آشنایی با بعضی از مهم ترین تجهیزات فیبر نوری

به گزارش مجله سلنا، عصر دیجیتال و انقلاب ارتباطات که مناسبات دنیا را در یکی دو دهه گذشته به کلی تغییر داد، با خود ملزومات، نیازها و اقتضائات جدیدی را وارد ادبیات مالی و صنعتی دنیای مدرن کرد.

آشنایی با بعضی از مهم ترین تجهیزات فیبر نوری

یکی از مهم ترین ابزارهای این عرصه که با اختراع و فراگیر شدن آن سرعت انتقال داده ها و کیفیت ارتباطات در بستر بین الملل به کلی دگرگون شد، فیبر نوری بود.

با فراگیر شدن استفاده از فیبر نوری، تجهیزات فیبر نوری و دانش و صنعت مرتبط با آن نیز به سرعت آغاز به توسعه و فراگیر شدن کرد. به عبارت دیگر، بنیاد اصلی این صنعت که توانست فناوری انتقال داده را با یکی از بزرگ ترین انقلاب های ممکن روبه رو سازد، پدیده کابل فیبر نوری بود.

پس از فراگیر شدن کابل فیبر نوری در کشورهای مختلف از جمله ایران، شبکه ارتباطات و اطلاعات از ظرفیت های فوق العاده ای بهره مند شد که تا قبل آن حتی تصور چنین ظرفیتی هم به فکر ها متبادر نمی شد.

به این جهت در حال حاضر برخوردای حداکثری کشورها از جمله ایران، از زیربناهای حیاتی؛ مانند شبکه فیبر نوری و پشتیبانی قابل قبول از این شبکه که تامین و کیفیت ارائه تجهیزات فیبر نوری از سوی شرکت های بخش خصوصی، از جمله شاخص های مهم توسعه به شمار می رود.

اهمیت تجهیزات فیبر نوری در دنیای امروز

هر چقدر که استعداد و توانایی شرکت های تامین کننده تجهیزات شبکه بیشتر باشد ظرفیت های شبکه های ارتباطی و مخابراتی کشور که وابسته به این تجهیزات هستند نیز به خوبی راستا توسعه را طی خواهد نمود.

در حال حاضر به واسطه تحریم ها و بسته شدن مبادی انتقال پول، کار شرکت های بخشی خصوصی سختتر شده و چالشی که این شرکت ها با آن دست به گریبان هستند، نوعی اقدام ملی فراگیر است که ارزش بیشتری نسبت به شرایط عادی دارد.

تامین و انتقال تجهیزات فیبر نوری به داخل کشور و یا بومی سازی تکنولوژی فراوری این تجهیزات، از آن جهت اهمیت دارد که شبکه ملی ارتباطات و شبکه های کوچک محلی، شرکتی و منازل مسکونی متکی به این پشتیبانی است و ضمناً ضرورت نوسازی شبکه نیز بخشی از احتیاجهای همیشگی است.

در نهایت باید گفت کلیت این شبکه بزرگ ارتباطی در کنار یکدیگر و با اتکا به شرکت های تامین کننده کابل فیبر نوری و تجهیزات فیبر نوری، منجر به ارائه خدمات به هنگام و مناسب مخابراتی، اینترنتی و ارتباطی برای شهفرایندان در شهرها و روستاهای کشور شده است.

از سوی دیگر، همسو شدن با انقلاب رو به توسعه صنعت ارتباطات و شبکه اتصالات در شرایط ایستایی و سکون میسر نیست؛ چرا که به روز آوری ظرفیت ها و افزودن بر کارایی شبکه، براساس استانداردهای جهانی امکان بهره مندی هرچه بیشتر کشور از قدرت شگفت انگیز این فناوری نوظهور و مدرن را فراهم می نماید.

ضمن این که مشتریان و بهره برداران شبکه، به طور پیوسته خواهان پهنای باند بیشتری هستند و رقابت در مورد ارائه بیشترین پهنای باند در بین کشورها بسیار گرم شده است. رقابتی که بدون تامین و تضمین تجهیزات و کابل های شبکه میسر نخواهد بود. این مساله آن قدر اهمیت دارد که ارائه پهنای باند بیشتر هم یکی از فاکتورهای توسعه در میان کشورهای پیشرفته شمرده می گردد.

از این رو شرکت های مخابراتی اعم از مجریان، تامین کنندگان و فراوری کنندگان در پی این هستند که بالاترین همگرایی و تعامل را با شبکه بزرگ ارتباطی و رسانه ای داشته باشند. موضوعی که برای معماران شبکه پهن باند به عنوان عمده ترین مصرف کنندگان محصولات این شرکت ها بسیار قابل فهم است.

در مورد مصرف کننده خانگی هم چنین انتظاری از شرکت های تامین کننده وجود دارد که باید به روز ترین فناوری ها را تامین و به مصرف کنندگان ارائه دهند.

این شرکت ها که به خاطر تخصص و مهارت بالایی که دارند، خیال مصرف کنندگان را درباره این که برترین محصول و کیفیت را دریافت می کنند راحت می نماید.

در این زمینه تجهیزات FTTH که دسترسی منازل به شبکه پهن باند و دریافت حجم بالایی از محتوا در اشکال مختلف را میسر می نماید، بسیار اهمیت یافته است؛ چرا که مصرف کنندگان مشاغل و خانگی به این وسیله می توانند به راحتی خدمات ویدیویی و صوتی را به شکل قوی تر دریافت کنند.

خبر خوب این است که فناوری فیبر نوری در حال حاضر می تواند سرعت انتقال داده را در یک شرایط تعاملی دو طرفه با سرعت بسیار بالا که در حاضر تا یک گیگابایت برثانیه هم متصور است فراهم کند که برای شرکت ها، موسسات، بنگاه های تجاری، شرکت ها و مراکز دولتی امکانات بیشتری را فراهم می نماید. البته این سرعت در معدودی از کشورها برای منازل مسکونی هم در دستور کار قرار گرفته است.

به این خاطر است که تکنولوژی فیبر نوری اخیرا برای ارتباطات اینترنتی محلی نیز محبوبیت بیشتری یافته و بعضی از ISP ها به سمت ارائه اینترنت فیبر تمایل پیدا نموده اند.

به این خاطر کارشناسان شبکه و مخابرات اعتقاد دارند که فناوری کابل های فیبر نوری که آغاز پیدایش آن ها به 40 سال پیش می رسد و در این مدت به طور پیوسته پیشرفته و جایگزین مناسبی برای شبکه سازی سنتی براساس کابل های مسی شده، مرکز ثقل این انقلاب بزرگ ارتباطی است.

این نوع کابل شامل رشته های کوچک شیشه ای یا پلاستیکی است که پرتوهای نوری را حمل می نماید و با این مکانیسم داده های دیجیتالی را به وسیله کابل و به وسیله پالس های سریع نور منتقل می نماید و در انتهای راستا پالس های نور به مقادیر دودویی تبدیل می شوند که به وسیله کامپیوتر قابل خواندن است.

از آنجا که داده ها در کابل فیبر نوری به وسیله امواج نوری انتقال داده می شوند، می توانند اطلاعات را با سرعت نور انتقال دهند. این خاصیت باعث شده است که کابل فیبر نوری بالاترین سرعت را قابل دسترسی نموده است.

به طور خلاصه، تا این لحظه، فناوری فیبر نوری در این زمینه ها کاربرد بیشتری یافته است:

· اینترنت

· تلویزیون کابلی

· تلفن

· شبکه های رایانه ای

· جراحی و دندانپزشکی

· روشنایی و تزئینات

· جک های مکانیکی

· برنامه های نظامی و فضایی

· صنعت خودروسازی

با توجه به موارد فوق، نگاهی به عملکرد شرکت های ایرانی که در زمینه تامین و ارائه فناوری های مرتبط فعالیت می کنند، نشان می دهد که عملکرد این شرکت ها بسیار مهم و حساس است.

یکی از شرکت هایی که در این زمینه از تخصص و مهارت بالایی برخوردار بوده و توانسته است طیف گسترده ای از احتیاجهای شبکه ارتباطی کشور را تامین کند بانک فیبر نوری و شبکه است که در ادامه به معرفی مختصر بعضی از محصولات و خدمات آن می پردازیم.

نگاهی به محصولات و خدمات بانک فیبر نوری و شبکه

تجهیزات فیبر نوری

در حوزه تامین تجهیزات فیبر نوری، بانک فیبر نوری و شبکه فراوریات تعدادی از معتبرترین برندهای خارجی و تعدادی از برندهای برگزیده داخلی را تامین و ارائه می نماید.

تجهیزات فیبر نوری شامل تجهیزات اکتیو و تجهیزات پسیو، تجهیزات تست و انوع رک و کابیت و متعلقات آن است. تجهیزات FTTH و تجهیزات مدار بسته از دیگر محصولات تخصصی این مجموعه است که ارائه می گردد.

2- فیبر نوری و کابل و کابل فیبر نوری

بانک فیبر نوری و شبکه، بعلاوه انواع کابل فیبر نوری و کابل شبکه را از محصولات برندهای معتبر خارجی و تعدادی از برندهای مشهور و برگزیده داخلی تامین و در اختیار مهندسین و مصرف کنندگان این حوزه قرار می دهد. کابل دراپ، کابل مسی در کنار محصول اصلی یعنی کابل فیبر نوری بخشی از محصولات است.

3- مشاوره و طراحی

بانک فیبر نوری و شبکه در زمینه های تخصصی مرتبط با خرید ملزومات، چگونگی عقد قراردادفنی و تامین تجهیزات مشاوره می دهد.

4- تامین تجهیزات کلیه پروژه ها

ممکن است خرید و تامین تجهیزات و ملزومات پروژه ها برای مجریان سخت باشد. چون این امر احتیاجمند تخصص، دانش و شناخت بازار و برندهاست. از این رو بانک فیبر نوری فرایند تامین تجهیزات پروژه ها را نیز به عنوان یک مساله تخصصی برعهده می گیرد.

5- اجرای فیبر نوری و شبکه

بانک فیبر نوری و شبکه با بهره مندی از منابع انسانی ماهر و آموزش دیده عملیات مرتبط با اجرای شبکه فیبر نوری را در میزان های مختلف برعهده می گیرد.

6- تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات

تعمیرات و کالیبراسیون دستگاه هایی مانند جوش فیوژن و کلوید از برندهایی مانند فوجیکورا و سومیتومو... نیز از جمله خدمات این مجموعه است.

7- کلاس های آموزشی

برای ارتقای سطح دانش فنی جامعه مهندسین کشور در سطوح مقدماتی و پیشرفته، مجموعه بانک فیبر نوری و شبکه اقدام به برگزاری کلاس های مقدماتی و پیشرفته نموده که علاقه مندان می توانند برای ثبت نام به سایت این مجموعه مراجعه کنند.

افزون بر این ها، علاقه مندان می توانند در سایت بانک فیبر نوری و شبکه انواع تجهزات فیبر نوری و کابل فیبر نوری را براساس به روزترین فناوری های فراوریی و با مناسب ترین قیمت های ارائه شده در بازار تجهیزات فیبری نوری و کابل فیبر نوری سفارش دهند.

مجموعه سایت بانک فیبر نوری و شبکه کوشش می نماید با افزایش توان فنی و مهندسی کشور در عرصه فناوری های مخابراتی و ارتباطی با تامین و ارائه محصولات با کیفیت که به طور پیوسته مورد احتیاج صنعت و شبکه ملی و شبکه های محلی (LAN) و خصوصی است، نقش موثری ایفا کند.

مجموعه بانک فیبر نوری و شبکه برای تحقق این اهداف از منابع انسانی کارآمد و آموزش دیده و خدمات پس از فروش، استفاده می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده انواع تجهیزات شبکه و کابل فیبر نوری به سایت https://fiberopticbank.com مراجعه کنید.

منبع: چمدان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2202

به "آشنایی با بعضی از مهم ترین تجهیزات فیبر نوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با بعضی از مهم ترین تجهیزات فیبر نوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید