رزمایش مشترک مغرب و آمریکا در صحرای غربی

به گزارش مجله سلنا، رزمایش نظامی مغرب با 8 کشور دنیا از جمله آمریکا از امروز در صحرای غربی و نزدیک مرزهای الجزایر آغاز شد.

رزمایش مشترک مغرب و آمریکا در صحرای غربی

به گزارش گروه بین ا لملل خبرنگاران به نقل روزنامه الرای الیوم، ارتش مغرب با انتشار بیانیه رسمی بیان کرد: رزمایش شیر آفریقا 2021 از امروز در صحرای غربی (مورد مناقشه با جبهه پولیساریو) با مشارکت مغرب و 8 کشور دنیا از سه قاره آغاز می گردد.

این رزمایش به مدت 11 روز در شمال صحرای غربی و نزدیکی مرزهای مشترک مغرب با الجزایر برگزار می گردد و طی آن از سلاح و تجهیزات پیشرفته در نیروی زمینی، هوایی و دریایی استفاده خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: رزمایش شیر آفریقا 2021 عظیم ترین رزمایش نظامی در قاره سیاه است که در آن یگان هایی از ارتش مغرب، آمریکا، انگلیس، برزیل، کانادا ، تونس، سنگال، هلند و ایتالیا شرکت دارند. همچنین ناظرانی از 30 کشور آفریقایی و اروپایی بر این رزمایش نظارت دارند.

هدف از رزمایش شیر آفریقا 2021 تقویت قدرت نظامی و همکاری های مشترک ارتش های شرکت کننده در رزمایش، افزایش توانمندی جهت برنامه ریزی و اجرای عملیات های مشترک عنوان شده است.

از زمانی که آمریکا حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را در پائیز سال گذشته به رسمیت شناخت، این اولین باری است که در صحرای غربی رزمایش مشترک نظامی برپا می گردد.

نخستین رزمایش مشترک مغرب و آمریکا تحت عنوان شیر آفریقا در سال 2007 برگزار گردید که در آن تعدادی از کشورهای اروپایی و آفریقایی حضور داشتند.

صحرای غربی منطقه ای است که در جنوب مغرب واقع شده است و جبهه پولیساریو خواهان برگزاری همه پرسی درباره معین سرنوشت این منطقه است اما دولت رباط آن را جزیی از خاک مغرب می داند و تنها با خودمختاری صحرای غربی تحت حاکمیت رباط موافقت نموده است.

با ورود ارتش مغرب به منطقه کرکراک واقع در جنوب صحرای غربی در آبان ماه سال گذشته توافقنامه آتش بس 30 ساله میان دولت رباط و جبهه پولیساریو نقض و حملات این جبهه علیه نظامیان مغربی از سرگرفته شد.

رزمایش شیر آفریقا 2021 درحالی در نزدیکی مرزهای مغرب با الجزایر برگزار می گردد که این دو کشور اختلافات مرزی و سیاسی عمیقی با یکدیگر دارند.

از زمان استقلال مغرب (1956) و الجزایر (1965) از سلطه پاریس، این دو کشور با یکدیگر اختلاف داشتند، به طوری که در دهه 60 قرن گذشته، آتش جنگ بین الجزایر و مغرب برافروخته شد. این جنگ به دلیل اختلافات مرزی در گرفت و به نبرد الرمال معروف شد.

موضوع صحرای غربی از مهم ترین موضوعات چالش برانگیز بین مغرب و الجزایر محسوب می گردد. به نوشته روزنامه هسپرس چاپ رباط، رهبران جبهه پولیساریو در الجزایر مستقرند و این کشور از این جبهه حمایت می نماید.

ر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1801

به "رزمایش مشترک مغرب و آمریکا در صحرای غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رزمایش مشترک مغرب و آمریکا در صحرای غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید