229

به "نحوه تشویق کردن بچه ها به مسواک زدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تشویق کردن بچه ها به مسواک زدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید