دیوار بزرگ چین ، اژدهای خفته در کوه و دشت های چین

به گزارش مجله سلنا، دیوار بزرگ چین یکی از عجایب دنیا است که سرگذشت آن و روایت های مختلفتش هر بیننده ای را متحیر می نماید و بر شوق گردشگران برای بازدید از آن می افزاید. این بار در خبرنگاران به چین ، سرزمین افسانه ها سفر می کنیم تا با یکی از شگفت انگیزترین سازه های دست بشر آشنا شویم و اطلاعات مان را درباره آن تکمیل کنیم. با ما باشید تا ابعاد مختلف این دیوار را آنالیز کنیم.

دیوار بزرگ چین ، اژدهای خفته در کوه و دشت های چین

ترس از مغول و شروع ساخت دیوار بزرگ چین

در سرزمین های شمالی نزدیک به چین مغول ها زندگی می کردند. حضور اقوامی با قدرت و خونخواهی مغول ها در همسایگی چین، آن ها را به وحشت می انداخت و احتمال حمله مغولان به خاک این کشور سبب شد تا شی هوانگ تی پادشاه چین دستور ساخت دیواری بزرگ را صدار کند.

دیواری که تا سال های سال بینندگان خود را غریق در جادوی هنر کند. حفاظت از وطن که با وحشت از مغول ها آمیخته بود، اثری خلق کرد که شخصیت های بسیاری شیفته بازدید از آن شده اند.

دیوار چین ، از شای کوان تا چایکومان

بنای اولیه دیوار بزرگ چین به سده پنجم تا هشتم پیش از میلاد می رسد. در همان ایام در قسمت های مختلفی دیوارهایی بنا شده بود. پس از اختلاف میان دوک ها و چند پارچه شدن کشور چین در نهایت شی هوان به قدرت رسید و دستور داد تا دیوارهای مختلف را به هم پیوند بزنند و در 246 پیش از میلاد پایه ها خود را در چین مستحکم کرد. این دیوار طولانی از شای کوان در خلیج پوای شروع شد و تا چایکومان در گانسومیان رودها و کوه ها ادامه یافت.

حفاظت دیوار از سرزمین

این دیوار که همانند اژدهایی خوش خط و خال در مسیرهای مرزی چین خفته است کاربردی کاملا نظامی داشت و سربازها به وسیله برج های آتش آن به یکدیگر اطلاع رسانی می کردند. دیوار بزرگ چین آن چنان بزرگ است که طبق گفته باستان شناسان حدود یک میلیون سرباز می توانستند در دیوار چین جای بگیرند و آماده مبارزه باشند.

هرچند که دیوار چین در طی تاریخ نقش عمده ای برای حفاظت و پاسداری از این سرزمین را داشت اما این حفاظت همیشگی نبود و با گذر زمان بخش هایی از این دیوار از دست رفت و مغول ها و سایر دشمنان توانستند از طرق آن ها به این کشور حمله نمایند و آسیب های بسیاری وارد کردند.

تاریخ و دیوار بزرگ چین

در طی دوران ها این دیوار به وسیله گروه های مختلفی اعم از کارگان، سربازان، اسرا و مردم عادی تکمیل و گسترده تر شد. در ابتدا طول دیوار 5000 کیلومتر بود و در دوران سلسله هان طول آن به 10 هزار کلیومتر رسید و این فرایند در طول دوهزار سال تاریخ چین ادامه داشت. این دیوار نفوذ ناپذیر کوه ها را به دیوار پیوند داده بود و در منظره ها بیرونی مانند پرتگاهی بزرگ به نظر می آمد.

شرایط فعلی دیوار چین

اما آنچه که امروز گردشگران به بازدید از آن می پردازند متعلق به سلسله مینگ است. این اثر از غرب به دروازه جایو گوان در استان گانسو چین و از شرق به ساحل رود یالو جیان در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین منتهی می گردد و درمیان آن 9 استان، شهر و ناحیه خود مختار به طول 7000 کیلومتر وجود دارد.

شاید برای تان جالب باشد بدانید آن تصویری که از دیوار چین که معمولا در کتاب ها و سایت ها دیده می گردد؛ تصویر بخش جیانکو دیوار چین است که به علت شیب دار و پیچ در پیچ بودن آن، در تصاویر زیاد استفاده می گردد.

مصالح و بعضی جزئیات دیگر دیوار

بنای کلی دیوار چین با آجرهای بزرگ و سنگ های مستطیلی ساخته و فضای بین آن ها را خاک و سنگ ریزه پوشانده، البته در دوره ای از تاریخ از نوعی چسب که با خمیر برنج فراوری شده بود استفاده می کردند. البته در هر منطقه ای که دیوار بنا می شد از مصالح خاص همان محدوده استفاده می شده، به این نوع مصالح بوم آورد گفته می گردد.

ارتفاع این دیوار به ده می رسد و عرض آن حدود 5 متر است.در بازدید از این بنا می توان دروازه ها، دیوارها، سکوهای دیواری، برج های دیده بانی و برج های آتش را تماشا کرد.

دیوار بزرگ در لیست آثار یونسکو به ثبت رسیده است. 300 سیاستمدار بزرگ جهان از بادلینگ که محبوب ترین بخش دیوار چین است بازدید نموده اند که اولین آن ها کلیمنت سیاست مدار اتحاد شوری بود که در سال 1957 از این قسمت دیوار تماشا کرد. بخش بادلینگ که محبوب ترین قسمت این دیوار است سالانه گردشگران بسیاری را به خود می بینید و اوج این بازدید ها در در هفته اول ماه های می و اکتبر است که تعداد بازتماشاماینده های دیوار بادلینگ به 70 هزار نفر در روز می رسد!

شما چه چیزهای دیگری درباره دیوار بزرگ چین می دانید؟ برای ما بنویسد.

اگر تجربه سفر به چین را داشته اید، برای ما از خاطراتتان بگویید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 2242

به "دیوار بزرگ چین ، اژدهای خفته در کوه و دشت های چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار بزرگ چین ، اژدهای خفته در کوه و دشت های چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید