چرا فوتبال ساحلی ایران از جام جهانی حذف شد؟

به گزارش مجله سلنا، حذف تیم ملی فوتبال ساحلی از جام جهانی با توصیه کمیته فوتبال و فوتبال ساحلی و ریاست مهدی تاج بر این کمیته، یک درد عظیم برای ورزش ایران است.

چرا فوتبال ساحلی ایران از جام جهانی حذف شد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا ، با لغو برگزاری مسابقات جام ملت های فوتبال ساحلی آسیا پس از دو بار تعویق تاریخ این مسابقات در اوایل سال 2021 به علت شیوع کرونا، تکلیف تیم های صعود کننده به جام دنیای بدون برگزاری مسابقه معین شد که بر این اساس، تیم ملی ایران به عنوان قدرتمندترین و پرافتخارترین تیم آسیا از جام دنیای بازماند!

علت اصلی حذف ایران، به ناکامی این تیم در دوره گذشته مسابقات در تایلند باز می گردد که تیم ملی نتوانست از دور گروهی بالاتر برود و جام دنیای دوره گذشته را هم از دست داد و با لغو برگزاری انتخابی جام دنیای در این دوره، و معیار قراردادن سه دوره گذشته، باز هم این تیم جام دنیای را از دست داده است.

از چندین هفته قبل و در پی سکوت کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره نحوه حضور تیم ها در این مسابقات، نگرانی هایی درباره احتمال کنار گذاشتن ایران از این مسابقات وجود داشت اما حضور مهدی تاج در راس کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی و همچنین یکی از اعضای کمیته اجرایی، تا حدودی موجب خوش بینی جامعه فوتبال ساحلی در ایران شده بود.

اما در کمال ناباوری، کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا اظهار داشت که به توصیه کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی فدراسیون اعتماد نموده و با معیار قراردادن سه تیم برتر مسابقات قهرمانی آسیا در سه دوره اخیر، نماینده های این قاره برای حضور در جام دنیای فوتبال ساحلی 2021 روسیه معین شده است. در حالی که در ایران تصور بر این بود که مهدی تاج به عنوان رئیس کمیته مذکور، می تواند مانع قربانی شدن تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گردد، دقیقا از همین نقطه به این رشته ضربه خورده و معین نیست تاج چطور از حق کشور خود دفاع نموده است.

فدراسیون فوتبال ایران چندی قبل در نامه نگاری با AFC اعلام نموده بود که این روش عادلانه نیست و حداقل می توان با برگزاری مسابقات پلی آف میان چهار تیم برتر آسیا، نامزدهای آسیا در این مسابقات را معین کند تا هر تیمی که در زمین مسابقه به پیروزی رسید، سهمیه جام دنیای را کسب کند اما ظاهرا این پیشنهاد مورد استقبال کمیته فوتبال ساحلی و AFC قرار نگرفته است.

اگر چه تیم ملی ایران در دوره اخیر قهرمانی آسیا ناکام بود اما موفقیت های گذشته و اخیر تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در مسابقات گوناگون مانند قهرمانی در مسابقات بین قاره ای دنیا در سال 2019 و سومی در بازی های دنیای و دو دوره قهرمانی آسیا، گویای این مطلب است که تیم ملی ایران در حال حاضر بهترین تیم آسیا و جزو بهترین های دنیا است.

بعد از انفعال مهدی تاج در اعمال نفوذ به نفع تیم ملی فوتبال ایران در کسب میزبانی انتخابی جام دنیای و واگذاری میزبانی به بحرین، حذف تیم ملی فوتبال ساحلی از جام دنیای با وجود مدیریت مستقیم تاج بر کمیته فوتبال ساحلی آسیا، این حذف یک شاهکار عظیم در عرصه دیپلماسی ورزشی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1734

به "چرا فوتبال ساحلی ایران از جام جهانی حذف شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فوتبال ساحلی ایران از جام جهانی حذف شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید