تفاوت دیزل ژنراتور با ژنراتور گازسوز

به گزارش مجله سلنا، ژنراتور وسیله ای برای فراوری برق بوده که عمدتاً از یک ژنراتور الکتریکی و یک موتور تشکیل شده است. مجموعه ژنراتورها را می توان به عنوان منبع اصلی یا به عنوان منبع کمکی برای برطرف نیازهای انرژی، به طور قابل اعتماد و کارآمد، برای هر نوع کاربردی مورد استفاده قرار داد. انواع ژنراتورهای موجود در بازار دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند. در اینجا می خواهیم به تفاوت دیزل ژنراتور با ژنراتور گازسوز و بعلاوه به آنالیز مزایا و معایب ژنراتور گازسوز بپردازیم.

تفاوت دیزل ژنراتور با ژنراتور گازسوز

چگونه یک ژنراتور را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک مجموعه ژنراتور متناسب با احتیاج خود، باید مجموع برق مصرفی تجهیزات برای اتصال به آن و نوع منبع تغذیه آنها (منبع تغذیه تک فاز یا سه فاز) را بدانید. بعلاوه باید مشخص کنید که آیا به یک واحد متحرک یا ثابت احتیاج دارید. بعلاوه نوع ژنراتور ضروری خواهد بود. به عنوان مثال ؛ یک موتور دیزل اگر در پی یک ژنراتور با قدرت زیاد هستید دیزل ژنراتور مناسب است. چنانچه در جست و جوی یک ژنراتور مالی تر و کم آلاینده تر هستید ژنراتور گازسوز برترین گزینه است.

دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازسوز ؟

پس از مشخص توان لازم، باید نوع سوخت تامین نماینده ژنراتور الکتریکی را در نظر گرفت. در واقع، نوع ژنراتور با توجه به استفاده ای که فرد می تواند از دستگاه داشته باشد، فرق دارد. با این حال، هر نوع سوخت مزایا و معایب خود را دارد.

دیزل ژنراتور

انتخاب گسترده ای از توان (تا چندین هزار کیلو ولتامپر) را ارائه می دهد که آن را برای استفاده فشرده و منظم مناسب می نماید. اما میزان آلودگی صوتی و وزن دستگاه بالاست. دیزل ژنراتور امکان تامین برق را در جایی که اتصال به شبکه برق وجود ندارد و یا جایی که اتصال ناکافی بوده و حتی قطع برق وجود دارد، فراهم می نماید.

دیزل ژنراتور را با توجه به سر و صدایی که فراوری می نماید، می توانیم بلافاصله از مصارف خانگی حذف کنیم. با این ژنراتور طیف گسترده ای از قدرت ها در دسترس است ؛ زیرا این نوع مجموعه فراوری نماینده بیشتر به سمت استفاده حرفه ای (الزامات خاص و استفاده فشرده) گرایش دارد. از چند کیلووات تا چند صد یا حتی چندین هزار، همه میزان های مجموعه های دیزلی نشان داده شده اند.

گاهی دیزل ژنراتور بر روی یک چرخ دستی چرخدار می گیرد و گاه ممکن است ژنراتور با وزن چندین تن بر روی تریلر سنگین قرار گیرد. راه اندازی این ژنراتور با یک استارت انجام می گردد (در بیشتر مجموعه های مولد توان میانه تا بالا) همه منابع تغذیه بسته به مدل موجود هستند: تک فاز، سه فاز یا مختلط. بعضی از گروه ها حتی به یک دستگاه استارت اتوماتیک مجهز هستند. موتور مجموعه دیزل ژنراتور 4 زمانه است.

ژنراتور گازسوز

ژنراتور گازسوز با سر و صدای کمتر، استفاده آسان تر از ژنراتورهای دیزلی، می تواند به قدرت 12.8 کیلو وات دست یابد. برای استفاده مکرر و طولانی مدت مناسب بوده و برای استفاده حرفه ای ایده آل است.

علاوه بر این، قیمت ژنراتور گازسوز با استفاده از گاز طبیعی یا LPG دوستدار محیط زیست بوده و منبع برق مستمری را فراهم می نمایند که دارای 2 مزیت اصلی و نه کم اهمیت است: کاهش قابل توجهی در انتشار CO، CO2 و ذرات در اتمسفر و بعلاوه کاهش سر و صدا. تنها اشکالی که دارد مربوط به مسائل تامین گاز است.

یک ژنراتور گازسوز را می توان به یک خط گاز طبیعی متصل کرد و احتیاجی به سوخت گیری یا آنالیز سوخت به جای مانده را از بین برد. اگر فشار گاز کم باشد یا گاز طبیعی در یک منطقه خاص در دسترس نباشد، ممکن است با خروجی برق مسائلی ایجاد گردد.

ژنراتور گازسوز در هنگام استفاده در مقایسه با دیزل ژنراتور صدای زیادی فراوری نمی نماید که باعث کاهش آلودگی صوتی گردد. توان خروجی بالا بدون ترس از بارگذاری بیش از حد این ژنراتور امکان پذیر است. آنها حتی در شرایط بار متناوب موثر هستند. علاوه بر این، ژنراتورهای گازی به ازای هر کیلووات ساعت برق فراوریی، سوخت کمتری نسبت به دیزل ژنراتورها مصرف می نمایند.

ژنراتور گازسوز بیشتر از همتایان بنزینی و دیزلی خود قیمت دارد. با این حال، دیزل ژنراتور را می توان برای کار با گاز طبیعی تبدیل کرد. نصب ژنراتورهای گازی به وسیله هر تعداد سرویس دهنده قابل انجام است. نصب به خودی خود گران نیست و هزینه های نگهداری نیز بسیار کم است.

استفاده از ژنراتور گازسوز برای بیش از 500 ساعت در سال می تواند بعضی از مقرون به صرفه ترین برق موجود را فراوری کند. سطوح انتشار کمتر و در نتیجه آلودگی کمتر هوا، ژنراتورهای گازی را به گزینه ای سازگارتر با محیط زیست تبدیل می نماید. شرکت برق سنتر با ارائه برترین خدمات و تجهیزات صنعتی، ایمنی و… در خدمت شما می باشد.

منبع: اتاق
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2187

به "تفاوت دیزل ژنراتور با ژنراتور گازسوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت دیزل ژنراتور با ژنراتور گازسوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید