علت احتمالی لختگی خون در بعضی از دریافت کنندگان واکسن کرونا

به گزارش مجله سلنا، متخصصان آلمانی اعلام کردند که بر اساس مطالعات آزمایشگاهی علت لخته شدن خون البته در موارد نادری از دریافت کنندگان واکسن کرونای فراوری شده توسط آسترازنکا و جانسون اند جانسون را کشف نموده اند.

علت احتمالی لختگی خون در بعضی از دریافت کنندگان واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران، در مطالعه ای که البته هنوز به طور قطعی تأیید نشده است، این متخصصان گفتند: واکسن های کرونایی که از ناقلین آدنوویروس (ویروس های سرماخوردگی که برای انتقال مواد واکسن استفاده می شوند) استفاده می نمایند، بعضی از اجزای این ویروس ها را به هسته سلول می فرستد که در این جا ممکن است خطایی در خواندن بعضی از دستورالعمل های ساخت پروتئین های ویروس کرونا رخ دهد.

به همین دلیل پروتئین های حاصل ممکن است منجر به اختلالات انعقادی در تعداد اندکی از دریافت نمایندگان گردد.

متخصصان در شرکت های دارویی در ایالات متحده و اروپا همچنان در حال یافتن شرحی در خصوص علت ایجاد این لخته های خونی هستند که ممکن است کشنده باشد. موضوعی که باعث شد تا بعضی از کشورها استفاده از آسترازنکا و جانسون اند جانسون را متوقف یا محدود نمایند.

جانسون اند جانسون در بیانیه ای گفت: ما از تحقیقات و تجزیه و تحلیل مداوم در خصوص این مورد نادر پشتیبانی می کنیم و با متخصصان بهداشت و مقامات بهداشتی در سراسر دنیا کار می کنیم. در عین حال مشتاقانه منتظر آنالیز و به اشتراک گذاری داده ها هستیم.

متخصصان دانشگاه گوته در فرانکفورت در مقاله تخصصی خود شرح دادند که بعضی واکسن ها از تکنولوژی متفاوتی به نام آران ای (RNA) استفاده می نمایند، مانند فن آوری که توسط شرکت بیوان تک برای واکسن فایزر و در واکسن مدرنا در آن استفاده شده است و در این نوع از واکسن، مواد ژنتیکی برای انتقال پروتئین ویروس کرونا به مایعات داخل سلول ها استفاده می گردد و به هسته سلول ها نمی رسد.

به گزارش رویترز، برهمین اساس متخصصان و نویسندگان این مقاله پیشنهاد می نمایند که سازندگان واکسن هایی که از ناقلین آدنوویروس استفاده می نمایند، مدل خود را اصلاح نمایند تا این عارضه جانبی هرچند در موارد اندک نیز رفع و واکسن های مزبور ایمن تر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1792

به "علت احتمالی لختگی خون در بعضی از دریافت کنندگان واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت احتمالی لختگی خون در بعضی از دریافت کنندگان واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید