اقدامات احتمالی ترامپ در زمان به جامانده از حضورش در کاخ سفید

به گزارش مجله سلنا، خبرنگاران : آرون سالومون در یادداشتی در پایگاه خبری هیل، اقدامات احتمالی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در هفته های باقی مانده از ریاستش بر کاخ سفید را برشمرد.

اقدامات احتمالی ترامپ در زمان به جامانده از حضورش در کاخ سفید

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، در این یادداشت به نقل از پروژه انتقال یکپارچه قدرت آمده است، ترامپ ممکن است با توجه به شواهد موجود طی هفته های آینده دست به این اقدامات بزند:

1- ادامه دادن به جدال بر سر نتیجه انتخابات

این اقدام رئیس جمهور آمریکا غیرقانونی یا نا به جا نیست و او حق دارد ادعاهای انتخاباتی خود را در دادگاه پیگیری کند. طی روزهای گذشته شماری از پفراینده هایی که ترامپ به دادگاه برده رد شده اند. او برای موفقیت در این دعوی های حقوقی باید ادعاهای واقعی و قانونی مطرح کند و بتواند آن ها را اثبات کند.

2- به راه انداختن نا آرامی داخلی

ترامپ رئیس جمهوری است که با داشتن مهارت در وادار کردن پایگاه سیاسی خود به دست زدن به اقدام عملی شناخته می گردد، بنابراین به راه انداختن نا آرامی سیاسی داخلی از هم اکنون تا اواسط ماه ژانویه، چیز جدیدی نخواهد بود

3- ایجاد اخلال گسترده در فرایند انتقال قدرت

برای رئیس جمهور کار آسانی خواهد بود که به جای تبدیل شدن به متحدی برای دولت انتقالی جو بایدن مدعی پیروزی در انتخابات، به مانعی بر سر راه او مبدل گردد. این اقدام در حال حاضر آغاز شده است و اداره خدمات عمومی مانع از آغاز فرایند انتقال قدرت شده است.

4- به راه انداختن یک بحران سیاسی بین المللی ساختگی

پروژه انتقال یکپارچه قدرت از این اقدام با عنوان سناریوی سگ را بجنبان یاد نموده است. گرچه انجام چنین کاری راحت است، درک مزیت آن برای ترامپ سخت است. ممکن است او خود را تنها رئیس جمهوری جا بزند که آمریکا را از نابودی توسط دشمنی خارجی نجات می دهد. به طور عملی تر، ممکن است این کار به صورت یاری به دولتی خارجی یا یاری به انجام کودتا، مأموریت و اقداماتی از این دست باشد.

5- عفو تعداد زیادی از افراد نزدیک

البته ممکن است پیشی دریافت از باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا در این زمینه کوشش زیادی را بطلبد. اوباما سال 2016 و تا قبل از تحویل دفتر ریاست جمهوری حدود 300 نفر را مورد عفو قرار داد. ترامپ قطعاً می تواند به چنین آمار بالایی دست یابد. هر عفو می تواند به منافع پسا ریاست جمهوری برای ترامپ و خانواده اش تبدیل گردد.

6- پولدارتر شدن

ترامپ ظرف هفته های آینده یقیناً از دوره ریاست جمهوری خود برای معاملات تجاری خود و خانواده اش استفاده خواهد نمود. صرف نظر از اینکه اقدامات ترامپ سریعاً به ثمر برسند یا مانند بارور کردن زمینی باشند که بعدها محصول آن برداشت گردد، در نظر دریافت سناریویی که در آن رئیس جمهور آمریکا کوششی برای اشباع کردن خود از ثروت انجام ندهد بعید خواهد بود.

7- استفاده غیرقانونی از اعتبار ریاست جمهوری

ترامپ به عنوان فردی که خود را اعتبار و برند ساز توصیف می نماید، کاخ سفید را با اعتبار فردی و حرفه ای قوی تری ترک خواهد نمود. هر رئیس جمهوری در تاریخ معاصر آمریکا پس از ترک کاخ سفید به شکل قابل توجهی از نام و اعتبار خود بهره برده است. اما سوال اینجا است که آیا ترامپ همچنان که در کاخ سفید حضور دارد نیز دست به این کار خواهد زد؟ چنین کاری می تواند به اشکال مختلف انجام گردد. برای مثال، او ممکن است از نام و مُهر رئیس جمهور آمریکا به طور غیرقانونی استفاده کند یا کسب وکارهای پسا ریاست جمهوری خود را زمانی که هنوز در کاخ سفید است راه اندازی کند.

8- از بین بردن اسناد

چه کسی می داند هر رئیس جمهور در طول دوره ریاست جمهوری خود چه اسنادی جمع آوری می نماید. بعضی از این اسناد به کتابخانه شخصی رئیس جمهور منتقل شده و بعضی نیز بدون شک از بین می فرایند. رئیس جمهور مالکیت دارایی هایی را در اختیار دارد که ممکن است نخواهد منتشر شوند. او اولین یا آخرین رئیس جمهوری نخواهد بود که دست به این کار می زند. تصور اینکه ابعاد و حجم این اسناد چقدر خواهد بود به قدرت تخیل افراد بستگی خواهد داشت.

9- ادامه دادن به صدور فرامین اجرایی

با اینکه تصور عموم این است که ترامپ دستورات اجرایی زیادی نگاشته است، این تفکر در واقع اشتباه است. ترامپ به طور کلی تا کنون 193 دستور اجرایی صادر نموده است که به طور میانگین سالانه 47.8 دستور خواهد بود. در مقابل جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا سالانه بیش از 80 دستور اجرایی صادر نموده بود. با این حال با توجه به اینکه رئیس جمهور در صدور فرامین اجرایی آزاد است، می تواند ظرف هفته های باقی مانده، به راهی برای تجربه قدرتی قابل لمس برای ترامپ تبدیل گردد.

10- امتناع از ترک کاخ سفید

چنین کاری بسیار عجیب و شرم آور خواهد بود اما در حقیقت چیزی فراتر از طعمه کلیک برای رسانه های اجتماعی است. از نظر قانونی، شرایط بسیار ساده است. اگر رئیس جمهور کاخ سفید را تا موعد مقرر تخلیه نکند، متجاوز محسوب شده و بیرون انداخته می گردد.

دیگر اقدام احتمالی ترامپ

دیوید ایگناتیوس، خبرنگار مشهور و ستون نویس روزنامه واشنگتن پست روز چهارشنبه در گزارشی مختصر به توضیح آنچه جدال های پشت پرده برای مهار خطر دونالد ترامپ خوانده پرداخته و نوشت، مقام های ارشد نظامی و اطلاعاتی دولت ترامپ قویاً او را از علنی کردن اطلاعاتی درباره روسیه که می تواند به افشاسازی روش های گردآوری اطلاعات منجر گردد منع نموده اند. مشاوران ترامپ به او گفته اند این مسئله همچنین خشم شدید متحدان کلیدی آمریکا را به همراه خواهد داشت.

با این حال ترامپ و نزدیکان او معتقدند خارج کردن این اطلاعات از رده محرمانه می تواند ادعاها درباره نقش دولت روسیه در پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 را باطل کند.

سه مقام امنیتی اروپایی در این خصوص به نشریه بیزنس اینسایدر گفته اند، نگران این هستند که اسناد افشا شده از سوی کاخ سفید منابعی که برای جمع آوری اطلاعات از فعالیت های روسیه در اروپا و آمریکا انجام گرفته است، لو دهند.

این افراد که بر روی مسائل مرتبط با روسیه کار می نمایند گفتند، مراکزی که برای آن ها کار می نمایند نگران این هستند که ترامپ به صورت عجولانه دست به انتشار اسناد محرمانه ای بزند که منابع و شیوه های جمع آوری اطلاعات از روس ها را بر ملا نموده و حتی جان جاسوس های آن ها را به خطر اندازد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: selena-fan.ir شناسه مطلب: 1255

به "اقدامات احتمالی ترامپ در زمان به جامانده از حضورش در کاخ سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات احتمالی ترامپ در زمان به جامانده از حضورش در کاخ سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید