کشف آثار شگفت انگیزی از آتش سوزی 430 میلیون ساله

به گزارش مجله سلنا، تکه های ذغال سنگی که در صخره های باستانی کشف شده در ولز و لهستان پیدا شده اند، قدیمی ترین شواهد آتش سوزی های جنگلی در کره زمین را به حدود 430 میلیون سال پیش بازمی گرداند. این یافته ها علاوه بر شکستن رکورد قبلی در حدود 10 میلیون سال، به مشخص اندازه اکسیژن موجود در جو زمین در آن موقع نیز یاری می نماید.

کشف آثار شگفت انگیزی از آتش سوزی 430 میلیون ساله

به گزارش خبرنگاران، محققان در این مطالعه گزارش دادند که در آن موقع جو زمین تنها دارای 16 درصد اکسیژن بوده است. این نتیجه گیری بر اساس آزمایش های تازهی گرفته شده که نشان می دهد چقدر اکسیژن ضروری است تا آتش سوزی جنگلی مهار یا توسعه یابد. اگرچه اکسیژن 21 درصد هوای امروز ما را تشکیل می دهد، در حدود 600 میلیون سال پیش، سطح اکسیژن در جو زمین بین 13 تا 30 درصد در نوسان بوده است.

به گفته دانشمندان، گیاهان در ابتدا موجوداتی تک سلولی بودند و اغلب در دریا ها رشد می کردند. ایان گلاسپول و رابرت گاستالدو، دیرینه گیاه شناسان کالج کولبی می گویند؛ به نظر می رسد به محض شروع رشد گیاهان در خشکی، ما شاهد آتش سوزی بر روی زمین بوده ایم که رعد و برق های باستانی مهمترین عامل آن بوده اند. ما از این آتش سوزی های اولیه شواهدی در دست داریم که قابل توجه هستند. این شواهد شامل تکه های کوچک گیاهان تا حدی زغال شده، از جمله زغال چوب و بعلاوه مجموعه ای از زغال سنگ و مواد معدنی موجود در توده های فسیل شده قارچ های Prototaxites باستانی، می باشد.

لی کومپ، بیوژئوشیمی دان در استان پن که در مطالعه تازه شرکت نداشت، می گوید: این تیم شواهد خوبی از آتش سوزی های باستانی و نسبت اکسیژن در جو زمین پیدا نموده است، اما ممکن است که اکسیژن حتی زودتر از دوره سیلورین به جزء مهمی از جو زمین تبدیل شده باشد. این نشان می دهد اکسیژن اتمسفر در آن موقع به غلظت 21 درصدی که امروزه مشاهده می گردد نزدیک شده یا حتی از آن فراتر رفته است.

منبع: sciencenews

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2228

به "کشف آثار شگفت انگیزی از آتش سوزی 430 میلیون ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آثار شگفت انگیزی از آتش سوزی 430 میلیون ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید