دریافت اشیا با دست؛ چگونه مهارت دست های کودکمان را بهبود دهیم؟

به گزارش مجله سلنا، دریافت اشیا با دست مهارتی حرکتی در نوزادان است و در صورتی که این مهارت توسط والدین تقویت شود، کودک خیلی زود می تواند اشیا را بگیرد، آن ها را از جایی به جای دیگر منتقل کند و یا خودش را سرگرم کند. در این مقاله نحوه رشد مهارت حرکتی دست نوزاد از ابتدای تولد تا 12 ماهگی و روش های تقویت این مهارت توسط والدین بیان شده است.

دریافت اشیا با دست؛ چگونه مهارت دست های کودکمان را بهبود دهیم؟

هنگامی که نوزاد به دنیا می آید، هر پیشرفت حرکتی در دست و پای او یک نقطه جهش به حساب می آید که برای پدر و مادر او هیجان انگیز است. حرکاتی مانند غلتیدن کودک، چهار دست و پا رفتن و حتی راه افتادن از نمونه های این مهارت ها می باشد. به همان اندازه مهارت هایی مانند دریافت اشیا با دست، انتقال اشیا از یک دست به دست دیگر و... نیز از اهمیت زیادی برخوردارند.

یادگیری و تمرین این مهارت ها، می تواند هماهنگی دست و چشم نوزاد را بیشتر و عکس العمل نوزاد را قوی تر کند. در سال اول تولد، کودک مهارت های دستی خود را بهبود می بخشد، زیرا در انگشتان خود کنترل و قدرت بیشتری پیدا می کند. یادگیری این مهارت ها برای کودک، بیشتر از اینکه یک مهارت جدید باشد یک بازی و سرگرمی است، زیرا این مهارت به کودک کمک می کند که اشیا و اسباب بازی هایش را با دست بگیرد، بلند کند و روی زمین بریزد. او حتی می تواند خودش قاشق را در دست بگیرد، خودش غذا بخورد و یا یک مداد رنگی را در دست نگه دارد.

در واقع انگشتان و دستان کوچک کودک، مهارت هایی دارد که با گذشت زمان و بزرگتر شدن نوزاد، این مهارت ها نیز توسعه می یابند و توانایی دریافت اشیا با دست نوزاد را بهبود می بخشد. در این مقاله مهارت های دست های نوزادان و توانایی کودک در دریافت اشیا با دست، طی مراحل رشد نوزاد؛ از ابتدای تولد تا 12 ماهگی بررسی می شود:

مهارت های حرکتی دست نوزادان از تولد تا یک سالگی

 • 1 تا 2 ماهگی

در ابتدای تولد، نوزاد دستانش را مشت می کند حتی اگر سعی کنید با فشار دستان خود، دستان نوزاد را صاف کنید مجدداً او دستانش را مشت می کند، این درواقع یک رفلاکس است که نوزاد با آن متولد شده است. در حدود 3 ماهگی، نوزاد دستانش را باز می کند و به آرامی کنترل بیشتری بر روی حرکاتش خواهد داشت. در این سن ممکن است نوزاد اشیا را به کمک شصت دست و دهانش بلند کند و یا بالا ببرد.

 • 3 تا 4 ماهگی

در این مرحله ماهیچه های دست نوزاد به اندازه کافی توسعه یافته است که کودک بتواند اشیایی که در مقابلش گرفته می شود را بگیرد. او دوست دارد اشیا را بگیرد و آن ها را لمس کند. در این سن همانطور که دید کودک توسعه می یابد اجسام متحرک را دنبال می کند و از این کار لذت می برد. آویزان کردن اسباب بازی در بالای گهواره او می تواند تا حد زیادی برای کودک لذتبخش باشد.

برخی از نوزادان نیز در این مرحله سایر قسمت های بدن خود را کشف می کنند مانند انگشتان دستانشان، که آن ها را در داخل دهان خود می کنند.

 • 5 تا 6 ماهگی

همانطور که کودک رشد می کند، انگشتان دست کودک مشتاق است که چیز های جدید و شکل های مختلف را کشف کند. کتاب های نرم با تصاویر واضح برای این سن بسیار مناسب است، زیرا برای کودک سرشار از هیجان است. اجازه دهید کودک کتاب را لمس کند تا بتواند بافت های مختلف را احساس کند و تشخیص دهد. در نظر داشته باشید این دوره با توسعه مهارت های بیشتری همراه است از جمله نشستن کودک. ترکیب شدن همه این مهارت ها منجر می شود کودک بتواند خودش را سرگرم کند.

 • 7 تا 8 ماهگی

در این سن کودک می تواند اشیا را از جایی به جای دیگر انتقال دهد و یا اسباب بازی هایش را به هم بزند و صدا تولید کند و یا می تواند کف بزند. در این مرحله متوجه خواهید شد که کودک از اینکه اسباب بازی ها را به هم بزند و صدا تولید شود لذت می برد مانند تکان دادن دسته کلید شما.

کودک در این سن در برابر صدا ها عکس العمل نشان می دهد و یاد می گیرد خودش نیز صدا تولید کند و این گونه است که یاد می گیرد با صدایی که ایجاد می کند توجه شما را به سمت خودش جلب کند.

 • 9 تا 10 ماهگی

بچه ها در این سن معمولاً دوست دارند جعبه اسباب بازی هایشان یا سطل آشغال را رها کنند، زیرا برایشان هیجان انگیز است. شما همچنین در این سن کودک خود را در حال دستکاری اسباب بازیهایش مانند باز کردن چرخ ها و ... ببینید. همچنین قدرت بیشتری برای انداختن اسباب بازی ها و اشیا دارد، زیرا می تواند براحتی دستانش را باز و بسته کند. در انتهای سال اول تولد شما می بینید که کودک قدرت دریافت اشیا با دست را براحتی دارد و حتی می تواند تلفن بازی کند و شماره بگیرد و به صدای گیرنده تلفن گوش دهد.

 • 10 تا 12 ماهگی

همانطور که کودک کنترل زیادی بر انگشتانش دارد، باز هم دست از تمریناتش بر نمی دارد و برای دریافت اشیای کوچک با انگشت شصت و اشاره تمرکز می کند، شما می توانید برای بهبود این مهارت، دانه های ریز و مورد علاقه آن (مانند برخی غلات) را روی سطحی صاف بریزید تا کودک این مهارت را تمرین کند. در این سن کودک یاد می گیرد که یک فنجان یا بطری را با دستانش بگیرد و در واقع مستقل تر عمل می کند.

زمانی که مهارت های کودک بهبود می یابد، چه اتفاقی می افتد؟

دریافت اشیا با دست در 5 ماهگی:

 • حرکت دادن یک جغجغه
 • صفحه زدن برگه های کتاب

دریافت اشیا با دست در 10 ماهگی:

 • نگه داشتن یک فنجان در دست
 • کف زدن

دریافت اشیا با دست در 12 ماهگی:

 • غلت دادن یک توپ
 • اشاره کردن
 • بای- بای کردن

دریافت اشیا با دست در 14 ماهگی:

 • دریافت یک قاشق در دست و غذا خوردن

چهار روش برای بهبود مهارت های دست کودک

 1. برای کودک، اسباب بازی های ایمن و جالب فراهم کنید تا آن ها را لمس کند، حرکت دهد و حتی تکان دهد. اسباب بازی ها را در خارج از دسترس کودک قرار دهید و او را تشویق کنید تا آن را بردارد.
 2. در حالی که کودک از لمس اشیا و بافت های مختلف لذت می برد، انگشتان دست کودک را بر روی صورت خود نوازش دهید و در همان حال با او صحبت کنید.
 3. هر روز برای کودک خود کتاب بخوانید. درست است که او نمی تواند جملات را بخواند ولی از اینکه صفحات کتاب را برای شما ورق بزند، شادمان می شود.
 4. در هشت ماهگی اجازه دهید کودک خودش غذا بخورد، درست است که او خودش را کثیف می کند ولی این تنها راهی است که می تواند مهارت بردن غذا به سمت دهانش را تقویت کند.

برگرفته از: parents

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1423

به "دریافت اشیا با دست؛ چگونه مهارت دست های کودکمان را بهبود دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت اشیا با دست؛ چگونه مهارت دست های کودکمان را بهبود دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید