10 فیلم فضایی برتر قرن 21؛ وقتی تکنولوژی به یاری سینما می آید

به گزارش مجله سلنا، فیلم های علمی-تخیلی در طول تاریخ سینما همواره وجود داشته اند. ولی با ظهور قرن بیست و یکم و از سال 2000 به بعد، تعداد آن ها به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. دلیل اصلی مسلما افزایش امکانات فیلم سازی و پیشرفته شدن جلوه های ویژه صنعت سینما است. شاید همین امکانات پیشرفته تر باعث شده که در همین یکی دو دهه اخیر این همه فیلم علمی­-تخیلی مختلف ساخته گردد که داستان­ شان مشخصا در فضا می­ گذرد. در این مطلب نگاهی می اندازیم به بهترین فیلم های فضایی قرن 21 با تأکید دوباره بر این­که تنها آثاری انتخاب شده اند که داستان­ شان در فضا رخ می دهد.

10 فیلم فضایی برتر قرن 21؛ وقتی تکنولوژی به یاری سینما می آید

10. سرنتی (Serenity)

 • کارگردان: جاس ویدون
 • بازیگران: ناتان فیلیون، آلن تودویک، چویتل اجیوفور، آدام بالدوین
 • سال: 2005

فیلم در اصل دنباله ای است بر سریال کوتاه فایرفلای که خود ویدون در سال 2002 برای شبکه فاکس ساخت. همان بازیگران سریال هم در آن بازی می نمایند. سرنتی داستان سرنشینان سفینه­ ای به همین نام است بعد از نبردی سهمگین با موجودات فضایی که با شکست زمینیان همراه بوده است. آن­ ها مشغول انجام کارهای همیشگی خود همچون قاچاق و حمل بارهای مختلف هستند که غریبه ای با یک راز خطرناک مسافرشان می گردد.

برخلاف سریال که نیمه کاره به سرانجام رسید و طرفدارن خود را ناامید کرد، سرنتی هم داستان خوبی را پیش می برد و هم با یک سرانجام خوب آن را به پایان می­ رساند. همچون دیگر آثار ویدون، فیلم پر از لحظات سرگرم نماینده است و اگر پایه باشید، می­توانید لایه­ های عمیق­­ تری هم در آن کشف کنید.

9. پیشتازان فضا (Star Trek)

 • کارگردان: جی. جی. آبرامز
 • بازیگران: کریس پاین، زکری کینتو، آنتون یلچین، جیمی بنت
 • سال: 2009

این­که چرا این­قدر دیر به ذهن هالیوود رسید که دنباله ی­­ تازه ای برای چنین مجموعه محبوبی بسازد، از عجایب است. ولی خوشبختانه در سال 2009 بالاخره این رویا محقق شد. جی. جی. آبرامز بعد از سریال گمشدگان برای خودش اسپیلبرگی شده بود و تمام پروژه های مهم را به او می­ سپردند. او هم همین پیشتازان فضا را کارگردانی کرد و هم چند سال کارگردانی اثر بزرگی همچون قسمت تازه جنگ ستارگان را به عهده گرفت. نمی­دانیم این را باید پای خوش شانسی اش بگذاریم یا نبوغش!

پیشتازان فضا 2009 داستانی پیش از نخستین سفر فضایی سفینه انترپرایز روایت می­ کند و داستان نخستین آشنایی کاپیتان کرک و اسپاک است.

فیلم به شکلی زیرکانه سعی می­کند هم طرفداران قدیمی این مجموعه را راضی نگه دارد و هم داستانی قابل فهم و متقاعد نماینده برای فیلم­ بین های نسل جدید روایت کند. فیلم هم فروش خوبی داشت و هم نظر منتقدان را جلب کرد و دو دنباله دیگر برای آن ساخته شد.

8. آفتاب (Sunshine)

 • کارگردان: دنی بویل
 • بازیگران: کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بیرن، میشل یئو
 • سال: 2007

گرمای خورشید به طور نگران نماینده­ ای کم شده است و سیاره زمین در خطر نابودی واقع شده است. هفت فضانورد سوار سفینه­ ای به نام ایکاروس 2 می شوند و به سمت خورشید حرکت می نمایند. هدف آن ها این است که با یاری کلاهک­ های هسته ای سفینه خود، فعل ­ و انفعالات خورشید را افزایش دهند تا دوباره به حالت قبلی خود برگردد.

چنین داستان جذابی وقتی زیردست کارگردان چیره دستی چون دنی بویل قرار بگیرد، قطعا یک اثر معمولی نخواهد بود. و واقعا هم با یک فیلم ساده سروکار نداریم. آفتاب فیلمی نماید، ترسناک و پرتنش است که البته هیچ­­ گاه شما را خسته نمی­ کند. فیلم به شکلی هنرمندانه چندزیرگونه سینمایی مختلف را با هم ترکیب می نماید و شاید همین باعث می­ گردد با یک فیلم علمی-تخیلی معمولی طرف نباشیم. شخصیت پردازی از دیگر جنبه­ های مهم آفتاب است که توجه زیادی به خود جلب کرد.

7. جنگ ستارگان 7: نیرو برمی­ خیزد (Star Wars: Episode VII - The Force Awakens)

 • کارگردان: جی. جی. آبرامز
 • بازیگران: دیزی رایدلی، جان بویگا، آدام درایور، اسکار آیزاک
 • سال: 2015

اغراق نیست اگر قسمت هفتم جنگ ستارگان را پرانتظارترین فیلم دهه 2010 بنامیم. وقتی جرج لوکاس حقوق فیلم­ های جنگ ستارگان خود را به شرکت والت دیزنی فروخت، همه می­ دانستیم قطعا دنباله ای در کار خواهد بود. اما نگرانی اصلی این بود که در غیاب لوکاس بزرگ، آیا می­ شد به پیروزیت فیلم امید داشت؟

نیرو برمی­ خیزد تقریبا گلیم خودش را از آب بیرون می کشد. فیلم داستان یک جدای زن به نام ری است که متوجه می­ گردد نیروهای امپراتوری دوباره در حال قدرت دریافت هستند و او نقش مهمی در این نبرد دارد. فیلم تقریبا تمام ویژگی­ های یک فیلم جنگ ستارگانی را در خود دارد، از هیجان و تنش و ماجراجویی گرفته تا شوخی­ های بامزه و ایده های بکر و مواجهه با سرزمین های جدید. آن زمان هنوز خوش بین بودیم و نمی دانستیم با خیزش اسکای واکر قرار است با سر به زمین کوبیده شویم!

6. ماه (Moon)

 • کارگردان: دانکن جونز
 • بازیگران: سام راکول، بندیکت وانگ، دومینیک مک الیگوت، کایا اسکولادریو
 • سال: 2009

تنها بعد از یک فیلم کوتاه، دانکن جونز این فیلم تماشایی و فوق­ العاده را ساخت و با یک شروع پرقدرت، وارد سینمای حرفه ای شد. فیلم داستان فضانوردی به نام سم بل است که تنها چند هفته تا سرانجام ماموریتش روی سیاره ماه مانده است و شب و روزش با یک روبات هوشمند می­ گذرد. ولی یک سم بل دیگر، درست عین خودش وارد سفینه می­ گردد و همه چیز را به هم می­ ریزد. در نهایت فیلم با یک سرانجام غافلگیر نماینده به سرانجام می رسد.

ماه چنان مبنای علمی فکر شده ای دارد که به پیشنهاد یکی از اساتید مرکز فضایی ناسا در هیوستن، فیلم نمایش داده شد و برخی از متخصصان و دانشمندان یک جلسه پرسش و پاسخ با دانکن جونز برگزار کردند. چیزی که بیش از همه توجه آن­ها را جلب کرد این­ بود که قرارگاه سم بل در فیلم شبیه یک سازه بتونی می­­ ماند، چرا که دانکن جونز معتقد بود در آینده دانشمندان به سطحی از پیشرفت می رسند که با همان مصالح سیاره مقصد تجهیزات و قرارگاه­ های خود را می­ سازند و نیازی به ارسال از زمین نیست.

فیلم اگرچه چندان فروش درخشانی نداشت، ولی تحسین منتقدان را به همراه داشت و در جشنواره­ های زیادی ستایش شد. دانکن جونر بعد از این کد منبع را ساخت که آن هم فیلم خوبی بود. بعد به سراغ فیلم وارکرفت رفت که متأسفانه شکست بدی بود. ولی خوشبختانه با فیلم آخر خود به نام لال دوباره به اوج برگشت.

5. آواتار (Avatar)

 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: سم ورثینگتون، زویی سالدانیا، استیون لانگ
 • سال: 2009

حماسه بزرگ جیمز کامرون در سال 2009 اکران شد و به یک نقطه عطف در تاریخ سینما تبدیل شد. تا قبل از این­ که آخرین قسمت انتقام­جویان اکران گردد، آواتار پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما هم بود.

فیلم داستان حضور انسان بر روی سیاره ای به نام پندورا در سال 2154 است. انسان در اصل این سیاره و مردمش را تحت استعمار خود درآورده و از منابع آن­ ها استفاده می­ کند. اما مردم بومی این سیاره در صدد انتقام هستند.

آواتار از معدود فیلم هایی بود که از فناوری سه بعدی به شکلی درست و فکر شده استفاده می­ کرد و آن را تنها یک حربه تبلیغاتی تازه برای پول درآوردن نمی­ دید. جیمز کامرون دو دهه قبل از آواتار و با نابودگر 1 و 2 نشان داده بود چه توانایی خوبی در ساخت فیلم های علمی-تخیلی دارد، این بار پا را از این هم فراتر گذاشت و یک جهانی کاملا تازه خلق کرد. خود سیاره، موجودات آن، آداب و رسوم آن­ ها، موجودات و حشره های دیگر، همه بکر و تازه هستند و هیچ مابه­ ازای واقعی ندارند.

یازده سال از ساخت آواتار گذشته و ما هم چنان منتظریم جیمز کامرون قسمت­ های بعدی این فیلم را که همان سال 2009 قولش را داده بود، منتشر کند.

4. نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy)

 • کارگردان: جیمز گان
 • بازیگران: کریس پرت، زویی سالدانیا، دیوید باتیستا، وین دیزل
 • سال: 2014

از نگهبان کهکشان اغلب به عنوان یکی از بهترین فیلم های سینمای مارول یاد می­ گردد. این اثر علمی-تخیلی تماشایی که می­ توان گفت باعث تبدیل شدن کریس پرت به یک ابرستاره شد، داستان جوانی به­­ نام پیتر است که با گروهی از دزدان فضائی به رهبری یاندو فعالیت می نماید. او به طور اتفاقی یکی از سنگ­­ های ابدیت که نیروهای تانوس هم به دنبال آن هستند را می دزدد و خودش و جهان را وارد دردسرهای تازه­ ای می نماید.

فیلم لحنی شاد، سرحال و پرانرژی دارد و حتی یک لحظه هم شما را خسته نمی­ کند. کریس پرت در مهمترین فرصتی که در جهانی سینما نصیبش شده، یکی از دوست­ داشتنی ترین و شیرین­ ترین بازی­ هایش را ارائه می­ دهد. فیلم در جهان 773 میلیون دلار فروش داشت و یکی از آثار پرفروش مارول است.

3. جاذبه (Gravity)

 • کارگردان: آلفونسو کوارون
 • بازیگران: ساندرا بولاک، جرج کلونی، اد هریس
 • سال: 2013

فیلم بی نظیر آلفونسو کوارون از زمان اکران خود تا به حال مورد تحسین های زیادی قرار گرفته است. فیلمنامه عمیق و چندلایه، کارگردانی فو ق العاده و جلوه­ های ویژه عالی از جمله ویژگی های مثبت جاذبه هستند که آن را به یکی از بهترین فیلم های سال 2013 و حتی می­توان گفت کل دهه تبدیل نموده اند.

رایان استون و مت کوالسکی فضانورد سفینه فضایی خود را از دست می­ دهند و حال که تک وتنها در فضا رها شده اند، باید راهی برای نجات خود و بازگشت به زمین پیدا نمایند.

تنها کارگردان چیره­ دستی چون کوارون می­ تواند با دو شخصیت و در یک فضای بیکران سیاه، یک داستان وحشت آور و میخکوب نماینده تعریف کند. شاید دلیل وحشت آور بودن جاذبه واقع گرایی محض آن است که همچون یک سیلی محکم به گوش مخاطب نواخته می­ گردد.

فیلم مورد تحلیل و شاید بتوان گفت تأویل­ های زیادی قرار گرفته است. خود کوارون گفته که مضمون اصلی فیلم، مصیبت است، اما عده ای آن را داستان شکل گیری حیات بر روی زمین می­ دانند. فرآیندی که در فضایی بی سرانجام شروع می­ گردد و روی زمین در آب و بعد خشکی سرانجام می­ یابد.

2. مریخی (The Martian)

 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: مت دیمون، جسیکا چستین، کریستن ویگ، جف دانیلز
 • سال: 2015

فضانوردی به نام مارک واتنی در کره مریخ سرگردان می­ گردد. او تمام تلاشش را می­ کند که با زمین ارتباط برقرار نموده و مهمتر از آن، هرطوری شده بر روی این سیاره لم یزرع زنده بماند.

همین داستان ساده، اساس یکی از شیرین ترین فیلم­ های علمی-تخیلی تاریخ سینما را شکل می دهد. فیلم به شکلی تماشایی، طنز و علم و نبوغ را باهم ادغام نموده و داستانی روایت می نماید که هم منطقی به نظر می­ آید و هم عجیب­­ وغریب و تماشایی. در بخش زیادی از مریخی شما مرتب دارید با خودتان فکر می­ کنید که این فرضیه­ هایی که در فیلم مطرح می­ گردد واقعی هستند یا نویسنده سرکارمان گذاشته است. اگر علم این­قدر شیرین بود، الان نصف کره زمین دانشمند ناسا بودند!

ریدلی اسکات سال خورده در هیچ فیلم دیگری این­ قدر آماده و پرانرژی نبوده است. کارگردانی او سرحال و بی­ نقص است. مخاطبان هم استقبال خوبی از فیلم داشتند. مریخی با یک بودجه صد میلیون دلاری ساخته شد و با 630 میلیون دلار فروش، کاملا پیروز عمل کرد.

1. میان­ ستاره ای (Interstellar)

 • کارگردان: کریستوفر نولان
 • بازیگران: متیو مک­ کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین، بیل ایروین
 • سال: 2014

بعد از این که زمین به یک جای غیرقابل سکونت تبدیل می­ گردد، گروهی از فضانوردان راهی یک سفر فضایی می­ شوند تا با عبور از یک کرم­ چاله، سیاره ای تازه برای سکونت انسان پیدا نمایند.

میان­ ستاره­ ای را در کنار دانکرک، می توان یکی از قدرنادیده­ ترین فیلم­ های نولان در نظر گرفت. نولان بر خلاف فیلم های دیگرش که بیشتر روی ایده جذاب و روایت جذاب تر آن تمرکز می­ کرد، در این فیلم برعکس واقعیت علمی و مستند آن برایش اهمیت بیشتری دارد. شاید همین باعث شده که میان­ ستاره ای ریتم کندی داشته باشد و مثلا طرفدار فیلم پرهیجانی مثل تلقین را نتواند راضی نگه دارد.

مستند بودن فیلم برای نولان به­ قدری مهم بود که در جریان فراوری فیلم با کیپ تورن، فیزیکدان نظری پیوسته در تماس بود تا نکته علمی از قلم نیافتد. مهمترین دستاورد نولان و تورن طراحی سیاه­چاله و نمایش آن در فیلم بود، طرحی که چند سال بعد معلوم شد شباهت بسیار زیادی با یک سیاهچاله واقعی دارد.

با تمام این تفاسیر، میان­ ستاره­ ای فیلمی فوق العاده است که می­ توانید بارها و بارها ببینید و هربار، نکته جدیدی کشف کنید.

 • 10 فیلم علمی تخیلی که با گذر زمان رنگ باختند

منبع: Watchmojo

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1266

به "10 فیلم فضایی برتر قرن 21؛ وقتی تکنولوژی به یاری سینما می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فیلم فضایی برتر قرن 21؛ وقتی تکنولوژی به یاری سینما می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید