مخالفت 11 سناتور جمهوریخواه آمریکایی با اعلام پیروزی بایدن در سنا

به گزارش مجله سلنا، 11 سناتور جمهوریخواه خواسته اند در جلسه روز چهارشنبه نتایج آرای الکتورال ایالت ها اعلام نشود و در عوض مهلتی 10 روزه برای بررسی ادعای تقلب انتخاباتی در ایالت های مورد مناقشه داده شود.

مخالفت 11 سناتور جمهوریخواه آمریکایی با اعلام پیروزی بایدن در سنا

11 سناتور جمهوریخواه سنای آمریکا با اعلام پیروزی جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا در جلسه روز چهارشنبه سنای آمریکا اعلام مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، 11 سناتور جمهوریخواه به رهبری سناتور تندرو ایالت تگزاس تد کروز با صدور بیانیه ای مشترک گفتند با اعلام نتایج آرای الکتورال انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا که حاکی از پیروزی بایدن بر ترامپ است در جلسه روز چهارشنبه سنای آمریکا، مخالف اند.

در بیانیه مشترک روز شنبه (دیروز) این سناتورهای جمهوریخواه خواسته شده در جلسه روز چهارشنبه بدون اعلام نتایج انتخابات، مهلتی 10 روزه برای بررسی دوباره نتایج انتخابات ایالت های مورد مناقشه داده شود. این سناتورها به طور تعیین به هیچ ایالتی به عنوان محل مناقشه صحت نتایج انتخابات اشاره ای نکرده اند.

این گروه از سناتورهای جمهوریخواه از سوی سناتور تد کروز از تگزاس هدایت می شود و شامل 7 سناتور کنونی جمهوریخواه مجلس سنا: تد کروز از تگزاس، رون جانسون از ویسکانسین ، جیمز لنکفورد از اوکلاهما ، استیو داینس از مونتانا ، جان کندی از لوئیزیانا ، مارشا بلکبرن از تنسی و مایک براون از ایندیانا و 4 سناتورمنتخب و جدید: سینتیا لومیس از وایومینگ ، راجر مارشال از کانزاس ، بیل هاگورتی از تنسی و تامی توبرویل از آلاباماست.

سناتور تدکروز رهبری پیگیری ادعاهای ترامپ درباره تقلب انتخاباتی را در سنا به عهده گرفته است./عکس: نیویورک تایمز

مایک پنس معاون ترامپ هم گفت از خواسته سناتورهای جمهوریخواه در جهت بررسی صحت نتایج انتخابات و رفع نگرانی رای دهندگان جمهوریخواه، استقبال می کند.

معاون ترامپ هنوز به طور صریح اعلام نکرده که آیا بر اساس وظیفه تشریفاتی و حقوقی خود نتایج آرای مورد تایید کالج های انتخاباتی 50 ایالت آمریکا را در جلسه روز چهارشنبه سنا به طور رسمی از تریبون و جایگاه ریاست سنا اعلام خواهد کرد یا نه. ترامپ از او خواسته از انجام این کار سر باز بزند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا معاون رییس جمهوری آمریکا که به کسوت حقوقی رییس سناست، در جلسه تشریفاتی روز چهارشنبه 6 ژانویه 2021 سنا، باید آرای الکتورال مجمع برگزینندگان هر 50 ایالت را که به طور جداگانه به کنگره آمریکا در واشنگتن ارسال شده پس از شمارش به صورت رسمی اعلام کند.

این آرای الکتورال که به واشنگتن فرستاده شده حاکی از برتری 306 رای الکتورال بایدن بر 232 رای ترامپ است. 2 هفته پس از این جلسه سنا موعد مراسم تحلیف رییس جمهوری منتخب و انتقال رسمی قدرت در کاخ سفید است.

به گمان ناظران این اقدام سناتورهای جمهوریخواه با وجودی که نمی تواند مانعی جدی در جلوگیری از ورود بایدن به کاخ سفید ایجاد کند، اما می تواند فرایند انتقال قدرت در کاخ سفید را پیچیده تر کرده و فضای سیاسی بین 2 جناح سیاسی اصلی آمریکا را قطبی تر از گذشته کند.

همچنین دیروز دونالد ترامپ با انتشار ویدئویی در توییتر هواداران خود را تشویق کرده که در روز 6 ژانویه در واشنگتن دی سی گردهم آمده و علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری تظاهرات و اعتراض کنند. پیش بینی می شود تظاهرات روز چهارشنبه در پایتخت آمریکا با خشونت همراه باشد.

ترامپ در حالی ادعای تقلب گسترده در انتخابات اخیر آمریکا را دارد که تا به امروز قریب به 60 پفراینده شکایت او درباره نتایج انتخابات در ایالت های مختلف آمریکا از سوی محاکم قضایی رد شده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1521

به "مخالفت 11 سناتور جمهوریخواه آمریکایی با اعلام پیروزی بایدن در سنا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت 11 سناتور جمهوریخواه آمریکایی با اعلام پیروزی بایدن در سنا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید