ریزش متقاضیان رشته های مهارتی اتفاق مناسبی نیست

به گزارش مجله سلنا، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: ریزش متقاضی در دوره متوسطه فنی حرفه ای و کاردانش اتفاق مناسبی نیست.

ریزش متقاضیان رشته های مهارتی اتفاق مناسبی نیست

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، ابراهیم صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه ای در خصوص استقبال از رشته های فنی در کشور گفت: جذب دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای وابسته به دوره فنی و حرفه ای و کار و دانش در مدارس است. اگر خروجی مناسبی در این مدارس نداشته باشیم، طبیعتاً ورودی مناسبی هم برای دانشگاه فنی و حرفه ای نداریم. دوره های کاردانی پیوسته را در دانشگاه های فنی و حرفه ای شاهد هستیم که به کسب مهارت پرداخته اند.

صالحی عمران گفت: عدم استقبال دانش آموزان و دانشجویان از رشته های فنی و حرفه ای تبعات جبران ناپذیری را از بعد اجتماعی، اشتغال و مهارتی به دنبال دارد. اولین نارسایی در این زمینه به آموزش و پرورش مربوط می شود. برنامه ها، پایه ریزی، ایجاد نگرش، ایجاد مهارت حرفه و شغل از دوره ابتدایی و تحت آموزش عمومی باید در دستور کار قرار بگیرد.

در هدایت تحصیلی توجه به رشته های مهارتی مورد توجه قرار گیرد

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه هرگونه نارسایی یا عدم استقبال از رشته های فنی و حرفه ای به هدایت تحصیلی مربوط می شود، ادامه داد: این مقوله باید از سطوح پایین کشور مورد توجه قرار گیرد. در نظام آموزش و پرورش کشور و فضای موجود در آن و فضای فرهنگی موجود در مدارس، کلاس ها و ارتباط با خانواده فضای ورود به مهارت حرفه و شغل وجود ندارد. آموزش و پرورش در آموزش معلم و فضا های فرهنگی مدرسه باید این امر را از سطوح پایین (دوره ابتدایی) مورد توجه قرار دهد.

صالحی عمران با بیان اینکه اقدامات برای مهارت آموزی نباید به دوره خاصی از تحصیل محدود شود، تاکید کرد: باید رشته های مهارتی در هدایت تحصیلی مورد توجه قرار گیرد. نمی توان تمامی رشته های تحصیلی به چند رشته پزشکی، دندانپزشکی و... محدود کرد. با بررسی متقاضیان شرکت در کنکور باید به این امر اذعان داشت که 60 درصد داوطلبان متقاضی رشته های نظری هستند. باید دانست که کشور فقط به این سه رشته و حرفه نیاز ندارد.

این مقام مسئول گفت: در صورت عدم سیاست گذاری فعالان در این زمینه به شدت در برخی مشاغل با کمبود نیروی انسانی روبرو می شوند.

وی با بیان اینکه از بعد فرهنگی هم باید برای افزایش تعامل دانش آموزان و دانشجویان به رشته های فنی اقدامات مناسب در دستور کار تصمیم گیران قرار گیرد، افزود: این مسئله هم جزو اقدامات نظام آموزش و پرورش است و باید از بعد فرهنگ عمومی در این زمینه وارد عمل شد. آموزش و پرورش و رسانه ها در این زمینه باید به شدت موثر باشند.

ریزش متقاضی در رشته های مهارتی

صالحی عمران افزود: ریزش متقاضی در دوره متوسطه فنی حرفه ای و کاردانش اتفاق مناسبی نیست. هرچند قرار بود بر اساس برنامه فعالیت در این رشته 50 درصد باشد، البته هم اکنون در برخی از استان ها 30 درصد دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش فعالیت می کنند. تقویت این امر نیازمند اقدامات پایه ای دارد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای درباره تعداد پذیرش در دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: طی سال های اخیر با ریزش دانشجو روبرو هستیم. در بین دانشگاه های مهارتی حداکثر خروجی های متوسطه، فنی حرفه ای و کار و دانش را جذب کرده ایم. در سال گذشته در دوره های کاردانی و کارشناسی 90 هزار نفر جذب شدند. در این دانشگاه های هم تراز بیشترین میزان دانشجو را داشتیم.

به گفته وی خروجی های دوره های متوسطه در رشته های مهارتی کاهش یافته است. ظرفیت جذب دانشجو ایجاد شده، اما به دلیل خروجی های اندک متوسطه نمی توان کاری از پیش برد.

گفتنی است، در بین اغلب دانش آموزان شاهد کم توجهی یا بی توجهی به رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش هستیم. البته همین امر کاهش نیروی مهارتی را در جامعه به دنبال دارد که بایستی برنامه ریزی منسجم و هدف داری برای حل این مسئله به کار گرفته شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1749

به "ریزش متقاضیان رشته های مهارتی اتفاق مناسبی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش متقاضیان رشته های مهارتی اتفاق مناسبی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید