امکان استفاده از کلیه های افراد مبتلا به هپاتیت C برای اهدا

به گزارش مجله سلنا، نتایج یک مطالعه جدید در ایالات متحده تایید می نماید که کلیه های اهدایی از افراد مبتلا به هپاتیت C پس از عمل اهدای عضو مانند کلیه های یک فرد سالم عمل می نماید.

امکان استفاده از کلیه های افراد مبتلا به هپاتیت C برای اهدا

به گزارش خبرنگاران، در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا سه برابر بیشتر از پنج سالِ گذشته مراکزی وجود دارد که عمل پیوند کلیه های آلوده به هپاتیت C را انجام می دهند.

تا چندین سال، اغلبِ مراکز در ایالات متحده آمریکا اعضای بدن افراد مبتلا به هپاتیت C را از ترس این که افراد گیرنده با احتمال بقای پایین تری روبرو شوند، دور می انداختند.

اگرچه شبیه این مطالعات در گذشته نیز انجام گرفته اما متخصصان با تکمیل آزمایشات پیشین در تحقیقی تازه بار دیگر تایید کردند که پیشرفت در زمینه درمان هپاتیت C مانند بکارگیریِ داروهای ضد ویروسی جدید، باعث ایمنی اندام ها شده و احتمال عفونی شدن در بیمار را کاهش داده است.

گروه متخصصانی که این مطالعه را صورت داده اند اعلام کردند با توجه به این که بیش از 100 هزار آمریکایی در فهرست انتظار برای دریافت کلیه بوده و هر ساله حدود 5000 نفر در این صفِ انتظار جان می بازند، استفاده از کلیه های اهدا نماینده های مبتلا به هپاتیت C برای پیوند می تواند جان هزاران نفر را نجات دهد.

هپاتیت C نوعی بیماری کبدی است که در اثر ویروس این هپاتیت (HCV) ایجاد شده و معمولاً به وسیله مایعات بدن یا قرار دریافت در معرض خون یا سوزن آلوده منتشر می گردد.

علائم این بیماری که شامل خارش پوست، خستگی، تورم، درد شکمی و ادرار تیره است، می تواند هفته ها پس از روبرو فرد با ویروس پدیدار شوند.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا، حدود 3.5 میلیون نفر در این کشور با هپاتیت C مزمن دست و پنجه نرم می نمایند.

تا سپتامبر 2018 میلادی، بیشتر اعضای بدن اهدا نمایندگان آلوده به هپاتیت C تنها به بیمارانی اهدا می شد که از قبل به این بیماری مبتلا بودند اما از آن پس اغلب کلیه های افراد مبتلا به این بیماری، معادل 75 درصد از این اعضا به افرادی اهدا می گردد که به این ویروس مبتلا نیستند.

برای این مطالعه که در ژورنال انجمن جامعه نفرولوژی آمریکا منتشر شده است، متخصصان کلیه های اهدایی آلوده به هپاتیت C را که از آوریل 2015 تا مارس 2019 میلادی در ایالات متحده پیوند داده شده اند، مورد آنالیز قرار دادند.

متخصصان، اهدانمایندگان آلوده به این ویروس و اهدانمایندگان سالمی را که تاریخچه پزشکی از جمله وزن و فشار خون مشابه داشتند، مطابقت دادند. سپس عملکرد کلیه را با استفاده از یک معادله ریاضی که میزان فیلتراسیون گلومرولی یک گیرنده (eGFR) را معین می نماید، مورد آزمایش قرار دادند که نشان می داد کلیه چه میزان خون را تصفیه می نماید.

میزان فیلتراسیون گلومرولی یک گیرنده معمولی 60 یا بیشتر است. بیماران با کلیه های اهدایی از افراد مبتلا به هپاتیت C بعد از یک سال میزان فیلتراسیون گلومرولی گیرنده 66.3 داشتند، در حالی که بیماران با کلیه های اهدایی از افراد سالم، میزان فیلتراسیون گلومرولی گیرنده 67.1 را از خود نشان دادند.

با این وجود نزدیک به 40 درصد کلیه های اهدانمایندگان مبتلا به هپاتیت C بین ژانویه 2018 و مارس 2019 میلادی در آمریکا دور ریخته شده اند. یک استاد نفرولوژی در دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا اعلام نموده اگر چه میزان دور ریختگی این اندام ها در سال های اخیر کاهش یافته است اما هنوز هم فرصت قابل توجهی برای استفاده از این اندام ها وجود دارد.

به نوشته روزنامه دیلی میل، متخصصان اعلام داشته اند قصد دارند عملکرد این کلیه های اهدایی را در درازمدت و طی چند دهه آنالیز نمایند و نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن بیمار و این که چه اثرات دیگری ممکن است در او رخ دهد را پیگیری نمایند تا رویکردی دقیق در این زمینه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 336

به "امکان استفاده از کلیه های افراد مبتلا به هپاتیت C برای اهدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان استفاده از کلیه های افراد مبتلا به هپاتیت C برای اهدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید