این 10 حیوان اعجاب انگیز، فسیل زنده هستند!

به گزارش مجله سلنا، فسیل زنده اصطلاحا به موجوداتی اطلاق می گردد که در طول میلیون ها سال همان شکل اولیه خود را حفظ نموده اند، خویشاوندان کمی دارند یا هیچ خویشاوند زنده ای ندارند و نشان دهنده تنها دودمان بازمانده از یک دوره طولانی هستند.

این 10 حیوان اعجاب انگیز، فسیل زنده هستند!

به گزارش فرادید، بسیاری از فسیل های زنده ای که امروزه روی زمین زندگی می نمایند، مانند لاک پشت بینی خوکی و دیو کوسه، دارای ویژگی های غیرعادی هستند که باعث می شود ماورایی به نظر برسند. آن ها اغلب از چندین انقراض دسته جمعی جان سالم به در برده اند و بسیاری از دانشمندان آن ها را راز هایی کشف نشده از چگونگی زندگی روی زمین در میلیون ها سال قبل می دانند.

در این گزارش ما 10 نمونه از این موجودات شگفت انگیز را معرفی خواهیم کرد. پ

1- اژد های کومودو

اغلب مردم توافق نظر دارند که هیچ مارمولک دیگری در دنیا به مقدار یک اژد های کومودو ماقبل تاریخ به نظر نمی رسد. آن ها بزرگ ترین و سنگین ترین مارمولک های دنیا هستند که طول آن ها به 10 فوت و وزن آن تا 350 پوند می رسد.

اژد های کومودو شکارچیان غالب در زیستگاه خود هستند و تقریباً هر چیزی را که پیدا نمایند می خورند. گاهی اوقات آن ها به مقدار 80 درصد از وزن بدن خود در یک وعده گوشت مصرف می نمایند.

در خصوص نام آن ها نیز گفته می شود که از جزیره کومودو در اندونزی گرفته شده است، اما در واقع اجداد آن ها برای اولین بار حدود 100 میلیون سال پیش در استرالیا ظاهر شدند.

2- مورچه خوار

مورچه خوار ها حیواناتی شبگرد و تنها گونه زنده در راسته Tubulidentata هستند. از نظر ژنتیکی، این حیوان را می توان یک فسیل زنده به علت آرایش قدیمی کروموزوم های آن ها در نظر گرفت. بعلاوه، دندان های آن شبیه هیچ پستاندار دیگری نیست و مانند خوشه هایی از صد ها نی به نظر می آیند که ایستاده اند. این لوله های کوچک دائما در حال فرسوده شدن و رشد مجدد هستند.

مورچه خوار ها از 5 میلیون سال در آفریقای جنوبی زندگی می نمایند.

3- پاندای قرمز

این موجودات تحسین برانگیز که از جنگل های معتدل هیمالیا و کوه های چین می آیند، تنها اعضای بازمانده از خانواده Ailuridae هستند. آن ها هیچ خویشاوند زنده ای ندارند و از 4 میلیون سال پیش تا به امروز روی زمین زندگی می نمایند.

البته در سال 2020، دانشمندان کشف کردند که دو گونه متمایز از پاندا های قرمز وجود دارد: پاندا قرمز هیمالیا و پاندا قرمز چینی.

بستگان پاندای قرمز بین 5 تا 12 میلیون سال پیش زندگی می کردند. جالب اینجاست که پاندا های قرمز علیرغم ذائقه مشترک شان در خصوص مصرف بامبو، ارتباط نزدیکی با پاندا های غول پیکر ندارند.

4- ناتیلوس

ناتیلوس نشان دهنده تنها عضو زنده زیر رده از گونه ملوانک واران است. ناتیلوس ها جانوران دریازی هستند که بر خلاف سایر حیوانات مانند ماهی مرکب و اختاپوس پوسته بیرونی خود را حفظ می نمایند.

پوسته های زیبای آن ها در طول قرن ها الهام بخش بسیاری از هنرمندان بوده و بعلاوه از برترین نمونه های طبیعی مارپیچ لگاریتمی یا نسبت طلایی هستند.

فسیل های ناتیلوس به علت پوسته های طولانی شان، راحت تر از به جامانده های سرپایان دیگر به دست می آیند. علاوه بر این شکارچیان فسیل، اخیر صدف های باستانی ناتیلوس را کشف نموده اند که قدمت آن ها به حداقل 500 میلیون سال قبل می رسد.

5- قورباغه بنفش یا قورباغه بینی خوکی

قورباغه بنفش که اخیراً در سال 2003 کشف شد، به علت پوزه خوش فرم اش به قورباغه بینی خوکی نیز معروف است. قورباغه بنفش که یک گونه نادر است، به سختی یافت می شود، زیرا فقط برای مدت کوتاهی در فضای باز مشاهده می شود.

البته مواردی از این قورباغه در هند دیده می شود، اما نزدیک ترین خویشاوندان قورباغه بنفش را می توان تنها در جزایر سیشل مشاهده کرد. به این معنی که این قورباغه ها برای حدود 120 میلیون سال وجود داشته اند که سکونتگاه آن ها به هند، ماداگاسکار و سیشل به عنوان یک توده خشکی به هم متصل شده، بازمی شود.

قورباغه بنفش در لیست در معرض خطر انقراض قرار گرفته و جمعیت آن ها رو به کاهش است.

6- هاگ ماهی یا بی فک ماهی

این حیوانات ممکن است شبیه مارماهی های لزج به نظر برسند، اما بسیاری از کارشناسان آن ها را ماهی نمی دانند. در واقع، بعضی از تاکسونومیست ها از اینکه بی فک ماهی را در شمار مهره داران قرار دهند، مردد هستند، زیرا آن ها تنها جانورانی هستند که جمجمه دارند، اما ستون مهره ندارند.

از نقطه نظر تکاملی نیز، آن ها را می توان از روی فسیل هایی که قدمت آن ها به 330 میلیون سال پیش بازمی شود، شناسایی کرد و نشان دهنده یک پیوند حیاتی بین مهره داران و بی مهرگان است.

در واقع، هاگ ماهی در هنگام دست زدن یا تهدید، لجن هایی را ترشح می نماید که در طبیعت به آن ها یاری می نماید تا از دست شکارچیان فرار نمایند. این لجن ماده شگفت انگیزی است که در عرض نیم ثانیه پس از انتشار به مقدار شگفت انگیزی 10 هزار بار منبسط می شود.

7- گندمرغ یا مرغ بدبو

این پرندگان با ظاهری عجیب و به مقدار قرقاول مسلماً بحث برانگیزترین پرندگان زنده هستند، زیرا درخت تکاملی آن ها شاخه های زیادی ندارد. گندمرغ تنها عضو خانواده (Opisthocomidae) است، اگرچه بعضی از طبقه شناسان نیز آن ها را به ترتیب خاص خود قرار می دهند.

آن ها بعضی از خصوصیات خود را حفظ نموده اند که در هیچ پرنده دیگری پبدا نمی شود. به عنوان مثال، آن ها پنجه هایی را در انتهای بال های خود دارند که از آن برای بالا رفتن و چسبیدن به درختان بهره می برند.

ارزیابی فسیل ها نشان می دهد که گندمرغ یا مرغ بدبو از 34 میلیون سال پیش وجود داشته است. صرف نظر از اینکه چگونه در تصویر تکاملی قرار می گیرند، آن ها حیوانات باستانی خیره نماینده ای هستند که در حوزه های آمازون و اورینوکو در آمریکای جنوبی یافت می شوند.

8- کوسه گوبلین یا دیو کوسه

دیوکوسه با ظاهر ترسناک خود یک کوسه باستانی در اعماق دریا به شمار میرود که گمان می رود با جنس کوسه های منقرض شده بیل پوزه (Scapanorhynchus) که 66 میلیون سال پیش وجود داشته است، ارتباط نزدیکی داشته باشد.

این کوسه ها که به خاطر پوزه های بلند غیرعادی شان معروف هستند، می توانند تا بیش از 12 فوت رشد نمایند، اما به ندرت در خارج از زیستگاه عمیق زیر آب، در سواحل ژاپن دیده می شوند.

9- لاک پشت پوزه خوکی

لاک پشت پوزه خوکی به عنوان تنها عضو زنده از خانواده Carettochelyidae، نه فقط به علت پوزه متمایزش در نوع خود بی نظیر است. بر خلاف بیشتر لاک پشت های آب شیرین، این بچه ها باله هایی دارند که بیشتر شبیه لاک پشت های دریایی است و آن ها را تقریباً به طور کامل آبزی می نماید.

این لاک پشت منحصر به فرد، که از حدود 140 میلیون سال پیش می زیسته است، در حال حاضر منطقه کوچکی از جنوب استرالیا و شمال گینه نو را اشغال می نماید.

10- خرچنگ نعل اسبی

خرچنگ های نعل اسبی با وجود نام شان اصلا خرچنگ نیستند. در واقع، آن ها حتی سخت پوست هم نیستند، زیرا بیشتر با عنکبوتیان مرتبط هستند. اما سال ها در خصوص رابطه آن ها با عنکبوتیان شک وجود داشت. در سال 2019، تیمی از زیست شناسان تکاملی از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون مجموعه ای از داده های ژنتیکی را تجزیه و تحلیل کردند و تأیید کردند که خرچنگ های نعل اسبی در واقع با عنکبوتیان مرتبط هستند.

حدود 450 میلیون سال است که خرچنگ های نعل اسبی وجود داشته اند. آن ها واقعاً بیگانه به نظر می رسند و حتی خون آبی رنگ دارند.

خرچنگ های نعل اسبی بعلاوه دارای سیستم ایمنی منحصر به فردی هستند و مطالعه آن ها به پیشرفت هایی در تحقیقات سرطان و درمان مننژیت نخاعی منجر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2327

به "این 10 حیوان اعجاب انگیز، فسیل زنده هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 10 حیوان اعجاب انگیز، فسیل زنده هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید