کوتاه ترین روز زمین ثبت شد

به گزارش مجله سلنا، هرچند به نظر می رسد سال 2020 میلادی به کندی سپری شده، اما در حقیقت حرکت زمین در سال گذشته میلادی سریع تر شده است.

کوتاه ترین روز زمین ثبت شد

به گزارش مهر به نقل از تلگراف، در این اواخر سرعت چرخش زمین نیز بیشتر شده است. 19 جولای کوتاه ترین روز ثبت شده در سوابق اندازه گیری مدت زمان روز زمین است. این در حالی است که چرخش سیاره خاکی به دور خود به طور معمول 86 هزار و 400 ثانیه طول می کشد، اما اکنون این مدت زمان 1.4602 میلیونم ثانیه کمتر شده است.

رکورد پیشین کوتاه ترین روز در سال 2005 میلادی ثبت شده است. این درحالی است که پیش بینی می گردد در 2021 میلادی نیز چرخش زمین 0.5 میلیونم ثانیه سریع تر گردد.

تغییرات در مدت زمان روز از طریق ساعت های بسیار دقیق اتمی در دهه 1960 میلادی کشف شد.

در دهه های اخیر متوسط سرعت چرخش زمین به طور مداوم کاهش یافته و کارشناسان مجبور شده اند از دهه 1970 میلادی تا به امروز 27 جهش ثانیه ای به زمان اتمی اضافه نمایند تا ساعت ها را دقیق حفظ نمایند.

آخرین جهش ثانیه در شب سال نو 2016 میلادی رخ داد. در آن موقع ساعت های سراسر دنیا به مدت یک ثانیه متوقف شدند تا چرخش زمین تکمیل گردد. این درحالی است که اکنون زمان سرعت گرفته و محتمل است یک جهش ثانیه منفی نیز احتیاج باشد تا ساعت های اتمی با زمان چرخش دنیا هماهنگ شوند. به این ترتیب برای نخستین بار یک ثانیه از ساعت های دنیای حذف می گردد.

پیتر وبرلی محقق ارشد گروه زمان و فرکانس در آزمایشگاه فیزیک ملی انگلیس در این باره می گوید: در مقایسه با 50 سال گذشته اکنون زمین سریع تر می چرخد. اگر نرخ چرخش زمین بیشتر گردد، محتمل است یک جهش ثانیه ای منفی احتیاج باشد. البته هنوز برای اظهار نظر در این باره زود است.

روز یکشنبه هفته جاری یک روز خورشیدی 23 ساعت و 59 دقیقه و 59.9998927 ثانیه طول کشید، اما روز بعد (دوشنبه) اندکی بیش از 24 ساعت طول کشید.

به هرحال پیش بینی می گردد در 2021 میلادی ساعت های اتمی حدود 19 میلیونم ثانیه تأخیر داشته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1555

به "کوتاه ترین روز زمین ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوتاه ترین روز زمین ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید