چگونه چاقی و اضافه وزن را در بچه ها کنترل کنیم؟

به گزارش مجله سلنا، بچه ها می توانند با یاری والدین و خانواده خود به وزن و رشد سالم برسند. با انتخاب شیوه زندگی سالم، تمام اعضای خانواده سود خواهند برد. انتخاب غذاهای سالم، کاهش استفاده از غذاهای آماده و تنقلات، افزایش فعالیت بدنی و درخواست یاری از مشاور حرفه ای تغذیه، همگی می تواند یاری کننده باشند. رژیم های گذرا و بی برنامه یا تحقیر و اذیت کردن کودک دارای اضافه وزن، یاریی به سلامتی او نمی کند.

چگونه چاقی و اضافه وزن را در بچه ها کنترل کنیم؟

اضافه وزن و چاقی اغلب در دوران دبستان آغاز می گردد. این یک نگرانی عمده است، زیرا بسیاری از بچه ها دارای اضافه وزن، در بزرگسالی هم همچنان چاق هستند. والدین تأثیر به سزایی در نوع رژیم غذایی و شیوه زندگی بچه ها دبستانی دارند. بنابراین با به کارگیری تکنیک های ساده در خانه می توانید تأثیر چشمگیری در انتخاب نوع رژیم کودک خود داشته باشید. برای آشنایی با چگونگی کنترل چاقی در بچه ها، این مطلب از خبرنگاران مگ را از دست ندهید.

نحوه ارزیابی اضافه وزن یا چاقی فرزند شما

محاسبه شاخص توده بدنی (BMI) یکی از ابزارهایی است که برای ارزیابی کمبود وزن، وزن سالم یا اضافه وزن استفاده می گردد. بی ام آی با تقسیم وزن بر مبنای واحد کیلوگرم بر عدد به توان دو رسیده قد محاسبه می گردد. بی ام آی کودک با توجه به سن و مرحله رشد جسمانی او تغییر می نماید. مقدار گیری بی ام آی به تنهایی برای بچه ها مناسب نیست. به همین خاطر نمودارهای بی ام آی مخصوص بچه ها 2 تا 18 سال طراحی شده است. بی ام آی کودک با نمودار سن و جنسیت او مقایسه و نتیجه به شکل درصدی بیان می گردد. محدوده مرکزی بی ام آی بچه ها شامل موارد زیر است:

 • زیر صدک 3: کم وزنی
 • صدک 3 تا 85: محدوده سالم
 • صدک 85 تا 95: اضافه وزن
 • صدک 95 و بالاتر: چاق

با پزشک خود مشورت کنید

نمودارهای رشد و بی ام آی برای بچه ها فقط باید به اسم راهنما استفاده گردد. در نهایت پزشک شما می تواند ارزیابی کند که آیا وزن کودک شما نگران نماینده است یا خیر! حتماً وقت بگذارید و با پزشک درباره وزن کودکتان صحبت کنید.

در عادات غذایی کل خانواده تغییر ایجاد کنید

انتخاب غذای سالم و فعال بودن بیشتر، به نفع کل خانواده است، بنابراین سعی کنید نه تنها بچه ها بلکه همه را به فعالیت و روی آوردن به تغذیه سالم تشویق کنید. اگر تمام اعضای خانواده شیوه زندگی خود را تغییر دهند، در صورتی که اضافه وزن یا چاقی داشته باشند، به راحتی می توانند وزن سالم خود را به دست آورند.

چند توصیه که برایتان مفید خواهد بود

 • برنامه های تغذیه ای سالم دریافت کنید. برنامه غذایی خوب ممکن است به تغییر عادات غذایی کل خانواده یاری کند.
 • با دقت خرید کنید و یخچال و کابینت خانه را با مواد غذایی سالم پر کنید. استفاده از غذاهای پرچرب یا قندی را کم کنید. بعلاوه از غذاهای لبنی کم چرب مانند شیر، پنیر و ماست بهره ببرید.
 • از صبحانه خود لذت ببرید. حتماً هر روز به همراه کودکتان یک صبحانه سالم میل کنید. چربی کم، قند کم، غلات سبوس دار با شیر کم چرب و مقداری میوه را برای صبحانه انتخاب کنید.
 • میان وعده های سالم تهیه کنید. میان وعده بخش مهمی از عادات غذایی بچه ها را تشکیل می دهد و نباید از آن غافل شوید. فقط مطمئن شوید که میان وعده ها کالری کمی داشته باشند. به همین خاطر میوه ها و سبزیجات میان وعده هایی عالی محسوب می شوند.
 • مصرف نوشیدنی های ناسالم را کاهش دهید و نوشابه های گازدار قندی نخرید. بچه ها را به نوشیدن آب و شیر کم چرب تشویق کنید.
 • سبزیجات بیشتری بخورید. اگر فرزند شما علاقه ای به خوردن سبزیجات ندارد، سعی کنید در نحوه استفاده از سبزیجات و تزئین آن خلاق باشید. به اسم مثال، هویج و کدوی سبز را به صورت خیلی ریز رنده کنید و مثل سس روی لازانیا یا اسپاگتی بریزید.
 • حجم وعده های غذایی را کوچکتر کنید. بعضی از بچه ها بشقاب خود را در زمان شام به طور کامل خالی می نمایند و برای آن ها مهم نیست که مقدار غذا چقدر باشد. بنابراین غذای کمتری داخل بشقاب آن ها قرار دهید. اگر 10 یا 20 درصد کمتر از قبل به کودکتان عذا دهید، در طول زمان می توانید تفاوت قابل توجهی را در جهت رسیدن به وزن ایدئال او مشاهده کنید.
 • از وعده های غذایی آماده داخل فروشگاه کمتر بهره ببرید. نمک و چربی غذاهای آماده معمولاً بیشتر از غذاهای خانگی است.
 • از قبل برای وعده های غذایی برنامه ریزی کنید. اگر شاغل هستید، می توانید از شب قبل غذا بپزید تا در زمان بازگشت به خانه غذایی سالم و خانگی داشته باشید و به دلیل کمبود وقت و خستگی به سراغ غذاهای آماده فروشگاهی نروید.
 • زمان غذا خوردن را به زمانی شاد تبدیل کنید و از غذا خوردن در کنار هم لذت ببرید. همه اعضای خانواده را در تهیه وعده غذایی سالم شرکت دهید.
 • از پرستار، پدربزرگ و مادربزرگ کودکتان یاری بگیرید و از آن ها هم بخواهید تنقلات را از وعده غذایی کودک حذف نمایند و تنها غذای سالم به بچه ها دهند.

به همراه کودکتان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

بچه ها را به فعالیت بدنی و بازی در فضای آزاد تشویق کنید. سعی کنید خانوادگی فعالیت داشته باشید. با هم قدم بزنید، دوچرخه سواری کنید یا خانوادگی شنا کنید. بچه های که مدرسه می فرایند، حداقل به 60 دقیقه فعالیت روزانه احتیاج دارند.

تفریح های منفعل مثل تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری را به کمتر از دو ساعت در روز برای بچه ها مدرسه ای و کمتر از یک ساعت در روز برای بچه ها پیش دبستانی و نوپا کاهش دهید.

کارهای که برای کاهش وزن کودک خطرناک است

 • رسیدن به وزنی خاص را به اسم هدف مشخص نکنید. به جای آن روی عادات غذایی سالم، افزایش فعالیت بدنی و تشویق فرزند خود در افزایش تحرک تمرکز کنید.
 • یک کودک در حال رشد به طیف گسترده ای از غذاها برای رشد سالم احتیاج دارد. از رژیم های وحشتناک با کالری بسیار پایین یا رژیم هایی که مصرف لبنیات را منع می نماید، هرگز استفاده نکنید. کالری اضافی باید به صورت روزانه و در بازه های کوچک از رژیم غذایی کودک کاسته گردد.
 • عادات غذایی خانوادگی را نمی توان در یک شب تغییر داد. بچه ها ممکن است در برابر تغییرات چشمگیر رژیم غذایی و شیوه زندگی مقاومت نمایند. بنابراین روی تغییراتی تمرکز کنید که بتوانید آن را در بخشی از زندگی خانوادگی خود را اجرا کنید. حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.
 • از داروهای کاهش اشتها برای کودکتان هرگز استفاده نکنید و هیچ کدام یک از این داروها برای بچه ها در حال رشد بی ضرر نیستند.
 • تمسخر کودک به دلیل اضافه وزن رفتار بسیار مخربی است. تمسخر فقط باعث خجالتی بودن و بی اعتماد به نفسی کودک می گردد و تأثیری در کاهش وزن او نخواهد داشت.

توصیه هایی برای والدین بچه های که به مدرسه می فرایند

 • در خصوص مسائل فرزند خود با مشاور بهداشت مدرسه صحبت کنید.
 • از معلمان یا مدیر فرزند خود برای اطلاعات بیشتر در خصوص آموزش شیوه زندگی سالم ارائه شده در مدرسه سوال کنید.
 • میان وعده های پرچرب مانند چیپس سیب زمینی را در کیف ناهار کودک خود قرار ندهید.
 • کودک را به نوشیدن آب، به اسم نوشیدنی اصلی در مدرسه تشویق کنید.
 • فرزندتان را به انتخاب های سالم تر در بوفه و سالن غذاخوری مدرسه ترغیب کنید.
 • با مدیر و سایر والدین در خصوص غذاهای موجود در لیست غذاخوری و بوفه مدرسه صحبت کنید. در صورت لزوم برای بهبود کیفیت مواد غذایی، ایده هایتان را به گوش مسئولان مدرسه برسانید.

در آخر

والدین و سرپرست بچه ها می توانند نقش مؤثری در یاری به بچه ها برای پیروی از عادات غذایی سالم داشته باشند. بنابراین با تغییر عادت های غذایی اعضای خانواده، بچه ها هم از یک رژیم غذایی سالم و مناسب پیروی خواهند کرد. بعلاوه اگر کودکتان شاهد فعالیت بدنی شما باشد، از بازی ها و تفریح های منفعل دوری خواهد نمود و جذب ورزش و بازی های پر تحرک خواهد شد. پس الگویی فوق العاده برای فرزندتان باشید.

منبع: betterhealth

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1888

به "چگونه چاقی و اضافه وزن را در بچه ها کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه چاقی و اضافه وزن را در بچه ها کنترل کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید