جلد 89 از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد

به گزارش مجله سلنا، به گزارش خبرنگاران، هشتاد و نهمین جلد از کتاب فهرست نسخ خطی به معرفی 300 جلد نسخه خطی نسخه پرداخته است. موضوعات مربوط به هشتاد و نهمین جلد از کتاب فهرست نسخ خطی در حوزه علوم دینی، عرفانی، ادبی، نجوم، ریاضیات، طب، ادعیه و علوم غریبه است. بعضی از رساله های معرفی شده در این کتاب متعلق به کتابخانه شیخ محمدعلی دیانی در بیرجند است.

جلد 89 از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد

هشتاد و نهمین جلد از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دو بخش کتاب شناسی و نسخه شناسی تدوین شده که بخش کتاب شناسی شامل دو قسمت توصیفی و تحلیلی می گردد و ترتیب معرفی نسخه ها شامل کتاب شناسی، سرشناسه مؤلف، عنوان، تکرار نام مؤلف و سایر پدیدآورندگان، زبان، معرفی کتاب، شروع، انجام و انجامه، منابع مورد استفاده در شناسایی و معرفی نسخه می گردد.

پروین متواری سورکی مؤلف هشتاد و نهمین جلد از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در مقدمه این کتاب درباره ترتیب معرفی نسخه ها چنین آوره است: ترتیب تنظیم فهرست به ترتیب شماره بازیابی مندرج بر عطف نسخه که برابر با شماره ردیف نسخه در قفسه مخزن نسخ خطی است. در بخش کتابشناسی سرشناسنامه مؤلف، عنوان، تکرار نام مؤلف و سایر پدیدآورندگان، زبان، معرفی کتاب، شروع، انجام و انجامه منابع مورد استفاده در شناسایی و معرفی نسخه آورده شده است و در بخش نسخه شناسی خط، کاتب، محل کتابت، تار یخ کتابت، آرایه ها، مهرها، حواشی، یادداشت های متفرقه نوشته شده بر اوراق نسخه، امتیاز، آسیب ها، نوع کاغذ و جلد، تعداد اوراق، اندازه سطر و قطع نسخه عنوان شده است.

همچنین در استفاده از منابع برای شناسایی و معرفی کتاب و ذکر وجود آن در کتابخانه های دیگر در هشتاد و نهمین جلد از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، بیشتر از کتاب های الذریعه، کشف الظنون، ریحانة الادب، نسخه ها، فهرست مشترک، فهرست مشار، نشریه دانشگاه تهران و فهرست های سایر کتابخانه های عظیم و مطرح مانند آستان قدس رضوی، مرعشی، ملک، مجلس و در صورت احتیاج از سایر فهرست های نسخ خطی، همچنین فهرستگان نسخه های خطی ایران (فنخا) استفاده شده است.

با انتشار این فهرست تعداد منشورات سازمان به 1566 جلد و تعداد فهرست های نسخه های خطی منتشر شده کتابخانه ملی ایران به 50 مجلد رسید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1228

به "جلد 89 از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلد 89 از کتاب فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید